2024. július 18., csütörtök

Kamerák figyelnék a várost

A szabadkai önkormányzat kéri a tőzegbánya használati jogát – A közlekedési bírságokból befolyt 20 millió dinárból 10-et fordítanak majd az utak javítására
A szabadkai önkormányzat többek között motorkerékpárokat, térfigyelő kamerákat, valamint sebességmérő radarokat vásárol majd abból az összegből, ami a közlekedési bírságok megfizettetéséből kerül a város költségvetésébe. Ezzel is javítani szeretnék a közlekedésbiztonságot a városban.

A Városi Tanács szerdán többek között elfogadta azt a javaslatot, miszerint a közlekedési bírságokból befolyt összegnek (a város területén megfizettetett bírságok 30 százaléka), vagyis 20 millió dinárnak felét az utak javítására, másik felét pedig a közlekedésbiztonság fejlesztésére fordítják majd.

– Ebből az összegből elsősorban három motorkerékpárt vásárolunk majd, hogy a közlekedési rendőreink féken tudják tartani a száguldozókat – emelte ki Saša Vučinić, Szabadka polgármestere. Sebességmérő radarokat is vásárolnak, 15 útkereszteződésben helyezik majd el őket, továbbá 30 térfigyelő kamerát is kihelyeznek. Gondolkodnak a közterek megfigyelésén is: ilyen a Kék szökőkút, a főtér, illetve a Harcosok sorakozója lakótelepen található park, vagy a palicsi park is, ezzel is a randalírozók által okozott károkat szeretnék megelőzni illetve csökkenteni.

– A város évente több milliót különít el a megrongált köztéri elemek felújítására, cseréjére – mondta. Az önkormányzat a közterületeken elhelyezett térfigyelő kamerákról a Telekom vállalattal tárgyal. A kamerák elhelyezése számítások szerint 1 millió euróba is belekerülne és a fenntartásuk sem olcsó, ezért a város bérlés mellett döntött. A polgármester elmondta továbbá, hogy a kamerák bérleti díja a felszerelés fajtájától és nagyságától is függ, de kameránként havonta ez 250 euróba kerülne.

A Városi Tanács jóváhagyásával az önkormányzat a kormányhoz fordul azzal a kéréssel, ruházza át a tőzegbányánál található tó és a körülötte levő parcella használati jogát a városra.

– Mivel a tó jelenlegi felhasználója ellen csődeljárás folyik, nagyon könnyen megtörténhet, hogy a tó, ami egyébként közkedvelt kirándulóhely, az egyik főhitelező kezébe kerül. Ezért kérjük a kormánytól, hogy ruházza át az önkormányzatra a tónak és a körülötte levő területnek a használati jogát – mondta a polgármester.

A Városi Tanács jóváhagyta a Stadion Közvállalat idei működési tervét, változásokat eszközölt ki a Szabadkai Piacok, valamint a Parking Közvállalat statútumában. Jóváhagyták a Kéményseprő Közvállalat és a Vinko Perčić Galéria igazgatóbizottságának javaslatát, miszerint a közvállalat igazgatói posztját Zarić Jelena, a galériáét Spartak Dulić tölti be a következő négy évben. Megszavazták a Szociális Munkaközpont, továbbá a Palicsi Állatkert igazgatóbizottsági, valamint a Kosztolányi Dezső Színház felügyelőbizottsági tagcseréjét. Elfogadták továbbá a városi ombudsman iroda éves jelentését is. Zlatko Marosiuk szabadkai ombudsmantól megtudtuk, hogy tavaly kevesebben kértek segítséget az irodájuktól, de így is mintegy 1100 személynek próbáltak segíteni, legtöbbször a munkahelyi jogok érvényesítésének akadályozása miatt. A jogi eljárásokban általában a mediációs megoldást javasolják az ügyfeleknek, ám sok esetben a másik fél nem jelenik meg ezeken a tárgyalásokon, így nem tudják ily módon megoldani a felmerülő problémákat.

– Több mint 470 polgár kapott ingyenes jogi tanácsot azoktól a szakemberektől, akiket mi javasoltunk, és mintegy 130-an kaptak ingyenesen ügyvédi segítséget – tudtuk meg az ombudsmantól.