2024. július 18., csütörtök

Szerény eredmények a gazdaságban

A régió gazdasági mutatói valamivel jobbak az országosénál

A Regionális Gazdasági Kamara tegnapi ülésén Edelényi István , a kamara titkára ismertette az idei évben történt gazdasági mozgásokról és az árucsere-forgalomról készített régióbeli elemzést. Az adatokból kiderül, hogy az ipari tevékenység csökkenése valamennyire lelassult, bár az idei termelés szintje még mindig a tavalyi alatt marad.

– Szerbiában a termelés 14 százalékkal esett vissza, a régióban 13,4 százalékkal. A mezőgazdaság és az állattenyésztés terén sem számolhatunk be jó hírekről, bár van néhány ágazat, amelyik jobb helyzetben van, így az élelmiszeripar, melynek mintegy 90 százalékos teljesítménye van. A régió mutatói a kivitel és behozatal terén lényegesen jobbak, mint az országé, ugyanis országos szinten egyharmados csökkenésről számolhatunk be, a régióban viszont csak húsz százalékos visszaesésről. Ez részben annak köszönhető, hogy a régió forgalmának legnagyobb részét, mintegy 73 százalékát az európai uniós országokkal bonyolítja le, ezenkívül olyan termékekről van szó, melyeket kevésbé érint a válság – mondta Edelényi.

Az igazgatói bizottsági ülés egy másik napirendi pontja a kamara által minden évben kiosztott díjainak odaítélése. A bizottság az idén a zentagunarasi Orahovo Rt.-t, a csantavéri Gebi Kft.-t, a topolyai Rodgas Rt.-t, a szabadkai Trgopromet Rt.-t valamint Vékony Kálmán csantavéri vállalkozót jelölte a díjra, amit az igazgatói bizottság egyhangúlag elfogadott.

Az ülésen beszámoltak a határon átívelő együttműködés keretében zajló IPA program pályázatairól, amelyek december 31-én zárulnak. A Regionális Gazdasági Kamara három projektumra is pályázott. Az egyik projektumot a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával közösen valósítanák meg, amelynek keretében egy virtuális módszertani központot szeretnének létrehozni, a kecskeméti kamarával az élelmiszeriparra koncentrálva négy aktivitást szeretnénk megvalósítani, melyből három konferencia lenne, ahol többek között az EU-s előírásokról, illetve a HACCP-ről hallhatnának az érintettek, negyedik aktivitásként pedig Baján rendeznének egy vásárt. A projektum összege ötvenezer euró. A harmadik pályázatot a Magyar-Szerb Kereskedelmi és Iparkamarán keresztül valósítanák meg, lényege, hogy szeretnének kidolgozni egy kivitelezési tanulmányt egy esetleges közös ipari zóna kialakításáról a kelebiai határzónában.

Slobodan Vojinović, a kamara elnöke hangsúlyozta, mennyire fontos lépés volt a vízum eltörlése, valamint az EU-val való kereskedelmi megállapodás, továbbá az is, hogy nem emelték meg az adókat. Mint mondta, ezeket sikerült kiharcolni, de ugyanannyira fontos küzdeni azért, hogy az euró árfolyamát stabilizálják, jobban odafigyeljenek a minőség-ellenőrzésre, visszaszorítsák a szürke gazdaságot, mely pillanatnyilag a gazdaság negyven százalékát teszi ki, megoldják a pénzügyi politika és a hitelezés körüli problémákat, és mielőbb meghozzák a külkereskedelmi törvény alkalmazásához szükséges előírásokat.