2024. július 16., kedd

Negatív különbözet

Az ideiglenes végzés miatt szinte minden nyugdíjas tartozik egy kisebb összeggel

Irsai György 2011-ben vonult nyugdíjba negyven ledolgozott év után. Eddig rendszeresen és minden probléma nélkül érkezett meg a nyugdíja, nemrégiben azonban a Köztársasági Nyugdíjbiztosító Alap szabadkai fiókintézetétől levelet kapott, miszerint 2011. február 10-e és 2013. december 15-e között több nyugdíjat folyósítottak neki, mint ami törvényesen megilleti, ezért felszólították, hogy a különbözetet, mely összesen 1742 dinár, tizenöt napon belül fizesse vissza, ellenkező esetben a Nyugdíjbiztosító Alap bírósági úton hajtja be a tartozást.

Irsai György elmondta, egyedül akkor volt problémája, amikor a nyugdíjaztatását kérte, mert kiderült, munkaadója évekkel ezelőtt kilenc hónapig nem fizette a nyugdíjbiztosítását, ezért ezek a hónapok hiányoztak.

– Visszamenőleg nem lehetett kifizetni a hiányt, perelni a vállalatot nem volt érdemes, ezért kértem, hogy nyugdíjaztassanak és abból vonják le azt az összeget, amit kell, de ezt sem engedték, ezért a következő kilenc hónapban saját erőmből havi mintegy négyezer dinárt fizettem be, hogy végül egyáltalán nyugdíjba mehessek. Volt, amikor nem tudtam időben befizetni az összeget, ilyenkor kamatot számoltak rá, de ez is elmúlt, végre kaphattam a nyugdíjat. Most meg kapom a levelet, hogy többet adtak, mint ami jár és fizessem nekik vissza a különbséget. Nem értem, miért kellett ennyi év hozzá, hogy kiderüljön, nagyobb nyugdíjat kapok, mint kellene, másrészt ezért nem is én vagyok a hibás, nem én számoltam ki, mennyi járjon nekem. Másrészt felháborító, hogy ilyen kis összeg miatt még a bíróságot is be akarják vonni, ahelyett hogy fognák és levonnák a következő nyugdíjból. Most nekem kell gondolkoznom azon, hogy visszaadjam azt a pénzt, amit nem is kértem – mondta felháborodva György, hozzátéve, ez ugyan nem nagy összeg, de ezen az alapon most akár több tízezer dinárt is követelhetnének rajta valaki más hibája miatt.

Az esettel kapcsolatban megkerestük a Nyugdíjbiztosító Alap szabadkai fiókintézetét, ahol Snežana Marić igazgatónő elmondta, ez a különbözet az ideiglenesen kiadott végzésen és a jogerős végzésen szereplő összeg különbségéből ered. Irsai Györgynek havi szinten mindössze 46,39 dinárral fizettek ki többet, és csak azért emelkedett meg az összeg, mert erre hosszabb ideig nem derült fény.

– Amikor valaki nyugdíjba megy, ideiglenes végzést kap, mely alapján egy összegben kifizetik neki a nyugdíjat. Ez a végzés addig van érvényben, amíg meg nem állapítják a végleges adatokat, melyek alapján aztán kapja azt a nyugdíjat, ami valóban jár neki. A legtöbben valamikor év közben vonulnak nyugdíjba, azonban meg kell várni, hogy az év leteljen, és a munkaadó elkészítse a vállalat zárszámadását és megállapítsák a bérekre vonatkozó szorzó nagyságát. Ez alapján tudjuk mi is kiadni a végleges nyugdíjról szóló végzést. Itt keletkezik eltérés a két összeg között, s utólag kell ezt korrigálni. Amennyiben az ideiglenes végzésben szereplő összeg kisebb, mint amekkora nyugdíjra jogosult az illető, akkor a különbözetet kifizetjük neki, ha viszont az ideiglenes végzésben többet fizetünk ki, akkor ezt a nyugdíjaztatott személynek vissza kell fizetnie – magyarázta az igazgatónő, hozzátéve, az esetek 97 százalékában az ideiglenes végzésben megállapított összeg nagyobb, mint a ténylegesen járó nyugdíj, azonban ezek szinte mindig kis összegek, 50–100 dináros különbségek.

Amikor megállapítják a végleges nyugdíjat, és a különbséget vissza kell fizetni, ahogyan arra Irsai Györgyöt is kötelezték, akkor több lehetőség is van az adósság rendezésére. Lehetséges a kamatmentes részletfizetés is, de akár egy összegben is levonható a nyugdíjból, illetve akár a postán is be lehet fizetni azt egy összegben, csupán jelezni kell a Nyugdíjbiztosító Alapnak, hogy hogyan történjen a törlesztés.