2024. július 17., szerda

Ritka lepkefaj él a közelünkben

A védett faj egyedszámát egész éven keresztül figyelemmel követik

Egy különleges lepkefajra, a Phengaris (Maculinea) teleiusra figyeltek fel a Szabadkai-homokpusztán, mely igen ritka és veszélyeztetett fajnak minősül Európában. Szerbiában, ahol a lepkék mintegy kétszáz fajtája van jelen, első ízben figyelhették meg ezt a védett pillangófajt.

Csengeri Attila, Szabadka város egészségüggyel megbízott tanácsosa elmondta, a különleges felfedezés a Riparia Természetbarátok Egyesületének köszönhető, akik a természetet járva és a lepkéket tanulmányozva felfigyeltek erre a pillangóra, és értesítették a szakembereket, akik azonnal megtették a szükséges lépéseket, hogy az Európában vörös listán szereplő lepkefaj a jövőben is megmaradjon ezen a területen.

– Ez a felfedezés azt mutatja, hogy jelentős természeti forrásokkal rendelkezünk, s további aktivitásokra van szükség, hogy ezeket a természeti kincseket, forrásokat megőrizzük, s a veszélyeztetett fajok megtalálják helyüket ebben az ökoszisztémában.

Ksenija Marton, a Palics-Ludas Közvállalat igazgatónője hozzátette, nagyon fontos, hogy felelősségteljesen járjuk a természetet, és ennek megfelelően viselkedjünk, mert csak így óvhatjuk meg a környezetünket.

Filip Franeta biológus a lepkéről elmondta, a természeti értékekkel való rossz bánásmód miatt a Maculinea teleius élőhelye tíz–tizenöt év alatt jelentősen lecsökkent, s csökken a mai napig, ezért is került fel a védett állatok listájára.

– Tápnövénye az őszi vérfű, mely lápos, mocsaras réteken nő, elterjedését meghatározza az őszi vérfű elterjedése. Bizonyos hangyafajtákkal igen speciális együttélést valósít meg ez a faj, ugyanis miután a nőstény a petéket az őszi vérfű bordó virágzatába rakja, a kikelt hernyók pár hét után leereszkednek a talajra, ahol feromonok segítségével odavonzzák a hangyákat, akik hangyalárvának nézik, és elviszik a bolyba. Itt a hernyók hangyatojásokon és lárvákon nevelkednek tovább, cserébe pedig táplálják a hangyákat. A bolyban bábozódnak be, majd következő nyáron kifejlett egyedként repülnek ki onnan. A Maculinea teleius életmódja tehát szorosan kötődik az őszi vérfűhöz és a hangyagazdához, ezért is vált veszélyeztetetté – tudtuk meg a biológustól.

A szakemberek felmérték az egyedszámot és megjelölték a lepkéket, így követni tudják majd a populáció számának változását, mellyel pillanatnyilag elégedettek. Mint elhangzott, igyekezni fognak, hogy ez a szám ne csökkenjen, ehhez szükséges a kérdéses területen folyó kaszálás megfelelő időben való elvégzése, a környezet megóvása, ügyelni kell, hogy a rétek ne száradjanak ki. Ezenkívül tervezik a Palics-Ludas Közvállalat ellenőrzése alá eső terület teljes mértékű feltérképezését is, melynek során többek között felmérnék, hogy a hangyák mely fajtái vannak jelen ezen a területen, valamint hogy mekkora az egyedszámuk.