Ahogy közeledik a nyár vége, a többség igyekszik mihamarabb felkészülni a télre és időben megvenni a szenet, tűzifát. A fatelepek helyett sokan inkább az újságokban megjelenő hirdetéseken keresztül, vagy az ilyenkor felbukkanó teherautókról vásárolnak, mert így sokkal olcsóbban tudják bekészíteni a tüzelőt.
A fatelepeken 4400–4500 dinárért árulják a tűzifát, akácot, bükköt, a hirdetések már 2700–2800 dinárért kínálják ugyanazt. A szállítási idő szinte mindenhol egy-két nap, a teljes árba pedig belekalkulálják magát a szállítás költségét is. Csakhogy hiába a vonzó ár, az illegális faárusok számos alkalommal becsapják a vásárlókat, mert kevesebb tűzifát szállítanak ki, mint a megrendelt mennyiség, és ellentétben a fatelepekkel, nem adnak számlát, így a vásárló utólag már nem sokat tehet, ha átverték.
Kampel Lajos, a szabadkai kommunális rendőrség vezetője elmondta, a közterületeken való árusítás az ő hatáskörükbe tartozik, és az évnek ebben a szakaszában a város több pontján is megjelennek az illegális tűzifaárusok, akik nem rendelkeznek árusítási engedéllyel, sőt a tűzifa eredete is kétes lehet.
– Sok bejelentést kapunk az illegális tűzifaárusokról, néha a polgárok jelentik, máskor a fatelepek, de mi is járjuk a várost. A valamikori Zorka gyár közelében a második vasútnál, Palicson a Zelengorai utcánál, illetve a Palicsi úton, a Víkendtelep közelében szoktak parkolni ezek a teherautók. Megpróbáljuk őket ezekről a pontokról átirányítani Kisbajmokra a Lóversenypályához, ugyanis ott van elég hely és parkoló, hogy leállíthassák a teherautóikat. Viszont mivel nem rendelkeznek engedéllyel, és a városban nincs is erre a célra kijelölt hely számukra, helyszíni bírságot szabunk ki rájuk, 2500 dinárt, amelyet nyolc napon belül kell kifizetniük, s ha ez nem történik meg, nyolc nap után megindítjuk a szabálysértési eljárást ellenük. Eddig egyszer sem fordult elő, hogy a helyszínen kifizették volna a bírságot, hanem összepakolnak és visszamennek Šabacra, Loznicára, vagy ahonnan jöttek, és azután már nagyon nehéz őket megtalálni – mondja Kampel.
A polgárok sokszor becsapva érzik magukat, hiszen az árusok számos trükköt ismernek, hogyan is mérjenek több köbmétert a valós mennyiségnél, másrészt maga a faanyag minősége sem mindig megfelelő. Kampel Lajos szerint vásárláskor nagyon oda kell figyelni, hogy mit és mennyi fát veszünk át, mert később már nagyon nehéz bizonyítani, hogy becsaptak minket. Ilyen esetben azonban a piacügyi felügyelőséghez lehet panasszal fordulni, de mivel a legtöbbször nem vállalkozókról, hanem fizikai személyekről van szó, így sokszor a felügyelőség sem tud semmit tenni az ügyben, mert nem tudnak rábukkanni az eladóra.
– Ezektől az emberektől nem érdemes vásárolni. Legjobb a fatelepen megvenni a tűzifát, mert ott jótállnak a minőségért és a mennyiségért is, s ha valami probléma akad, meg lehet őket találni, de az illegális árusokat nem lehet visszanyomozni – figyelmeztet a kommunális rendőrség vezetője.
Zlatko Marosiuk szabadkai ombudsman elmondta, az ilyen esetek nem tartoznak az ombudsman hatáskörébe, és a polgárok ilyen panasszal eddig nem is keresték fel őt.
– Az ombudsman ilyenkor nem tud segíteni a sértettnek. Ha átverik, az egyetlen megoldás a bíróságra vinni az ügyet. Ez ugyanis a legegyszerűbb adásvételi viszonynak minősül, mint amikor a piacon veszünk egy zsák krumplit. Ott is megtörténik, hogy átvernek a méréskor, számlát azonban nem adnak. Persze, itt nagyobb összegről van szó, de ha a sértett tudja valahogyan bizonyítani, hogy becsapták, akkor a bíróság az ő javára ítélhet – tudtuk meg az ombudsmantól.