Az elektronikus kártya kiváltása 500 dinárba kerül majd, és három évig lesz érvényes (Fotó: Sztojánovity Lívia)
Az új elektronikus jegyeladási rendszer a Subotica-trans Közvállalat tervei szerint már szeptember folyamán beindulhat, de még egy-két hónapig a régi rendszer is működni fog. A kártyával történő jegyvásárlás egy kicsit olcsóbb is lesz a mostaninál, ugyanis a jelenlegi 60 dinár helyett 55 dinárba kerül majd a jegy a városi járatokra.
Az autóbuszok legnagyobb részében már felszerelték az érzékelőket
Fehér Opletán Zsolt, a Subotica-trans igazgatóhelyettese az új jegyeladási rendszerrel kapcsolatban elmondta, az eddig használt papírjegyeket és készpénzforgalmat szinte teljes egészében kiiktatják majd, ez mellett még egy ideig lehetőség lesz készpénzért jegyet váltani 60 dináros áron, de miután teljes egészében áttérnek az új rendszerre, az, aki nem rendelkezik mágneskártyával, százdináros áron tud majd csak jegyet vásárolni a busz sofőrjétől. Az új rendszer alapján mágneskártyákkal fizetünk majd a buszon, mégpedig úgy, hogy a buszsofőrnél felszerelt kis fekete doboz, vagyis az érzékelő előtt elhúzzuk a kártyát, mire a rendszer automatikusan 55 dinárt levesz a kártyán szereplő összegből. Az érzékelők mellett az autóbusz közepén egy leolvasó is működik majd, itt ellenőrizhetjük, hogy a mágneskártya melyik vonalra érvényes vagy mennyi pénz van még rajta.
– Többféle kártyát adunk majd ki. A személyre szóló kártyák az eddig forgalomban lévő hónapos bérleteket helyettesítik, így a gyárak dolgozói, a diákok és a nyugdíjasok rendelkeznek majd ilyen kártyával, illetve az új rendszer keretében is lehetőség lesz arra, hogy a polgárok kedvezményes áron váltsák ki a hónapos kártyát, amely minden járatra érvényes lesz. Ezeken a kártyákon nem lesz pénz, csupán beletápláljuk, hogy melyik járatokra lesz érvényes. A másik csoportba az úgynevezett feltöltőkártya tartozik, vagyis az elektronikus pénztárca, amelyet például egy családon belül bárki használhat egészen addig, amíg a kártyára befizetett keret ki nem merül, ez ugyanis nem névre szóló, és nincs korlátozva a befizethető összeg nagysága sem. Ezentúl csak az első ajtón lehet majd felszállni, attól függetlenül, milyen mágneskártyánk van, és leszálláskor úgyszintén el kellene húzni a kártyát a kijárati ajtókhoz felszerelt érzékelő előtt, vagyis az utasnak ki kellene jelentkeznie, a rendszer ugyanis lehetővé teszi, hogy a vállalat pontos képet kapjon például az utasok számáról, vagy hogy egy vonalon belül melyik részen és mely időpontokban van a legtöbb utas, az adatok alapján pedig az igényekhez tudjuk majd igazítani a járatok sűrűségét vagy a buszok fajtáját. Tekintve, hogy a kalauzaink munkájára az új rendszer miatt nem lesz szükség, ezért egy részüket más munkakörben fogjuk majd alkalmazni, de sajnos egy részüknek kénytelenek leszünk felmondani a költségek csökkentése miatt – tudtuk meg az igazgatóhelyettestől.
A városi járatokon való utazásért ezentúl 55 dinárt fizetünk majd elektronikus pénztárcával, a peremvárosi járatokon azonban annyiban lesz változás, hogy a felszálláskor történő fizetéssel a rendszer a teljes útvonal árát vonja le a kártyáról, ám ha az utas korábban száll le a buszról, és kiszálláskor a kártyájával kijelentkezik, a rendszer a különbséget visszatölti a kártyára. Tehát például ha valaki Csantavér–Szabadka járatra vált jegyet, beszállásnál a teljes összeget fizeti, de ha nem utazik Szabadkáig, hanem leszáll Klisánál, a Klisa–Szabadka távolság árát a rendszer kijelentkezéskor visszatölti a kártyára.
A kártyák három évig lesznek érvényesek, kidolgozásukért 500 dinárt kell fizetni, illetve ezenfelül a bérlet árát vagy a feltöltés összegét kell még befizetni. A kártyákat az autóbusz-állomás tolóablakainál, a Subotica-trans Idegenforgalmi Ügynökségénél, valamint a Zorka és a Tesla-telep helyi közösségek területén működő irodákban lehet kiváltani. A régi azonosítókártya (legitimáció) alapján a vállalat kiadja az új, névre szóló mágneskártyát, aki pedig ilyennel nem rendelkezik, csak az igazolványára és egy képre lesz szüksége, hogy kártyát igényeljen. A hatvanöt évnél idősebb személyeknek úgyszintén igényelniük kell a mágneskártyát, a nyugdíjasok pedig továbbra is igényelhetik a kedvezményes bérletet, jegyet, úgyszintén elektronikus kártyán, de a 6 és 10 év közötti gyermekek számára egyelőre az autóbusz vezetőjénél lehet majd jegyet váltani.
– Egyelőre még nem tudunk pontos árat mondani, az árkorrekcióra vonatkozó kérelmünket eljuttattuk a városi képviselő-testülethez, és a jóváhagyásukra várunk. Mindaddig, amíg ez nem történik meg, sem az új kártyákat nem tudjuk kiadni, sem a rendszert beindítani, de az autóbuszok legnagyobb részében már felszereltük az érzékelőket, és az év végéig teljes egészében átállunk az új rendszerre.