2024. július 17., szerda

A lovas terápia csodái

A szülők a hippoterápia támogatását kérik a várostól

A hippoterápia vagy gyógylovaglás hihetetlenül gyors és látványos előrelépést eredményez a fejlődési rendellenességgel küzdő személyeknél, s alig egy éve, hogy Belgrád és Újvidék után immár Szabadkán is tartanak ilyen foglalkozásokat. A Hallássérült személyek Iskolaközpontjában működő Szülők Klubja most az önkormányzat támogatását kéri, melyből a következő egy évben mintegy tíz gyermek járhatna terápiára.

Egészen mostanáig csak kevesen tudtak erről a lehetőségről, de Mirjana Evetovićnak köszönhetően, aki már az első foglalkozás után csodának nevezte azt, ami kislányával történt, valóságos kampányt indított azért, hogy minél több gyermek részt vehessen a terápián.

A Szülők Klubjában a szülők többek között elmondhatják felmerülő ötleteiket, gondjaikat, szükségleteiket, és megoszthatják egymással tapasztalataikat. Mirjana az egyik találkozás alkalmával hozta szóba a gyógylovaglást, s hogy utána kellene járni, van-e ilyen lehetőség Szabadkán is.

Jelena Janjić, a klub vezetője volt az, aki rátalált Sajc Sára lovasterapeutára, aki a lóversenypályán tartja a foglalkozásokat. Hihetetlen volt, hogy a beszédfejlődési zavarral, lassú pszichomotoros fejlődéssel és rossz mozgáskoordinációval küszködő kislányomnál már az első foglalkozás után milyen hatalmas változást tapasztaltunk, és a ló hátán szinte azonnal megszólalt. Ezen felbuzdulva döntöttünk úgy, hogy az önkormányzat támogatását kérjük, hogy anyagilag segítse a foglalkozások megtartását, illetve a civil szektorhoz, intézményekhez fordultunk kéréssel, hogy szénával, zabbal vagy egyéb módon segítsenek, hogy minél több gyermek járhasson erre a kiegészítő, bár nagyon hatásos terápiára – mesélte az anyuka.

Nagy szükség lenne megoldást találni a foglalkozások helyszínére is, ugyanis a lóversenypálya nyitott, és mindaddig, amíg a csapadék miatt sáros, csúszós a pálya, nem lehet azokat megtartani, márpedig a terápia csak akkor hatásos, ha folyamatos. Ezt a problémát akár egy sátorral is át lehetne hidalni. Egyelőre nem tudni, hogy a város mekkora összeggel fog mindehhez hozzájárulni, azonban jelezték segítő szándékukat, és a február 10-én megrendezésre kerülő jótékony célú polgármesteri fogadásból befolyó összeg egy részét a foglalkozások támogatására fordítják. Jelena Janjić hozzátette, némi pénz máris összegyűlt, de mindenképpen szeretnék, ha tartósan tudnák fizetni a foglalkozásokat, vagyis állandó anyagi forrásra találnának, és akár egy hipporehabilitációs központot is létrehozhatnának.

Nagyon sok gyermek fejlődésében segítene a hippoterápia, ugyanakkor sajnos egyelőre csak azoknak a gyerekeknek tudjuk majd fizetni a foglalkozásokat, akiknek a legnagyobb szükségük van erre, a többiek esetében a terápiák költségét a szülőknek kell állniuk – mondta a klub vezetője, kiemelve, hogy már az is előrelépés, hogy a szülők, akik eddig Újvidékre vagy a fővárosba vitték lovasterápiára csemetéiket, most megspórolhatják az út költségeit, illetve a szabadkai foglalkozások olcsóbbak, mint máshol. Belgrádban 3000, Újvidéken 1500, Szabadkán pedig 1000 dinárba kerül egy félórás foglalkozás, mely legalább heti egy alkalommal javasolt egy éven át. Természetesen sok család számára még ez az összeg is egy kisebb vagyon, viszont az eredmény magáért beszél.

A terápiáról Sajc Ágnes, Sára édesanyja mesélt részletesebben.

Az állattal való kapcsolat, a boldogságérzet, amikor a gyermek felül a ló hátára, az egyik lényeges elem, ami miatt hatásos a terápia, s ugyanazokat a rehabilitációs foglalkozások alatti gyakorlatokat, amelyekkel sokszor küszködnek, itt gond nélkül megcsinálják. Másrészt a ló mozgása meghatározott impulzusokat ad a gerincen keresztül a központi idegrendszernek, hat a mozgáskoordinációra, az izmokra vagy a beszédre. Vagyis ortopédiai és pszichomotorikus zavarok esetében, hiperaktív és autista gyerekeknél, multiplexben és celebrális paralízisben szenvedőknél is remekül alkalmazható. A terapeutának egyidejűleg kell jó lovasnak és lovasoktatónak lennie, ismernie kell a gyógypedagógiát, és gyógytornászi ismeretekkel is rendelkeznie kell – meséli Ágnes.

A terápia másik fontos szereplője maga a ló. Sára egy speciálisan terápiás lovaglásra képzett lóval dolgozik. Farina, a haflingi kanca, az ország egyetlen ilyen terápiás lova, s nyugodt természete miatt különféle tornagyakorlatokat lehet végezni a hátán. Farinán kívül még három, kisebb és nagyobb testű terápiás lovon is folyik foglalkozás, attól függően, hogy a gyermek súlyának és magasságának mi felel meg.

A hippoterápiás foglalkozásokat a Bácska Lovasklub lovagló tagozatának keretében szervezik meg a lóversenypályán, azonban a terápiára szinte bárhol sor kerülhet, ahol van erre megfelelő hely, így amint jobb lesz az idő, több foglalkozást a Kolevka Gyermekotthonban tartanak majd meg.