2024. november 23., szombat

Megtévesztő mogyorós karamella

A törökországi édességmásolatokat ideiglenesen kivonták a forgalomból

A kísértetiesen hasonlító két termék

Mintegy másfél hónappal ezelőtt a boltok polcain a Pionir édességgyár egyik legkeresettebb terméke mellett megjelent annak Törökországból importált másolata, amelynek csomagolása nagyon hasonlít az eredetihez, ízében azonban eltér attól. A szabadkai gyár hivatalos lépéseket tett, hogy megvédje hírnevét és termékeit.

A mogyorós karamella a nagy üzletláncok kiskereskedéseiben és a benzinkutakon jelent meg először Belgrádban, később az egész országban, de néhány kisebb boltban, üzletben még most is megtalálhatók a polcokon. A mogyorós karamellák csomagolása nagyon hasonlít egymásra, színük, méretük, a csomagolást díszítő mogyorók és a gyártó logója is kísértetiesen hasonlít egymásra, de még a zacskóban egyenként csomagolt cukorkák is könnyen összetéveszthetők, és árban is megegyezik a két termék. Mindez könnyen megtévesztheti a vásárlókat, akik ha nem nézik meg alaposan, mit emelnek le a polcról, azt hihetik, a jól ismert ízzel és minőséggel találkoznak.

Amikor a Pionir édességgyár felfedezte a másolatokat, tárgyalást kezdeményezett a szabadkai termékekre kísértetiesen emlékeztető törökországi édességet beszállító és terjesztő Angkor újbelgrádi vállalattal, hogy vonja ki a másolatokat a forgalomból, de mivel ez nem történt meg, a gyár hivatalos útra terelte az ügyet, és a felügyelőséghez, valamint a minisztériumhoz fordult.

Vesna Vlatković, a Pionir marketingmenedzsere elmondta, az esetet jelentették a piacfelügyeleti osztályon, és miután megállapították, hogy a termék sérti a Pionir által levédett márkajelzést, kiadták a végzést a török mogyorós karamellák kereskedelemből való kivonásáról és ideiglenes lefoglalásáról. A beszállított, de még el nem adott áru egy része magánál a beszállítónál van, a felügyelőség pedig azon dolgozik, hogy a másolatnak számító karamella teljesen eltűnjön a boltokból és továbbra se kerüljön forgalomba.

– Törökország és Szerbia aláírta a szabadkereskedelemről szóló szerződést, ami azt jelenti, hogy a hazai piacon jelen lehetnek török termékek. Nekünk nincs is ezzel semmi problémánk, hiszen Törökországban is készíthetnek mogyorós karamellát, amely forgalomba kerülhet a szerbiai piacon is, de akkor az jól láthatóan különbözzön a többitől. Ebben az esetben ezek a termékek a mi legnépszerűbb édességeinknek a másolatai, és megtévesztik a vásárlókat. A beszállító és a török gyártó ellen panaszt tettünk, hogy megóvjuk a gyárunk hírnevét és a termékeinket, egyúttal a fogyasztóinkat is. A vizsgálat során remélhetőleg kiderül majd, hogy kik azok, akik részt vettek mindebben, és a termék hogyan került a polcokra, ki volt a megrendelő, és ki a felelős a megtévesztő csomagolás miatt. Az eladott termékekből származó anyagi kár nagyságáról nincsenek információim, majd a vizsgálatból derül ki, mennyi török mogyorós karamellát adtak el, de itt nem is elsősorban az anyagiakról van szó, sokkal inkább a márka szenvedett kárt, hiszen akik a török Star's karamelláját vették meg, csalódtak az ízében, és azt gondolják, a mi termékünk minősége nyolcvan év után leromlott – mondta el lapunknak Vesna Vlatković, aki még hozzátette, semmi esetre sem változtatnak a Pionir termékeinek csomagolásán, mint ahogy ilyen esetben például a Coca-Cola sem változtatna a védjegyén és logóján.

Időközben azonban arra is fény derült, hogy a Pionir legnépszerűbb termékének, a Negro cukorkának s megjelentek a másolatai, melynek gyártója ugyanaz a török vállalat, a csomagolás pedig ebben az esetben is hasonló, a jól ismert kéményseprő és a fekete cukorka díszíti a zacskót. Ez az áru azonban már egyáltalán nem került a boltok polcaira, mert a kereskedők felismerték, hogy a jól ismert Negro cukorkák másolatáról van szó, az illetékes szervek pedig vizsgálatot indítottak, hogy feltárják az ügy minden részletét, mellyel az Angkor vállalat ezeknek a termékeknek a beszállításával megsértette a Pionir által levédetett márkajelzést. A Negro cukorkák másolatának esetében még várják a bíróság döntését.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás