2024. július 18., csütörtök

Félnek bejelenteni a munkahelyi zaklatást

Bár a törvény tiltja, választás elé állítják a nőket: vagy karrier, vagy család – emelték ki az önálló szakszervezetben

Annak ellenére, hogy érvényben van a faji és nemi megkülönböztetés elleni törvény, sajnos továbbra sem ritka jelenség a munkahelyeken a munkahelyi zaklatás. Sok esetben erről a nők nem is akarnak jelentést tenni más szerveknél, mert félnek, hogy nem javul a helyzet, illetve elveszthetik a munkahelyüket. Szabadkán eddig csupán egy helyzetben tudtak sikeresen eljárni.

Aleksandra Vukomanović, az Önálló Szakszervezet szabadkai ágazatának női szekcióvezetője kiemelte, mintegy egy évszázada annak, hogy a nők a saját helyzetük, jogaik és munkakörülményeik javítása mellett szálltak síkra. Sajnos az akkor kitűzött célok a mai napig nem valósultak meg, így Szerbiában sem, amely a gazdasági válsággal, magas munkanélküliséggel küzd. A munkanélküliek száma között több a nő, hiszen sokkal nehezebben kapnak munkát, mint a férfiak, főként a negyven év felettiek. A női szekció vezetője rámutatott, sok esetben annak ellenére, hogy a törvény tiltja, a munkaadók feltételt állítanak a nők elé: vagy a karriert, vagy pedig a családot válasszák. Megtudtuk, a felmérések azt mutatják, hogy sok esetben ugyan azért a munkakörért a nőket kevésbé fizetik meg, mint a férfiakat, illetve nagyon kevés százalékban töltenek be olyan munkahelyet, ahol döntést kell hozni. A politikában is kevesen vállalnak szerepet, hiszen az otthoni kötelezettségeik miatt erre már nem tudnak időt szakítani. Ami pedig a nők tulajdonát illeti, nagyon kevés esetben szerepel a nő nevén a családi ingatlan, illetve annak ellenére, hogy az állam támogatta az önfoglakoztatást, kevés esetben nyitottak nők a saját nevükre vállalkozást.

Milan Popović, az Önálló Szakszervezet szabadkai elnöke rámutatott, nagyon nehéz a nőknek a mai társadalomban helyt állni, hiszen amellett, hogy a társadalom részei, feleségek, anyák és munkásnők. A különböző kötelezettségek mellett nagyon nehezen tudnak időt szakítani még arra is, hogy olyan feladatokat vállaljanak, amelyek a közt szolgálják. Mint kiemelte, a szakszervezet feladata a nők helyzetének javításában az, hogy megismertessék őket a jogaikkal, valamint segítséget nyújtsanak azok érvényesítésében.

Aleksandra Vukomanovićtól azt is megtudtuk, hogy számos képzést tartottak már a nőknek arról, hogy hogyan tudják felismerni a munkahelyi zaklatást, illetve kihez kell fordulniuk. Számos esetben fordultak már hozzájuk ilyen esetekben a nők, különböző munkakörökből. Sajnos, nem szívesen kérnek jogi segítséget. Egyetlen esetben jártak el sikeresen, az egyik üdítőket gyártó világvállalat szabadkai részlegénél. De ekkor sem jutott bíróságra az ügy, hanem a vállalat vezetősége vállalaton belül oldotta meg a problémát, a zaklatót leváltotta a pozíciójáról.

– Az ombudsmantól tudjuk, hogy Szabadkán nem folyik mobbinggal kapcsolatos per. Ugyan nagyon sok esetben keresnek fel minket a nők, de el kell mondanom, hogy nem minden eset minősül mobbingnak. Ilyenkor egy belső megbeszéléssel meg tudjuk oldani a problémát. Sok esetben maguk az alkalmazottak nem mernek szólni, mert félnek, hogy elveszítik a munkahelyüket, ugyanis sajnos ezzel a jelenséggel az a baj, hogy nagyon nehéz bebizonyítani, illetve az ilyen jogi eljárások hetekig, hónapokig, akár évekig is elhúzódhatnak. A fejlettebb országokban az ilyen eljárásokat legfeljebb 2 hét alatt lezárják – mutatott rá Popović.