2024. július 16., kedd

Jöjjön, ha bír!

Csak az kaphat ápolási díjat, aki személyesen jelenik meg

Azok a személyek, akik súlyos sérülésük vagy betegségük miatt képtelenek önmagukat ellátni, emiatt ápolásra és külső segítségre szorulnak, a Köztársasági Nyugdíjbiztosító Alapnál benyújthatják igényüket az úgynevezett ápolási díjra. A törvény szerint erre csak a mozgásképtelen, vak vagy demenciában szenvedők jogosultak, illetve olyan személyek igényelhetik még, akik egyedül képtelenek táplálkozni, felöltözni, mozogni a házban, vagy akik dialízisre járnak.

Ahhoz azonban, hogy az ápolási díjat megítéljék a betegnek, szükség van a megfelelő orvosi dokumentumok mellékelésére, illetve a pácienst meg kell vizsgálnia egy orvosnak, s a bizottság ezek alapján dönt a támogatás odaítéléséről. A probléma ott kezdődik, hogy kapacitás hiányában az ezzel a feladattal megbízott orvos nem tud kimenni a beteghez a helyszínre, hanem az igénylőnek személyesen kell megjelennie a bizottság előtt.

Vojnić Tunić Tihomir édesanyja egy hónappal ezelőtt combnyaktörést szenvedett és az idős asszony azóta ágyhoz van kötve. A napokban ugyan levették róla a gipszet, de mivel kora miatt lassabban forrnak össze a csontjai, szigorú fekvésre intették.

– Édesanyám számára szerettünk volna ápolási díjat igényelni, és szerintem nincs is akadálya annak, hogy megkapja. A probléma ott kezdődik, hogy el kell vinnem a Nyugdíjbiztosítóba, hogy az orvosuk megvizsgálja. Még az sem probléma, hogy kifizessem azt a pénzt, hogy kijöjjön érte egy mentőautó és elvigye, habár sokaknak pluszban ez is nagy anyagi megterhelés. A gondom azzal van, hogy édesanyámnak pihenésre van szüksége és nem szabad feleslegesen mozgatni. Még azt is felajánlottam, hogy kifizetem annak költségeit, hogy az orvos kijöjjön a helyszínre, de azt mondták, hogy erre nincs mód, hanem édesanyámnak kell megjelennie, ami azt jelenti, ide-oda kell cibálnunk szegényt, amivel azt kockáztatjuk, hogy újra eltörik a csont, ami még össze sem forrt rendesen. Az én szememben ez úgy néz ki, hogy az embert, aki halálán van, azt még egy kicsit meg kell nyúzni, hátha belehal, és akkor nem kell neki fizetni semmit – panaszkodott Tihomir, hozzátéve, csütörtökön, azaz ma délelőtt kell megjelenniük a Nyugdíjbiztosítóban, mert tudomása szerint, ha ezt nem teszik meg, akkor elesnek az ápolási díjtól és újra kell kérvényezniük, ami további időt vesz igénybe.
Snežana Marić, a Köztársasági Nyugdíjbiztosító Alap szabadkai fiókintézetének igazgatónője lapunknak elmondta, azért van szükség a kérelmező személyes megjelenésére, hogy az illetékesek megbizonyosodjanak az illető személyazonosságáról, hogy a benyújtott kérvényük valóban megalapozott és a mellékelt orvosi leletek fedik a valóságot, ugyanis többször is előfordult már, hogy visszaélések történtek, például mások orvosi eredményeire hivatkozva kérték az ápolási díjat.

– Korábban az orvosok kimentek a beteghez, de sajnos most már nagyon kevés az orvos, aki ezt az ellenőrzést végzi, így nincs módjukban kimenni a helyszínre. Így csak az marad, hogy a kérvényezőnek kell megjelennie a Nyugdíjbiztosítóban. Azonban abban az esetben, ha az illető személy nem tud megjelenni a megbeszélt időpontban, például kórházban fekszik, vagy éppen egy másik városban valamelyik specialistánál van kivizsgáláson, akkor elegendő, hogy akár telefonon, az 580-200-as számon jelezze ezt nekünk és kitoljuk az időpontot későbbre. Emiatt nem fogjuk elutasítani a kérvényét, sőt mi magunk is háromszor értesítjük a kérvényezőt, s csak akkor utasítjuk vissza az ápolási díjra beadott kérvényét, ha harmadszorra sem jelenik meg a megbeszélt időpontban – mondta el az igazgatónő, hozzátéve, hogy egyedül a Gerontológiai Központtal van egy szóbeli megegyezésük, hogy ha több kérvény is összegyűlik, akkor egy orvos elmegy és a helyszínen elvégzi a vizsgálatot.

A Köztársasági Nyugdíjbiztosító Alap internetes oldalán talált adatok szerint Szerbiában mintegy hetvenhétezren kapnak ápolási díjat, 15 827,12 dinárt.