A Subotica-trans Utasszállító Közvállalat a budapesti Közlekedéstudományi Intézettel közösen egy határon átnyúló IPA projektumot valósít meg, melynek célja a regionális közlekedés fejlesztése. A projektumon belül készült egy-egy tanulmány az utazási szokásokról és szükségletekről, illetve a projektum részeként az utasok tájékoztatására kijelzőket szerelnek fel a forgalmasabb megállókba és az autóbuszokba.
Fehér Opletán Zsolt, a vállalat műszaki igazgatója elmondta, a kijelzőkre mintegy harmincezer eurót költöttek, és beszerelésüket már megkezdték.
– A kijelzők beszerelését a már bevezetett új elektronikus jegyeladó rendszer tette lehetővé, hiszen ehhez kötődnek a kijelzők is, és innen kapják az adatokat. Kétféle kijelzőről van szó. Az egyik kijelzővel a városi szóló és csuklós autóbuszokat látjuk el, melyek arról tájékoztatják az utasokat, hogy melyik a következő két megálló. Az autóbusz rendszeréhez kapcsolódik a kijelző, így a GPS-en keresztül érzékeli, amikor megindul a busz, és már mutatja is a következő állomást. Ez a helyieknek talán kevésbé érdekes, de aki nem ismeri a várost és a vonalakat, annak sokat számít ez az információ. Összesen huszonhét autóbusz közlekedik a városi vonalakon, és mindegyik buszba beszereljük majd a kijelzőt. Múlt héten hét autóbuszban már üzemelt, de a terveink szerint a hét végéig mindegyik autóbuszban működni fog. Emellett huszonhét megállóban is felszerelünk kijelzőket, ezek pedig reális időben mutatják majd, hogy melyik járat hány percen belül fog befutni a megállóba.
Tehát a kijelzők nem a menetrendet fogják mutatni, vagyis nem a busz indulását, hanem az adott megállóba való tervezett megérkezését. A reális vagy valós idő alatt pedig azt értem, hogy ahogy közeledik az autóbusz a megállóhoz, a kijelzőn mutatott idő is folyamatosan csökken. Ez is a műholdas rendszernek köszönhetően üzemelhet, mellyel valós időben nyomon követjük a buszok helyzetét, mozgását, sebességét.
A műszaki igazgató hangsúlyozta, nem minden megálló kap ilyen kijelzőt, azokat csak a forgalmasabb helyekre szerelik fel, ahol több az utas, több járat is megáll, vagy ahol sűrűbben közlekednek az autóbuszok. Így például a Jadran épületénél, a Patria szállónál, a Politechnikai Iskolánál, Palics központjában és az Állatkertnél, a Műszaki Középiskolánál, a kórháznál, a Lifkánál, a Tejpiacnál, a Zorkánál vagy Nagyradanovácnál helyeznek el kétsoros, vagyis két járat érkezését mutató kijelzőt. Két négysoros kijelző tábla is lesz a két legforgalmasabb csomópontnál, vagyis ott, ahová a legtöbb járat befut, így itt egyszerre négy járat érkezési idejét lehet majd leolvasni a tábláról. A kétsoros kijelzőket 2,7 méteres magasságban helyezik el egy külön erre a célra kialakított oszlopon, a négysoros kijelzők valamivel magasabban lesznek, egy 3,3 méter magas dupla oszlopon.
Az oszlopok és a kijelzők felszerelése a megállókba a tervek szerint már a héten megkezdődik, és a kivitelezőnek legkésőbb hatvan napon belül be kell fejeznie a munkát.
A Subotica-transban abban bíznak, hogy a kijelzőket nem fogják megrongálni, hiszen például Belgrádban, ahol úgyszintén vannak ilyen kijelzők, a mai napig sértetlenek maradtak a digitális táblák, és a magasságuk valamennyire talán megóvja őket.
– Azon is gondolkodunk, hogy a jövőben készíteni lehetne egy olyan alkalmazást, ahol az útvonaltervező programmal összehangolnánk a menetrendünket, és akkor a mobiltelefonokon keresztül is lekérhetőek lennének a buszoknak a megállókba érkezéséről szóló információk, hiszen az elektronikus jegyrendszer erre is alkalmas, és sok irányba továbbfejleszthető. A projektumon belül végeztünk egy kutatást is a határátkelőkön és a háztartások egy részében, ahol az utazási szokásokat és a szükségleteket próbáltuk felmérni. Erről készült egy tanulmány, ami úgyszintén irányvonalat ad a további fejlesztésekhez, vagyis megtudjuk belőle, milyen járatokra lenne szükség, milyen sűrűn és mikor kellene közlekedniük. Ez a fejlesztés azonban az anyagiak hiánya miatt egyelőre a jövő zenéje.
Fehér Opletán Zsolt még elmondta, a kijelzők beszerelése mellett az idén tíz autóbuszmegálló felújítását is tervezik. Az úgynevezett gombákat lecserélik, és alumíniumvázból meg átlátszó műanyagból alakítják ki a félig zárt, tetővel ellátott megállókat.