2024. november 24., vasárnap

Drága víz – drága tisztítás

Az iszapvonal próbaüzemeltetését áprilisra tervezik

Az új szennyvíztisztító vízvonalának műszaki átadása/átvétele december 22-én megtörtént, azonban az ellenőrzés során néhány kisebb hibát fedeztek fel az objektumon, melyet a kivitelezőnek kell elhárítania. A hiányosságok kiküszöbölésének ütemtervét néhány napon belül meg kell kapnia a Vízműveknek. Ezek a hibák nem befolyásolják a tisztító működését, ugyanakkor szükséges mielőbb elhárítani őket, emelte ki Tóth Godó Valéria, a Vízművek és Csatornázási Közvállalat igazgatónője.

A mérések igazolták, hogy a szennyvíztisztítóból a Palicsi-tóba ömlő víz minősége kielégítő, ami azt is jelenti, hogy a projektum hosszú távon beváltja a hozzá fűzött reményeket és igazolja a befektetés szükségszerűségét.

– Május óta üzemel a szennyvíztisztító, és az elmúlt hónapokban azt vizsgáltuk, hogyan működik a rendszer és a megtisztított víz milyen minőségű. Folyamatosan méréseket végeztünk, és felvettünk néhány embert, akik kimondottan az új szennyvíztisztítónál dolgoznak majd. Őket valamilyen formában máris bevontuk a munkába és képzéseken vesznek részt, ahol a rendszer teljes irányítására készítik fel őket – mondta Tóth Godó Valéria, a Vízművek és Csatornázási Közvállalat igazgatónője.

Kiemelte, a szennyvíztisztító akkora kapacitású, hogy ha az egész városban kiépítenék a szennyvízhálózatot és arra rákapcsolódnának a polgárok, akkor is képes lenne az összegyűlt szennyvizet megtisztítani. Pillanatnyilag a város egyharmada van lefedve szennyvízhálózattal, míg a rendszert arra tervezték, hogy az egész város rákapcsolódjon.

A beruházás két részből áll, az egyik a vízvonal, mely május óta üzemel, míg a másik az iszapvonal, ahol a szennyvízből visszamaradt iszap kezelése történik majd. Bár már decemberben el kellett volna készülnie, az iszapvonalat várhatóan áprilisban fejezik be, amit a próbaüzem és a műszaki ellenőrzés követ majd.

– Hamarosan beindítják a rendszert, ahol az iszapvonal melegítésével metángáz szabadul fel, amit árammá alakítunk, ebből pedig biztosítani tudjuk az energiaszükségletünk mintegy egyharmadát. A vízvonal energia-és vegyszerigénye igen nagy, és évi harmincmillió dinárt kell ráköltenünk. Amikor megkezdődött a szennyvíztisztító építése, azt is figyelembe kellett venni, hogy annak fenntartási költségei nagyok lesznek és ezt is biztosítani kell valahogy. Ezt csak áremeléssel tudjuk megoldani és terveink szerint az egyéni fogyasztóknak megszabott díjakat 2012-ig kiegyenlítjük az ipari fogyasztókéval – magyarázta az igazgatónő.

Egyelőre még nem tudni, mi lesz a sorsa a megtisztított iszapnak. Mint azt az igazgatónő elmondta, több ötlet is felmerült, és a magyarországi tapasztalatokat is figyelembe veszik majd. Mindenképpen azt szeretnék, ha a kezelt iszapot újrahasznosítanák például a mezőgazdaságban, s nem a szeméttelepen végezné. Az is elképzelhető, hogy az iszappal egy külön földterületen kísérleteznének, hogy felmérjék, a növényvilág hogyan reagál a megtisztított iszapra.

A szennyvíztisztító hivatalos átadására egyelőre még nem kerül sor, hiszen az iszapvonal beindítása után egy hosszabb próbaidőszak következik, amely alatt figyelemmel kísérik és tanulmányozzák a rendszert, és annak működését, különféle feltételek mellett. A műszaki átadást először nemzetközi szabványok alapján végzik külföldi szakemberek, de a hivatalos átadásra/átvételre csak akkor kerül sor, ha a szennyvíztisztító a hazai szabályoknak is megfelel.

Az előjelek szerint idén erre még biztosan nem kerül sor.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás