2024. november 23., szombat

Elfogyott Újfalu helyi járuléka

A jövőben minden fejlesztés az önkormányzattól függ majd

Újfalu helyi közösségben napok óta több utcában is építik a szennyvízcsatorna-hálózatot. Összesen mintegy két és fél kilométer hosszú szakaszon fektetik le a csöveket, de amíg a kettes számú kollektor nem készül el, addig a polgároknak nem áll módjukban rákapcsolódni a hálózatra.
A szennyvízcsatorna-hálózat bővítését a Niši, a Lukács István, a Mesterházy Kálmán utcákban, valamint a Galamb és a Stevan Filipović utcák egy részén a helyi járulékból befolyt pénzből fizeti a helyi közösség. A tervdokumentációra 300 ezer dinárt, a csatorna építésére pedig 5,9 millió dinárt költöttek el. A helyi járulékból ezenfelül még összesen hatmillió dinár áll a helyi közösség rendelkezésére, melyből a Niši és Mesterházy Kálmán utcák, miután a szennyvízcsatornát kiépítik, aszfaltot is kapnak, illetve ha a Városrendezési Intézet elkészítené a Beocsini utca második szakaszára vonatkozó rendszabályozási tervet, ezen a szakaszon a vízvezetéket is kiépíthetnék. Ezzel viszont a helyi lakosok által éveken keresztül helyi járulékként befizetett pénz el is fogy, és a jövőben minden egyéb beruházás már a városi szervektől függ majd.
Ubori László, a helyi közösség közgyűlésének elnöke elmondta, a város megszüntette a helyi közösségek számláit, vagyis semmilyen módon nem valósíthatnak meg bevételt önállóan, például termek bérbeadásával, hanem minden tervükre a várostól kell pénzt kérniük.

A polgárok egyelőre nem tudnak rákapcsolódni a csatornahálózatra

A polgárok egyelőre nem tudnak rákapcsolódni a csatornahálózatra

– A városi költségvetésből a helyi közösség irodájának fenntartási költségeit és az itt dolgozók bérét fizetik, minden másra úgy kell majd pénzt kérni az önkormányzattól. Az elmúlt években a város nem fektetett pénzt a helyi közösség fejlesztésébe, de legalább volt helyi járulék, amelyből valamit csak tudtunk csinálni. Tavaly a polgárok a helyi járulék megszüntetése mellett szavaztak, ennek az utolsó dinárjait költjük, így most már tényleg nincs mihez nyúlni, ha bővíteni szeretnénk az infrastruktúrát, főleg az ivóvízhálózatot, és jó lenne legalább a földes utakat kőzúzalékkal leszórni, hogy amíg nem kapnak aszfaltot, járhatók legyenek ezek az utcák, illetve árkokat ásni, hogy elvezessük a vizet. Sajnos az külön nehezíti a helyzetet, hogy sok olyan utca van, amelyik rendezetlen, és csak a rendszabályozás után lehet további lépéseket tenni – mondta Ubori.
Szalma Baksi Zsuzsanna, a helyi közösség tanácsának alelnöke hozzátette, egyelőre nem lehet tudni, hogy az idén a helyi közösségben milyen további fejlesztésekre kerül sor, hiszen az Városépítési Igazgatóságban még mindig nem született meg a terv, hogy helyi közösségenként mire és mennyit fognak erre a célra költeni.
– Tudomásunk szerint majd csak március közepén derül ki, mennyi pénzt fordítanak Újfalu helyi közösség fejlesztésére. A városi költségvetésből azonban jóváhagytak egymillió dinárt a helyi közösség épületének felújítására, pontosabban a tetőt kell megjavítani, ugyanis beázik. A tervdokumentáció már elkészült, a munkálatok elvégzésére pedig kisbeszerzési pályázaton keresztül kell találnunk kivitelezőt. A Köztisztasági és Parkosítási Közvállalat révén tavaly volt itt egy ember a közmunkaakció keretében, aki a helyi közösség területén vigyázott a tisztaságra. Nagyon hiányzik a munkája, egyedül nem is győzte, és szóvá kell tennem azt is, hogy a vállalat nem fordít elég figyelmet a közterületek karbantartására, hiszen mindig külön kell értesíteni őket, hogy a játszótéren túl magasra nőtt a fű, vagy közterületen szeméthalom, törmelék van, amit el kellene szállítani, de azt sem értem, hogy az őszi lomtalanító akcióban miért decemberben és hóesésben kellett kitenni a konténereket. Erre jobban oda kellene figyelni – emelte ki az alelnök.
A helyi közösség elnöke még hozzátette, szeretnék fellendíteni a sportéletet, melyhez már vettek sportfelszereléseket is, és kulturális rendezvényeket tartani, ehhez azonban teremre lenne szükségük, és amíg a Caritas bérli a termet, addig ennek megvalósítása várat magára.
Egy másik nagy probléma a Bajai úton álló vámház, mely a város tulajdonában van, így a felújításáról és karbantartásáról is a városnak kellene gondot viselni. Az épület azonban teljesen lepusztult állapotban van, nemrégiben pedig újra feltörték, leszedték a fémlemezeket, melyek eddig meggátoltak egyeseket, hogy odabent garázdálkodjanak. Most tovább fosztogatják a vámházat, legalábbis ami még megvan belőle, hiszen kicsupálták a vezetékeket, kiszedték az ajtókat, ablakokat, felszedték a padlót, és szétszedték a mennyezet egy részét is. A helyi közösség értesítette a rendőrséget és a kommunális rendőrséget is, hiszen ledöntötték a kaput, és az emberek kis utánfutós biciklivel hordják a téglát meg amit még találnak.
– Az épület műemlékvédelem alatt áll, és eredeti állapotába kellene majd egyszer visszaállítani. A napokban jeleztük az önkormányzatnál, hogy tenni kellene valamit, hogy legalább a falakat megőrizhessük és ígéretet kaptunk, hogy lépéseket tesznek az ügyben – tette még hozzá Szalma Baksi Zsuzsanna.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás