A városi kutyamenhely végre megkapta a minisztériumtól a működési engedélyt, ami azt jelenti, hogy azonkívül, hogy a kutyákat immár megfelelő körülmények között tudják tartani, megkezdődhet a kóbor ebek befogása és örökbe adása is. Maglai Jenő polgármester munkatársaival tegnap kilátogatott a helyszínre, ahol elmondta, a kutyamenhelyet az ígéretekhez híven sikerült rendbe tenni, felépítették a kerítést, megoldották a hangszigetelést, a kutyák jól tápláltak és ápoltak, az állatorvosi rendelő is működik, vagyis a menhely a törvényi előírásoknak eleget tesz.
– Az önkormányzat az idén mintegy hétmillió dinárt költött arra, hogy amennyire csak lehet, rendezzük a menhelyet, habár még sokat kell dolgozni azon, hogy valóban teljes mértékben eleget tegyen minden feltételnek, és a tiszta részt is megfelelő állapotba hozzuk. Mindenesetre már most sokkal jobb a helyzet, mint néhány évvel korábban. A következő években a kóbor ebek még mindenképpen problémát fognak jelenti a városnak, számításaink szerint még mintegy 500–1000 eb kóborol az utcákon, miközben a befogadásukra a menhelynek nincs elegendő kapacitása. A szennyvíztisztító mellett álló objektum, mely úgyszintén kutyamenhelynek készült, s amire 14 millió dinárt költöttek, egyáltalán nem felel meg a feltételeknek, és még mindig nem tudjuk, mit kezdjünk vele. A Gányó soron lévő menhelyen pedig jelenleg alig 8-10 újabb ebet tudunk elhelyezni, ezért valószínűleg bővítenünk kell majd a komplexumot. De remélem, hogy másfél-két éven belül eljutunk arra a szintre, hogy elmondhassuk, sikerült minden problémát megoldani, azzal, hogy belátható időn belül bizonyos rendeleteket fogunk hozni a helyzet javítására, például meg kell akadályozni, hogy a piacon kiskutyákat áruljanak papírok, oltások, chipek nélkül, illetve hogy a kutyatulajdonosok egyszerűen kidobják állataikat az utcára, s így a városnak és az egész közösségnek problémát okozzanak. A város a kóbor kutyák támadásai miatt csak az idén több mint 3,5 millió dinárt fizetett ki kártérítés címén, és a Köztisztasági Közvállalatnak is voltak emiatt kiadásai – nyilatkozta a polgármester.
Jelenleg 136 kutya van a menhelyen, az elmúlt hónapokban azonban sikerült mintegy negyven kutyusnak új otthont találni, a Köztisztasági és Parkosítási Közvállalat honlapján pedig megtalálhatók azok az ebek, melyek még gazdira várnak. Az örökbefogadás egyébként teljesen ingyenes.
Mint a megtudtuk, a menhelyen lévő legtöbb kutya mindössze 3-4 éves. A kutyák szocializációja is folyamatban van, az állatorvos naponta ellenőrzi egészségi állapotukat, s mint Davor Kles, a menhely állat-egészségügyi szolgálatának munkatársa elmondta, a kutyák 98 százalékát ivartalanították, illetve mindegyikük megkapta a veszettség elleni védőoltást és a chipet. A kutyák között néhány véreb is van. Azonkívül, hogy ezeket a többi kutyától elkülönítve tartják, nem is fogják őket örökbe adni, vagyis ezek az ebek mindaddig a menhely lakói maradnak, amíg természetes úton ki nem múlnak, s mivel pillanatnyilag nem sok kutyát tudnak befogadni, az üres helyeket főleg a veszélyes kutyáknak, vérebeknek tartják fenn, ezért is kérik a polgárokat, hogy vigyázzanak a kedvenceikre, s felelősségteljes gazdikként bánjanak kutyájukkal.
A menhely üzemeltetését és a kutyák befogását a Köztisztasági és Parkosítási Közvállalat végzi. Slobodan Milošev, a vállalat megbízott igazgatója elmondta, tekintve, hogy nagyon kevés hellyel rendelkeznek, csak a legégetőbb esetekben fognak be állatokat, viszont szerződést kötöttek a verbászi állatmenhellyel, hogy a befogott kutyákat, melyeket a szabadkai kutyamenhely már nem tud befogadni, átszállítják Verbászra arra az időre, amíg meg nem kapják az engedélyt az úgynevezett tiszta részre, ahol hosszú távon el tudják helyezni a kutyákat.
– Nagyon sokat dolgoztunk a menhelyen, hogy ilyen állapotba hozzuk, a munkák egy részét nem is bíztuk külsős cégre, hanem a közvállalat emberei végezték. A menhelyen jelenleg tizenhárman dolgoznak, egy állatorvos, három állatorvosi technikus, illetve azok, akik az állatok ellátásával, a boxok tisztán tartásával és a menhely rendezésével vannak megbízva, az embereink végzik az állatok befogását, melyre két kombi áll rendelkezésre, ezenkívül együttműködünk a Veterinar állatorvosi rendelővel is – mondta az igazgató.