2024. július 16., kedd

Hatvan dinárral több

Ezentúl mindegyik peremvárosi járatra állomásdíjat kell fizetni Szabadkán

Sokan meglepődve és felháborodva vették tudomásul, hogy immár a Subotica-trans Utasszállító Közvállalat peremvárosi járataira is állomásdíjat kell fizetni, amennyiben az utas a központi buszállomáson száll fel a buszra, mely Királyhalmára, Bajmokra, Csantavérre vagy más, Szabadka városhoz tartozó településre indul. A jegy árán felül a hatvandináros állomásdíjat is kifizetve az út egy irányba így akár a kétszáz dináros árat is meghaladhatja.

Miodrag Stojković, a buszállomás vezetésével megbízott igazgatósegéd lapunknak elmondta, az állomásdíj nem új keletű dolog, s akik valamelyik másik utasszállító vállalat járataival utaztak, azokkal eddig is megfizettették ezt a díjat, kivéve a Subotica-trans peremvárosi járatait, hogy a polgárok utazását ezzel is könnyítsék, olcsóbbá tegyék. A szabad verseny védelmét szabályozó törvény értelmében azonban minden feltételnek, a szolgáltatások árának, így az állomásdíj nagyságának is minden utasszállító vállalat járataira egyformán kell vonatkoznia, ami alól a Subotica-trans sem kivétel.

– Nem engedhető meg, hogy ha az utas például a Severtrans járatával utazik Bajmokra, akkor megfizettessük az állomásdíjat, de ha a Subotica-transszal utazik, akkor nem. Hiába tartottuk szem előtt a polgárok érdekeit, a többi vállalattal szemben ilyen módon diszkriminatívan léptünk fel, így a törvényi előírásokhoz igazodva a mi járatainkra is bevezettük az állomásdíjat, amelyet április 7-e óta fizettetünk meg az utasokkal. Tudni kell azonban, hogy ezt a díjat kizárólag azoknak kell fizetniük, akik a szabadkai központi buszállomáson szállnak fel a buszra, s a helyszínen váltanak jegyet. Akik havi bérlettel rendelkeznek, azoknak nem kell fizetniük, illetve elkerülhető az állomásdíj fizetése, ha az utas valamelyik buszmegállóban száll fel a buszra, s nem a buszállomáson – magyarázta Miodrag Stojković.

A szabad verseny védelmét szabályozó bizottság Szerbia-szerte több városban is tapasztalta, hogy a buszállomásokon a szolgáltatások árai nem egyformán vonatkoznak mindenkire, ezért felszólították az érintetteket, hogy ezt küszöböljék ki, habár ez nem jelenti egyben azt is, hogy minden buszállomás egységes árak alapján dolgozik, vagyis például a belgrádi, újvidéki vagy a szabadkai buszállomások díjai eltérnek egymástól.

Kern Sólya Mária, a polgármester kommunális ügyekkel megbízott segédje elmondta, az önkormányzat igyekszik a Subotica-trans működését támogatni, a finanszírozásból a közvállalat elsősorban az üzemanyag költségeit fedi le. Az idei évre ez a támogatás hetvenmillió dinár, de mindeddig nem volt szerződésbe foglalva, hogy a kapott összeg milyen dinamikával kerüljön kifizetésre, sem az, hogy ezt a közvállalatnak pontosan mire kell fordítania, mint ahogy nem is kellett elszámolnia a pénzzel. A napokban azonban az önkormányzat és a Subotica-trans között aláírása került az a szerződés, amelyben rendszeresítik a támogatás folyósítását, a vállalatnak pedig ezentúl havi szinten be kell számolnia arról, hogy a kapott támogatást mire költötte.

– Nincs meghatározva, hogy a támogatást mire kell elkölteni, erről a vállalat vezetősége dönt, így ebből a pénzből fedezhetik az állomásdíjat, az üzemanyagot, vagy dönthetnek új buszmegálló kiépítése mellett is. A vállalatnak mindenképpen kedvező helyzet, hogy erre a pénzre havi szinten tud számítani és tervezni. Erre az évre ez a keret biztosan nem bővül, habár a vállalat ennek kétszeresére tartana igényt, azaz évi 140 millió dinárra lenne szükségük, hogy bővíteni, fejlődni tudjanak. A tervünk, hogy évente tíz százalékkal növeljük a támogatás nagyságát egészen addig, amíg el nem érjük az általuk igényelt összeget, ezt a szerződés is tartalmazza, de attól függően tudunk majd ennek eleget tenni, hogy mekkora lesz a költségvetésünk, és mit vállalhat magára az alapító. Továbbá a vállalat részéről elhangzott az igény, hogy az egyéb beruházások megvalósításának támogatását, azaz az autóbusz-vásárlást ezenfelül külön szerződéssel kellene rendezni.

HOSSZABBODHAT A KETTES BUSZ VONALA

A polgármester segédje elmondta, a polgárok többször is kéréssel fordultak a vállalathoz, vagy beadványukat az önkormányzat továbbította a közvállalathoz, de a válasz mindig az volt, hogy nincs rá megfelelő keret, s csak akkor lehet például sűríteni a járatokat vagy meghosszabbítani a vonalakat, ha az önkormányzat és a vállalat között aláírásra kerül ez a bizonyos szerződés. Tekintve, hogy a szerződés immár létezik, az új vezetőség ígéretet tett, hogy foglalkozni kezdenek a polgárok által tett javaslatokkal, a többi között azzal is, ami a 2-es vonal meghosszabbítására vonatkozik.

– Még decemberben érkezett hozzánk egy petíció, melyet 148 polgár írt alá, és a 2-es vonal 720 méterrel való meghosszabbítását kérik a Dr. Bodrogvári Ferenc utca felé. A vállalat vezetősége ígéretet tett, hogy elkészítenek egy tanulmányt, hogy ehhez pontosan milyen munkálatok, változtatások szükségesek, hány megállóra lenne szükség, hogyan módosulna a menetrend, szükség van-e kiépíteni egy olyan szakaszt, ahol az autóbusz megfordul, mennyivel növekedne az üzemanyagköltség, és így tovább. Vagyis pontosan mennyibe kerülne ez a vállalatnak és a városnak, s ha a város úgy dönt, hogy ezt támogatja, amit immár ez a szerződés lehetővé tesz, akkor nem lesznek többé kifogások, áthárítások, hanem megkezdjük a konkrét lépéseket, és meghosszabbítjuk a vonalat vagy legközelebb sűrítjük valamelyik vonalon a járatokat. Nem tudjuk pontosan, hogy a vonal meghosszabbítás kalkulációja mikorra készül el, de mindenki érdeke, hogy mihamarabb elkészüljön – tette még hozzá Kern Sólya Mária.