2024. november 23., szombat

A parkingszolgáltatás a legrosszabb

Fogyasztókat kérdeztek a kommunális szolgáltatásokról – több szabadkai közvállalat is drágítana

A Szerbiai Fogyasztóvédők Társulása a kommunális szolgáltatások minőségére és árára vonatkozóan Újvidéken, Inđiján, Versecen és Szabadkán végzett felmérést kétszáz háztartás bevonásával. A fogyasztóknak az áram, a fűtés, a vízellátás és a szennyvízelvezetés, a szemétszedés és tárolás, a parking, a tömegközlekedés, a zöldfelületek, az egységes számlákon való megfizettetés, valamint a kéményseprői és temetkezési szolgáltatások minőségét kellett egytől ötig osztályozniuk. A felmérés célja az volt, hogy a kapott adatokat felhasználva segítsék az önkormányzatok, a szolgáltatásokat nyújtó vállalatok és a fogyasztóvédelmi szervezetek közötti párbeszédet, s ezzel javítsanak a végső fogyasztók helyzetén, főleg amiatt, mert ezen a területen a legkifejezettebb a vállalatok monopóliuma, és a fogyasztók tudnak kihatni a legkevésbé ezekre a szolgáltatásokra.

Igor Ivanoski, a társulás munkatársa lapunknak elmondta, a szabadkaiak a legnagyobb osztályzatot a zöldfelületekre adták, és legkevésbé a parkolási szolgáltatással elégedettek, s más városok megkérdezett polgáraihoz hasonlóan a kevés parkolóhelyre panaszkodtak. Miközben a szabadkai tömegközlekedést 3,1 ponttal jónak tartják, a legtöbb negatív megjegyzés is erre érkezett, mert mint írták, Szerbiában itt a legdrágább a buszjegy. Jó osztályzatot kapott a vízellátás, a fűtés és az áramszolgáltatás, és mind a négy városban hármas átlagosztályzatot kapott a kommunális szolgálatok munkája.

– Általánosságban nézve a fogyasztók nem teljesen elégedettek a szolgáltatásokkal, ugyanis úgy ítélik meg, hogy a szolgáltatók nem figyelnek eléggé oda sem a minőségre, sem a fogyasztók érdekeire. A másik három városban a rendezetlen, mégis drága parkolóhelyekre, a tömegközlekedésre, a nem ésszerű fűtésre, a kéményseprői szolgáltatás megfizettetésére, a szemétszállításra és a rossz szennyvízcsatorna-hálózatra panaszkodtak, míg a temetkezési szolgáltatások kapták a legmagasabb osztályzatot. A kommunális tevékenységekre vonatkozó törvényt illetően pedig a legtöbben úgy nyilatkoztak, hogy az csak akkor figyel a fogyasztóra, ha a fogyasztók kötelezettségét kell megszabni – tudtuk meg Igor Ivanoskitól.

A polgárok azonban bármennyire is elégedettek vagy elégedetlenek a közvállalatok szolgáltatásaival, némelyik vállalat már jelezte igényét, hogy szeretné drágítani szolgáltatásai árát, aminek a szabadkaiak biztosan nem fognak örülni, a Gázművek pedig már bejelentette, hogy október elsejétől 2,86 százalékkal drágább lesz a gáz köbmétere.

Kern Sólya Mária, a polgármester kommunális ügyekkel megbízott segédje lapunknak elmondta, a Vízművek és Csatornázási Közvállalat már áprilisban átadta az árkorrekciós kérelmet, a napokban pedig a Köztisztasági és Parkosítási Közvállalattól, a Temetkezési Közvállalattól és a Subotica-trans Utasszállító Közvállalattól is megérkezett a kérelem. Ezt a kommunális törvény értelmében legalább 15 napig értesítés formájában közzé kell tenni valamelyik fórumon, ez esetben a város hivatalos honlapján, s csak ezután kerülhet sor döntéshozatalra.

– A közvállalatok évente egy árkorrekciót kérhetnek, ami szerepel az éves tervükben is, azonban a kérvényezés önmagában nem jelenti azt, hogy biztosan lesz drágítás is, ugyanis első szinten a Városi Tanács dönt ebben a kérdésben, s ha jóváhagyja, akkor a képviselő-testület hozza meg a végső döntést. Például a Vízművek már áprilisban átadta a kérelmet, de a mai napig nem hagyták jóvá, sőt már a tavalyi év végén is kérelmezték, de a Városi Tanács akkor sem javasolta a képviselő-testületnek a drágítást, így tavaly április óta nem is változtak az áraik. Egyébként szeptember végére tervezik a következő képviselő-testületi ülést, de egyáltalán nem biztos, hogy a napirendi pontok között szerepel majd a kommunális szolgáltatások árának növelése. Ha azonban a képviselő-testület megszavazza a korrekciót, akkor az áremelkedés október elsejétől lesz érvényben – magyarázta Kern Sólya Mária.

A közvállalatok az áraik megemelését a kiadásaik, elsősorban az energia árának növekedésével indokolják, és hogy zökkenőmentesen tudjanak működni vagy beruházásokat megvalósítani, kénytelenek a szolgáltatás megdrágítása által lefedni a különbözetet, azonban néha még az áremeléssel sem tudják a keletkező hiányt lefedni.

Kern Sólya Mária még elmondta, Szabadkán a kommunális szolgáltatások némelyike jóval olcsóbb, mint más városokban, például ilyen a parkingszolgáltatás, és vannak szolgáltatások, például a Vízművek esetében, melyek drágábbak, azzal, hogy itt nemcsak a tiszta vizet és az elvezetést fizettetik meg a fogyasztókkal, hanem a szennyvíztisztást is, de ezzel együtt többet is nyújtanak a polgároknak.

– A fogyasztóvédők által készített felmérés eredménye, vagyis a minőség és az ár összefüggése véleményem szerint szubjektív, legalábbis abból a szempontból, hogy egy szabadkai, aki nem tudja, mi van más városokban, az nehezen tudja megítélni a reális helyzetet, és azt mondja, itt minden drága, a minőség pedig pocsék, de például nekünk nincs olyan gondunk, mint az užiceieknek, akiknek a vizük nem volt alkalmas ivásra. Ennek ellenére minden egyes drágítás esetén, főleg olyankor, amikor a kormány csökkenteni akarja a nyugdíjakat, fizetéseket, érthető, hogy az emberek tiltakoznak – tette még hozzá.

MI MENNYIVEL DRÁGULHAT?

A közvállalatok éves szinten 5,5 százalékos drágítással élhetnek, az egyedüli kivétel a Vízművek, ugyanis a Vízműveknek az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bankkal kötött kölcsönszerződése alapján 2015 végéig köteles fokozatosan kiegyenlíteni az árakat az ipari fogyasztók és a háztartások vízdíja között, azaz a kért áremelés csupán a háztartásokat érinti, az ipari fogyasztók vízdíja nem változik. Ebből kifolyólag az említett közvállalatok 5,5 százalékos áremelést kérnek, a Vízművek valamivel többet. Amennyiben jóváhagyják a drágítást, a buszjegy 86 dinárról 90 dinárra emelkedne, illetve az elektronikus pénztárcát használók ezentúl 58 helyett 60 dinárért utazhatnak majd. A Vajdasági Rádió és Televízió információi szerint a Vízművekben a tiszta víz 5,91 százalékkal drágulna, azaz 42,3 dinárról 44,8 dinárra emelkedne, a szennyvízelvezetés 21,5 dinárról 25,4 dinárra, ami közel 18 százalékos áremelkedés köbméterenként, a szennyvíztisztítás-szolgáltatás pedig 23 százalékkal drágulna, így az eddigi 23,4 dinár helyett 28,8 dinárba kerülne a fogyasztóknak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás