Nem igaz az sem, hogy csődeljárás folyik az ATEC Industries AG osztrák cégben, amely az ATB Sever anyavállalata. Csupán szanációs program van folyamatban, de ez sem hat ki a szabadkai villanymotorgyár helyzetére. Öt év után az idén először lesz a szabadkai vállalatnak pozitív gazdálkodási mérlege, mégpedig úgy, hogy az anyavállalat iránti adósságukat tőkésítés formájára váltják. Ezzel tulajdonképpen a szabadkai gyár referenciái javulnak. Hétfőn az ATB Sever Részvénytársaság kft.-vé alakult. A tulajdonforma megváltoztatására a tőkésítés miatt volt szükség.
A Sever magánosítása óta egyetlen termék előállítását sem szüntették be, állítja az igazgató. Délkelet-Európa legjelentősebb nagymotorokat és generátorokat gyártó cége ez, mondta a vezérigazgató, s kiemelte, hogy termékeik 70 százalékát külföldön értékesítik. Az erőművek, olajfúróplatformok és más turbinák, generátorok gyártásában előkelő piaci helyzetben van a szabadkai cég.
A Sever privatizálásakor 2111-en dolgoztak a villanymotorgyárban. Ma a munkások összlétszáma 820. Hozzávetőlegesen 50 fiatal mérnököt vettek fel az elmúlt öt évben, és körülbelül 300-an mentek el nyugdíjba. A vezérigazgató szerint rosszindulatú megjegyzés, hogy sokakat elbocsátottak, mert a Sever egykori munkásai dolgoznak ma a Loherban, és más vállalatokban is az ő alkalmazottaik kaptak munkát. A termékprofil megváltozott, ezért más képzettségű dolgozókra van szükségük. Az ATB Sever működtetésével, a létszámcsökkentéssel tulajdonképpen egy új termelési kultúrát honosítottak meg. Azokban az üzemrészlegekben, amelyeket el szeretnének adni, összesen 250-en dolgoznak. A vezérigazgató azonban bízik benne, hogy valamennyien maradnak a munkahelyükön, és nem mondanak fel nekik. Minden eladásra felkínált részlegre van már vételi ajánlatuk, s ezekben a munkások átvétele is szerepel. Ezeket december közepén fogják értékelni.
Amikor magánosították a villanymotorgyárat, az új tulajdonos egyéb kötelezettségei között szerepelt a 16 millió eurós beruházás is. Újságírói kérdésre válaszolva Ernst Brunner elmondta, hogy ez a befektetés megtörtént, az infrastruktúrát, az információs rendszert újították fel, valamint új gépeket vásároltak a kérdéses pénzen. A 2011-es évet illetően a cég vezetősége derűlátó. Máris több százezer eurós külföldi megrendelésük van. További beruházásokat terveznek, mégpedig a nagymotorok és a generátorok minőségének javítása terén.
Újságírói kérdésre válaszolva Savo Mitrović vezérigazgató-helyettes elmondta, hogy nem tudnak a Sever dolgozóinak ki nem fizetett bérei ügyében meghozott bírósági ítéletről, egyébként pedig soha sem volt a cégre jellemző, hogy a sajtóban tárgyalja ki a bírósági ügyeket. A vállalat privatizálásakor az új tulajdonos kötelezettséget vállalt, hogy kifizeti a dolgozók elmaradt béreit. Ez hozzávetőlegesen 6,8 millió euró. Emiatt perelték a Sever munkásai a céget, amely ügyben a Fellebbviteli Bíróság jogerős döntést hozott a felperesek javára.