Szinte minden esetben kiváló minőségű tejtermékek illetve hús kerül a piacok asztalaira az észak-bácskai körzetben, a zöldségek és gyümölcsök tisztasága és az elárusítók higiéniája esetében azonban van még kifogásolnivaló – derült ki tegnap azon a szakmai tanácskozáson, amelyet a Szabadkai Piacok Közvállalat és a Dorozsmai Nagybani Piac közös projektuma keretében tartottak.
A műhelymunka témája, vagyis A piac megteremtésének feltételei és lehetősége a szerb-magyar határ mentén, arra is lehetőséget adott, hogy a részvevők megismerkedjenek a mostani kínálat minőségével és mennyiségével, illetve a regionális és nagybani piacok kialakításának alternatíváival is.
Milan Mileusnić, a tartományi egészségügyi felügyelőség észak-bácskai körzetének a vezetője elmondta, felügyelőik nem csak az áru piacon való elhelyezését, hanem a szállítás feltételeit is vizsgálják, a piacokon nemcsak az asztalokra, hanem a környezet tisztaságára is odafigyelnek. Ami a zöldségeken, gyümölcsökön található vegyszermennyiséget illeti, az eredmények jók lettek, a higiénia kapcsán elvégzett mérések azonban elmaradnak a várt eredménytől.
– A kereskedők mindegyike hathavonta köteles alávetni magát az egészségügyi ellenőrzésnek. Azok a helyiségek, ahol az árukereskedelem folyik, nem elég tiszták, vagyis több esetben is előfordult, hogy E. coli baktériumot találtunk a zöldségeken, gyümölcsökön, a kereskedők kezén. Többek között ezért is végzünk majd fokozott ellenőrzést a tavasz folyamán. Külön figyelmet kell fordítani az áru elhelyezésére is, hiszen van rá példa, hogy azokat nemcsak az asztalról, hanem a földről is árulják, ami azért veszélyes, mert a piacokat éjszaka rágcsálók lepik el – magyarázta Mileusnić.
Savo Duvnjak, a Szerbiai Piacok Egyesületének végrehajtó igazgatója előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy naponta 70 ezer ember dolgozik az ország piacain.
– A piaci kereskedelemnek hatalmas potenciálja van az országban. A vásárlók csaknem kilencven százalékának pozitív véleménye van a piacokról. Ezért is okoz akkora problémát, hogy Szerbiának még mindig nincs nemzeti illetve regionális nagybani piachálózata. A nagykereskedelem most a nagybani piacokon zajlik, azonban ezeken a piacokon teherkocsikról, nyitott területen, mindenféle infrastruktúra nélkül árulnak a termelők. Ezzel szemben a jövőben épülő nagybani piacokon a helyszínen az áru tárolását is meg tudja oldani a termelő, kereskedő – magyarázta Savo Duvnjak.
A nemzeti nagybani piacok központja Belgrádban épül a mostani nagybani piac helyén összesen 18 hektár nagyságú területen. Annak kiépítése az idén tavasszal megkezdődik és azonnal partnereket is keresnek hozzá, Szabadka pedig többek között a határ közelsége miatt nagyon jó potenciállal rendelkezik.
Törökné dr. Szántó Katalin, a Dorozsmai Nagybani Piac ügyvezetője előadásában kiemelte, az elmúlt öt évben ötszeresére nőtt az árucsere-forgalom Magyarország és Szerbia között. Ez a konferencia is azt szolgálja, hogy az együttműködés ne csak eseti, hanem szervezett legyen és Szerbiába ne Kínából importálják a fokhagymát, hanem Magyarországról.
