2024. november 23., szombat

Az Azohem elköltözött, a területet benőtte a gaz

A gyár költöztetését még a nyár elején befejezték, ám a szanálásról egyelőre senki sem tud semmit

Az Azohem műtrágyagyár működése ellen nyolc éven át tiltakoztak a makkhetesi helyi közösség polgárai, míg végre az év elején a gyár kiköltöztetéséről döntöttek az illetékesek, és a Környezetvédelmi Alap hatvanmillió dináros vissza nem térítendő támogatást adott erre a célra, habár korábbi becslések alapján mintegy másfél millió euróba került volna a költöztetés és szanálás.

Felháborító, hogy bár az ott lakók éveken keresztül eredménytelenül bizonygatták, hogy a gyár szennyezi a környezetet, erről az illetékesek nem voltak hajlandók tudomást venni, egészen tavaszig, viszont a környékbeliek megkönnyebbülve vették tudomásul, hogy ha évek múltán is, de végre megoldódik a problémájuk, és megszűnik a családi házak között folyó műtrágyatermelés. A gyár kiköltöztetésének támogatásáról a város, az Azohem és a környezetvédelmi minisztérium januárban írta alá a szerződést, de két hónapig még folyt a termelés, ami úgyszintén sokakban váltott ki felháborodást. Az Azohem Nitrogénművek területére való átköltöztetésével és a szanálással a nagybecskereki Servo Mihalj Inženjering vállalatot bízták meg, amelyiknek kétszázhetven nap állt rendelkezésre, hogy a munkát elvégezze. A hatvanmilliós támogatást közvetlenül ennek a vállalatnak a számlájára fizették be, de a terület teljes szanálásának költségeire ez az összeg nem elég, ezért azt az Azohemnek kell magára vállalnia, melyhez a tervek szerint hitelt vett volna fel.

Mint a Servo Mihalj Inženjering vállalatban megtudtuk, a munkát, vagyis a gyár kiköltöztetését és a szanálási munkákat még májusban befejezték, amiről egy jelentés is készült. A hölgy, akivel telefonon beszéltünk, nem volt hajlandó egyéb információval szolgálni, azt ajánlotta, az önkormányzatnál érdeklődjünk arról, hogy mi áll a jelentésben.

Suzana Dulić, a város környezetvédelmi szolgálatának vezetője azonban azt mondta, hogy bár a munkálatok befejezése után jártak a helyszínen, és megállapították, hogy a gyárat kiköltöztették, erről a város nem rendelkezik semmilyen jelentéssel, hiszen a kivitelezőt a minisztérium bízta meg, és a Környezetvédelmi Alapból fizették azt ki, tehát a munka elvégzéséről szóló jelentést is nekik kellett elküldeni. A Környezetvédelmi Alapot azonban az új kormány megszüntette, így a jelentést a környezetvédelmi minisztériumtól igényeltük, ám kérvényükre még nem érkezett válasz.

Kovács Ferenc, Makkhetes helyi közösségének elnöke kijelentette, a helyi közösséget senki sem tájékoztatta arról, hogy mikor kezdték meg a kiköltöztetést és a terület szanálását, hogy abba pontosan mi tartozik bele, és arról sincs információjuk, hogy az mikor ért véget.

– Az én házam mögötti területen tárolták a műtrágyát, és én egy alkalommal sem láttam baggerokat, sem azt, hogy azon a részen bárki bármit csinált volna. Az úgy áll, ahogy volt is. A területet benőtte a gaz, és egy halom szemét van ott. Nem tudom, hogy költöztetés során mit vittek el, és maradt-e ott bármi is, vagy hoztak-e vissza valamit, az viszont tény, hogy nem tudjuk, hogyan zajlott mindez, s hogy a szanálásba egyáltalán mi tartozott bele. Szeptember folyamán újra észleltünk valami mozgást a gyár területén, és pillanatnyilag is dolgoznak ott, javítják az épületeket, teherautók is jártak arra, de azt már nem tudom megmondani, hogy pontosan mi történik – mondta Kovács Ferenc.

Szerettük volna megtudni, hogy jelen pillanatban hogy áll a terület szanálása, folyamatban van-e még, vagy az is teljes mértékben befejeződött, de Goran Kojić, az Azohem igazgatója a következő napokban nem elérhető, így nem tudtuk őt utolérni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás