Az elmúlt hónapokban a kivitelező kiküszöbölte a berendezés víz-és iszapvonalán észlelt hibákat, a műszaki ellenőrzés után pedig a hivatalos megnyitóra is sor kerülhetett. A víz világnapja Szabadka számára így külön jelentést nyert, hiszen a berendezésnek köszönhetően a szennyvíztisztítás új dimenzióba lépett, hivatalos működése lehetővé teszi a szennyvízcsatorna-hálózat további bővítését, és a modern technológiának köszönhetően a Palicsba áramló megtisztított víz nem szennyezi tovább a tavat.
– A tó vizének megőrzése érdekében 1975-ben beindult az a szennyvíztisztító berendezés, mely egészen mostanáig működött, ám sem kapacitásban, sem a megtisztított víz minőségében nem bizonyult megfelelőnek, ezért volt szükség ennek az európai standardoknak megfelelő berendezésnek a megépítésére, melynek köszönhetően lehetővé vált a mechanikai és biológiai mellett a vegyi tisztás is. A beruházás értéke meghaladja a 18 millió eurót, melyet a Vízművek önállóan képtelen lett volna előteremteni, ezért az összeg felét hitelből biztosítottuk, a másik kilencmillió euró támogatást pedig az Európai Uniónak és a szabadkai önkormányzatnak köszönhetjük, így öt évvel ezelőtt megkezdődhetett a szennyvíztisztító építése, az idén februárban pedig megkaptuk az engedélyt a berendezés próbaüzemének beindítására – mondta el Snežana Pejčić, a vállalat igazgatónője.
Saša Vučinić polgármester úgy fogalmazott, Szabadka ma beáll azon kevés városok sorába, ahol a szennyvizet megtisztítják, s bár Szerbiában ez nagy problémának számít, mi már nem vagyunk a probléma része.
– A város további fejlesztéséhez a projektum megléte nagy jelentőséggel bír, hiszen a városnak azon a részein is kiépülhetnek a gyűjtőcsatornák, ahol eddig nem volt rá lehetőség, a szennyvíztisztító ehhez rendelkezik megfelelő kapacitással.
– Intézetünk tizenegy éve van jelen Szerbiában, ez idő alatt mintegy hárommilliárd eurót fektettünk be, csak tavaly mintegy egymilliárd eurót. A köz- és magánszektort is támogatjuk, de a számunkra legkiemelkedőbb projektumok mégis a kommunális, infrastrukturális és környezetvédelmi fejlesztések, olyanok, mint ez a szennyvíztisztító, mert a polgárok leginkább ezáltal érzik a beruházások hatását. Szabadkával való együttműködésünk igen sikeres, így a jövőben is szeretnénk részt venni a kommunális szolgáltatások fejlesztésében és a magasabb életszínvonal megteremtésében – nyilatkozta Veran Lukić, a Európai Fejlesztési Bank képviselője, és mint hozzátette, ezekben a napokban kell jóváhagyniuk egy újabb hitelt Szabadkának, melyből a kollektorok és a kettes számú vízgyár épülne ki.
Bojan Pajtić, a tartományi kormány elnöke kiemelte, Vajdaságban az elmúlt négy évben hetven szennyvízcsatorna-hálózat és kollektor épült ki, de a szabadkai a legnagyobb projektum, mely több szempontból is jelentős.
– Egyedülálló ez a helyi önkormányzat, a tartomány és az állam közötti együttműködés, ezt a modellt fogjuk követni más esetekben is az Európai Fejlesztési Bankkal kapcsolatban. A szennyvíztisztító javítja majd a tó ökoszisztémáját, de egészségügyi és idegenforgalmi szempontból is jelentős.
A megnyitón Vincent Degert, az Európai Unió szerbiai küldöttségének vezetője is részt vett. Örömét fejezte ki, hogy a berendezés eleget tesz az európai standardoknak, így tisztább és egészségesebb környezetet teremt a szabadkaiaknak.
– Mi európaiak szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hogy csak odalépünk a csaphoz, és vízhez jutunk. Ez sajnos nincs mindenhol így. Ma mintegy kétmilliárd ember nem jut közvetlen úton ivóvízhez, naponta pedig mintegy négyezren betegszenek és halnak meg, mert nem jutnak vízhez, vagy tiszta vízhez. Ez a projektum a régiónak és az országnak is jelentős, de itt nem szabad megállni, a jövőben is dolgoznunk kell a hasonló projekteken, mely nem az integráció, hanem az itt élők életkörülményeinek javítása miatt fontos.
A szennyvíztisztítót hivatalosan Oliver Dulić környezetvédelmi miniszter nyitotta meg, aki beszédében kiemelte, a szennyvíztisztító befejezése és működése az európai integráció megvalósulásának gyakorlati oldala.
– Egy újabb projektumot sikerült befejezni, mely évekig épült, s amelyet sok olyan probléma övezett, amivel egész társadalmunknak szembe kell néznie. Mindannyian tudjuk, hogy a víz, melyből egyre kevesebb van, milyen fontos, s nemcsak az élethez elengedhetetlen, hanem gazdasági forrás. Mi szabadkaiak arról vagyunk ismertek, hogy az országban nekünk van legeurópaibb szemléletünk, és ezt ma megmutattuk. Jó úton vagyunk, hogy megoldjuk a legnagyobb környezeti problémákat, ez a berendezés és az előttünk álló szennyvíz-hálózat bővítése pedig végre megoldja a régóta húzódó problémákat.
A Vízművek és Csatornázási Közvállalat fennállásának ötvenedik évfordulója alkalmából az átadást követően díszülést tartottak a városházán, de a város szervezett vízellátásának százharmincadik évfordulójáról is megemlékeztek. A jubileum nem csak a vállalaté, hanem az egész városé, s az elmúlt évtizedek fáradtságos munkájának eredménye a ma meglévő vízvezeték-és szennyvízcsatorna-hálózat, melyet a vízgyár és az új szennyvíztisztító koronáz meg.
A díszülésen az igazgatónő egy rövid beszéd keretében igyekezett összefoglalni az elmúlt ötven év munkáját, a jelent és a jövő terveit. Mint kiemelte, a 21. század igényeit próbálják követni, és a nagy infrastrukturális beruházásokat megvalósítani, melyben továbbra is számítanak az önkormányzat segítségére.
Szavait egy a vállalat megalapítását és munkáját nyomon követő kisfilm egészítette ki, majd Miodrag Radojčin újságíró néhány szóban bemutatta a vállalatról készült Egy csepp víz és idő című monográfiát is. Az ülés végén plakettel és köszönőlevéllel ajándékozták mindazokat az intézeteket és vállalatokat, melyek hozzájárultak a Vízművek munkájának fejlesztéséhez.