2024. július 17., szerda

Firenze Szabadkán

Egy különleges felfedező túra a városközpont épületei között

Nem mindennapi sétára kerül sor a Mosolyogj Szabadkára Polgári Csoport szervezésében Viktorija Aladžić építész vezetésével szombaton 18 órától. A főtéri napórától induló körséta célja, hogy az érdeklődők megismerkedjenek Szabadka történelmével, építészetével, ezen belül a neoreneszánsz stílusú épületekkel, halljanak a hagyományokról, megismerjék a valamikori művészek és iparosok munkáját, s régi történeteket halljanak híres emberekről.

A reneszánsz hatás Szabadka-szerte az 1880-as években épített házakon és palotákon éreztette a leginkább a hatását, elterjedését pedig a bécsi liberális burzsoáziának köszönhetjük. A nagy európai központokban tanuló mérnökök képviselői hozták el városunkba ezt a stílust, de a szabadkai polgárság legnagyobb része csak a XIX. század végére azonosult vele. Ennek köszönhető, hogy számos nevezetes épület a neoreneszánsz jegyében készült fel.

– Már tavaly megszerveztük ezt a csodálatos felfedező túrát, és mindenki nagyon élvezte. Az idén is hasonló érdeklődésre és jó hangulatra tartunk számot, hiszen ezúttal azok az épületek lesznek majd a figyelem középpontjában, amelyek a Firenzei Köztársaság fennállása alatt nagy népszerűségre szert tett stílus jegyeit viselik magukon. Szó lesz azokról az építészeti stílusokról, melyek a reneszánsz tapasztalatokon alapulnak, és azokról az épületfajtákról is, melyek Firenzében alakultak ki, és amelyeket odavalósi kereskedőcsaládok építtettek. Ezenkívül bemutatjuk a városközpont új térképét is, mely tartalmazza a kiemelkedő fontosságú épületeket és azok adatait, s ezeket is körüljárjuk. A térkép borítóját az a két női alakot formázó dombormű díszíti, mely a Korzó 8-as szám alatti

Manojlović-palota emeleti ablaka fölött látható. Ehhez a domborműhöz egyébként egy városi legenda is kapcsolódik, melyről úgyszintén mesélek majd a körséta alkalmával – tudtuk meg Viktorija Aladžićtól.

A Mosolyogj Szabadkára továbbra is gyűjti az aláírásokat, hogy átadhassák petíciójukat a kulturális örökség megóvásáról szóló deklaráció elfogadásához. Mint Viktorija Aladžić elmondta, eddig alig több mint ezren írták alá a petíciót, de a séta alatt is folytatják az akciójukat, és megkérik majd a polgárokat, hogy támogassák a kezdeményezést. A deklaráció azonban önmagában nem elég ahhoz, hogy megvédjék az épületeket, noha ez egy olyan dokumentum lenne, mely megadná az ehhez szükséges alapokat és irányokat. Az építész asszony rámutatott: az építészeti örökség megőrzéséhez politikai akaratra és a megfelelő mechanizmusokra is szükség van, mert csak ilyen módon lehet úgy megóvni a városközpont épületeit, hogy emellett a gazdasági és kulturális fejlődés is zavartalan legyen.

A petíció aláírására egyébként a Plato Books könyvesboltban és a Lifka Sándor art mozi helyiségeiben van lehetőség, de a www.savesubotica.orgoldalon is támogathatják a kezdeményezést.