2024. november 23., szombat

Postaláda-riadó

Négy évünk van arra, hogy az előírásnak megfelelő postaládát szereljünk fel
(Fotó: Molnár Edvárd)

Az utóbbi hetekben sorra kapják a polgárok az írásbeli értesítést, miszerint postaládájuk nem megfelelő. A pontos okokat nem sorolják fel, és az emberek többsége nem is tudja, mit takar ez a szabálytalanság. Vannak, akik nem vették komolyan az értesítést, és arra tippeltek, valamilyen bedobott reklámanyag miatt a postás nem tudta kézbesíteni a levelet, mások pedig felháborodtak, hogy újabb költséget varrnak a nyakukba, holott postaládájuk az elmúlt harminc évben tökéletesen megfelelt a célnak.

A Postai Szolgáltatások Köztársasági Ügynöksége (RAPUS) a postai szolgáltatásokról szóló törvénnyel összhangban meghatározta, mekkorák legyenek a postaládák, és hol helyezkedjenek el, hogy a küldemények, levelek, számlák pontosan és sértetlenül eljuthassanak a címzetthez. A postaládákra vonatkozó szabályzat 2011. január 1-jén lépett életbe, és a polgárok öt évet kaptak arra, hogy alkalmazkodjanak az új előírásokhoz, melyet azért alkottak, hogy a postai szolgáltatás igazodjon a modern körülményekhez.

Nebojša Daković, a Srbija PTT Forgalmi Közszolgáltató Vállalat szabadkai fiókintézetének igazgatója elmondta, nem szabták meg, milyen anyagból kell készülnie a postaládának, mint ahogy azt sem írják elő, hogy hol vásároljuk meg azokat. Így a Posta által forgalmazott postaládák beszerzése sem kötelező, csupán azok biztosan megfelelnek az előírásnak, de akár saját készítésű ládikót is felszerelhetünk a kapura, ha az megfelel a szabályzattal meghatározott paramétereknek. A postaládákat két kategóriába osztották. A lakótömbökben csoportos postaládák vannak, melyek 75 milliméter hosszúak, 190 mm szélesek és 390 mm magasak, a bedobó nyílás pedig 230x25 mm kell hogy legyen. Ezek a ládák függőlegesen állnak, ezért is tér el ettől az individuális postaládák mérete, melyeket a családi házak kapujára szerelnek. Az ilyen egyéni postaládáknak legalább 240 milliméter hosszúnak, 350 mm magasnak és 75 mm szélesnek kell lenniük, a nyílás pedig 23 centiméter hosszú és 3 centiméter széles. Ettől természetesen lehet nagyobb is. A szabályzat szerint a postaládákon ezenkívül fel kell tüntetni a ládák tulajdonosának nevét is egy 5x1 centiméteres kis lapon, az elhelyezését illetően pedig 70 és 170 centiméter közötti magasságban kell felszerelni őket. Emellett a polgárok feladata az is, hogy karbantartásukról is gondoskodjanak.

Az igazgató hangsúlyozta, ezeket az új szabályokat nem ők hozták, de tekintve, hogy a Posta emberei azok, akik állandó jelleggel a terepet járják, a Posta felügyeli, hogy ezeknek a technikai feltételeknek eleget tesznek-e a polgárok.

– Tavaly, vagyis a új szabályzat érvénybe lépésének első évében felmértük a helyzetet, és készítettünk egy nyilvántartást a postaládák meglétéről és állapotáról, ez alapján küldtük ki az értesítéseket is. Akinek a postaládája nem felel meg ezeknek az előírásoknak, annak még négy éve van arra, hogy igazodjon a szabályzathoz. Szabadka teljes területén összesen mintegy 58 ezer postaládát jegyeztünk fel, csak Szabadkán negyvenegy és fél ezer van. Ha a peremvárosi településeket is figyelembe vesszük, akkor az 58 ezerből tizenhat és fél ezer postaláda igen, több mint 26 ezer viszont nem felelt meg az előírásoknak, és ötezer-hétszáz postaládán pedig, ami egyébként megfelel az előírásoknak, nem szerepelt név. Kilenc és fél ezer címen viszont egyáltalán nincs postaláda. Csak Szabadkát tekintve 13 100 postaláda rendben van, 22 600 esetében találtunk valamilyen hiányosságot, 2600-on nem tüntették fel a tulajdonos nevét, 3100 esetben pedig egyáltalán nincs postaláda – tudtuk meg az igazgatótól.

A kiküldött értesítésben szereplő „nem megfelelő” kifejezés utalhat bármelyik hiányosságra, például csak a név hiányzik, és a polgároknak kell felmérni, postaládájuk melyik előírásnak nem tesz eleget, és korrigálni a hiányosságokat. Idővel a Posta emberei újabb felmérést készítenek majd, hogy az észlelt hiányosságokat kijavították-e a polgárok. Az új építésű lakótömbökben egyébként már az előírásnak megfelelő postaládákat helyeznek majd el, de ahol a régi, és sok esetben megrongált vagy már használhatatlan csoportos postaládák vannak, ott a lakóknak közösen kell intézkedni. Az igazgató kiemelte, a polgárokat a kiküldött levelekkel nem fenyegetni vagy ijesztgetni akarták, ahogy az sem céljuk, hogy hatalmas költségekbe verjék őket, sőt nem is a Posta kínálatában található postaládák megvételére akarják kényszeríteni az embereket, csupán értesítették őket, hogy az ő postaládájuk nem megfelelő, és 2015 végéig rendezzék ezt a kérdést, ami nem jelent nagy költséget.

Akik nem tesznek ennek eleget, azokat a törvényben meghatározott pénzbírsággal is büntethetik a felügyelők, ami fizikai személyek esetében 2000, jogi személyek esetében pedig 5000 dinár.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás