Tegnap A hiányzó láncszem elnevezéssel tartottak kerekasztal-beszélgetést a Városházán, ahol a pedagógusok arról tanácskoztak, hogyan lehet a fejlődési nehézségekkel küzdő és a fogyatékkal élő gyerekeket felkészíteni a következő oktatási szintre, vagyis miként juthatnak el probléma nélkül az óvoda után az első osztályba, illetve a negyedik után az ötödikbe.
– Az inkluzív oktatással foglalkozó szakmai csoport tagjaival ma a már két éve folyó projektum eredményeit vitatjuk meg, s előtérbe kerül majd a gyerekek magasabb oktatási szintbe való bekapcsolásának problémája. Az oktató-nevelő intézményeknek különösen nagy a felelősségük, s elő kell készíteniük a környezetet, hogy minden gyermek megtalálja ott a helyét. A projektumnak köszönhetően az inkluzív oktatás minősége is javult. Új tevékenység születtek, az iskolák nyitottabbak lettek, s különféle megmozdulásokon keresztül igyekeznek közel kerülni a családokhoz, hogy az óvodások könnyebben kapcsolódhassanak be az iskolai életbe. Különféle elemzések is születtek a fogyatékkal élő gyerekek bekapcsolásának akadályairól és azok leküzdéséről – tudtuk meg Vesna Zlatarović pszichológustól, programkoordinátortól. Mint elmondta, a gyerekek oktatásba való bekapcsolása több fontos elemből épül fel, például le kell küzdeni az előítéleteket, az iskolát fizikailag, felszereltségben is alkalmassá kell tenni, hogy igazodjon a gyerekek igényeihez, fel kell készíteni a pedagógusokat a fejlődési rendellenességgel küzdő és fogyatékkal élő gyerekekkel való foglakozásra és bekapcsolásukra az iskolai életbe. Ilyenek az órák közötti szünetek, a kirándulások, az ünnepségek, a fellépések stb., s ebben az óvónők tapasztalatai is nagyon sokat segítenek. A tanítók is rengeteg értékes tapasztalatot gyűjtenek a négy év alatt, mellyel segíteni tudják a tanárokat, akik ötödik osztálytól kezdenek foglalkozni ezekkel a gyerekekkel. Fontos a szülőket is bekapcsolni ebbe a folyamatba, akik úgyszintén jó információforrások saját csemetéjüket illetően.
A kerekasztal-beszélgetésen az előadók ismertették az iskoláskor előtti intézményekben és az általános iskolákban végzett felmérés eredményeit a felkészítésről, szó esett arról, hogy az átmeneti időszakban hogyan lehet támogatást nyújtani a gyerekeknek és a családnak, az óvónőknek és tanítóknak, hogy mik a feltételei a sikeres tranzíciónak, s a szakemberek az eddigi tapasztalataikat is megoszthatták egymással.
A tanácskozást az Interaktív Pedagógiai Központ és a Naša Radost Iskoláskor Előtti Intézmény szervezte, s hamarosan Smederevón és Vranjén is sor kerül egy-egy kerekasztal-beszélgetésre.