A szabadkai Kortárs Galériában pénteken este megnyílt Móricz Ildikó {nyom}keltető című kiállítása, amely a topolyai születésű, jelenleg Pécsett élő képzőművész első önálló vajdasági tárlata. A kiállítás kurátora Miroslav Jovančić.
A megnyitó Szalma Viktória, a Kortárs Galéria igazgatója köszöntőszavaival kezdődött, majd Kuczor Tamara művészettörténész felolvasta Farkas Alíz megnyitó szövegét. Mint hallhattuk, a tárgyak, illetve a tárgyakhoz való viszonyulás Móricz Ildikó munkáinak egyik központi témája. Ez a viszony mindenkinél megváltozott a koronavírus-járvány ideje alatt, amikor a karantén miatt sokan a négy fal között voltak kénytelenek élni hosszú időn keresztül, egyedül, tárgyakkal körülvéve, és ennek következtében az életünkben megnövekedett a tárgyak jelentősége. Móricz Ildikó az ebben rejlő szimbólumok értelmezésével, kibontásával egy új minőséget ad a tárgyaknak. A karantén ideje alatt készített művészkönyve a személyes környezet és a tárgyak szerepének felértékelődésének lenyomata, amivel egy olyan vizuális olvasatot hozott létre, amely teljes mértékben elhatárolódik a mainstream média felszínes képi és tartalmi közléseitől. Az alkotó újraértelmezi a környezetét, és ebben a tárgyak a megfigyelés és megörökítés közben felismerhetetlenné válnak.
Miroslav Jovančić Móricz Ildikó művészeti alkotásainak lírai hangvételéről ejtett szót. Hozzátette, hogy az utóbbi időben formálódik egy új fiatal képzőművész generáció, amelynek tagjai hasonlóan gondolkodnak, és mindannyiukat jellemzi a lírai hangvétel. Móricz Ildikó alkotásait az általa készített papírra viszi fel, amiről a kiállítás kurátora elmondta, hogy ebből kifolyólag az alkotó az alkotás folyamatát korábban megkezdi, mint más képzőművészek, akik például készen vásárolt vászonra festenek, és így személyesebbé teszi művét.
A kiállítást katalógus kíséri, aminek bemutatóját szeptember 15-én rendezik meg, amikor egy beszélgetést tartanak a művésznővel, és tárlatvezetést is tartanak.
Nyitókép: Benedek Miklós felvétele