2024. július 17., szerda

A szőnyeg alá söpörni, hibáztatni a legkönnyebb

Stevan Nikolić: Nem segélyeket kell osztogatni, hanem bekapcsolni a marginalizálódott közösség tagjait a mindennapokba – A Roma Edukációs Központ inklúziós programja sikeresnek bizonyul

A Roma Edukációs Központ a belgrádi Nyílt Társadalomért Alapítvány támogatásával az elmúlt egy évben a roma közösség tagjainak inklúzióját elősegítő programokat valósított meg elsősorban Szabadkán és Vajdaság északi részén található településeken. Az eredmények kézzel foghatóak: Csantavéren több mint harminc romának személyi igazolványt készítettek, ennek köszönhetően munkát tudnak vállalni, és nemzetek közötti viszonyokkal foglalkozó bizottság is alakult. Horgoson utat építettek, a Zorka helyi közösségben pedig – a Pescsara helyi közösség mintájára – megindul majd a felnőttek oktatása.

A romák általában hatszor szegényebbek a legszegényebb nem roma nemzetiségű polgárnál (Molnár Edvárd felvétele)

A Roma Edukációs Központ tegnap szervezett tanácskozást a roma egyesületek, civil szervezetek, fiatalok számára, ahol bemutatta ezeket az eredményeket, és azokról a fontos lépésekről beszéltek, amelyek a jövőben még jobbá tudják tenni a roma közösség, és ezáltal az egész társadalom mindennapjait.

Szabadkán egyre több gyermek jár iskola-előkészítőbe, most összesen 75 középiskolás diákunk és 15 egyetemi hallgatónk van Szabadkán egyre több gyermek jár iskola-előkészítőbe, most összesen 75 középiskolás diákunk és 15 egyetemi hallgatónk van

Mint azt Stevan Nikolić, az egyesület elnöke lapunknak elmondta, a többségi nemzet tagjai a Zorka, Csantavér, Horgos településeken az egyre szaporodó lopások és a polgárok biztonságának veszélyeztetése okán polgárőrséget szerettek volna bevezetni, és ezekkel a bűntényekkel egyértelműen a roma közösséget vádolták, de soha sem derült ki pontosan, hogy az elkövetők minden esetben romák-e.

– A falugyűlésekre egyetlen esetben sem kapott meghívást a roma közösség képviselője. Ez csak tovább nehezítette a helyzetet. Azonban a mi jelenlétünk Csantavéren és Horgoson is nagyon jó fogadtatásban részesült, bátorításnak számított, és azóta ezeken a településeken a romák inklúziója egyre sikeresebb – hangsúlyozta Stevan Nikolić, aki hozzátette, a társadalomnak be kell látnia, hogy azzal, hogy segélyeket osztogat, nem oldja meg ezeknek a szegény családoknak, a roma közösségnek a problémáját. – A roma közösség tagjainak aktívnak kell lenniük, részt kell venniük a mindennapi tevékenységekben, mert egyébként nincs remény a békés együttélésre. Azt is tudni kell, hogy a roma közösség hatszor szegényebb a legszegényebb nem roma közösségnél. Ez ellen a gyermekek intézményesített oktatásával is tehetünk, amire büszkék is vagyunk, hiszen Szabadkán egyre több gyermek jár iskola-előkészítőbe, most összesen 75 középiskolás diákunk és 15 egyetemi hallgatónk van – mondta Nikolić.

Kern Sólya Mária, a városi képviselő-testület elnök asszonya a konferencia részvevőit köszöntve elmondta, fontosnak tartja, hogy az érzékenynek tűnő témákat ne söpörjük a szőnyeg alá, hanem egymást és egymás kultúráját megismerve elkezdjünk velük foglalkozni.

Stevan Nikolić kiemelte, fontos lenne, hogy működjön Szabadkán a nemzetek közötti viszonyokkal foglalkozó tanács, amely ugyan néhány évvel ezelőtt létezett, de soha sem működött a gyakorlatban. Ennek a tanácsnak mindenképpen kellene hogy legyen egy roma nemzetiségű tagja is. Kern Sólya Mária hangsúlyozta, igyekeznek minél előbb kinevezni ennek a tanácsnak az új tagjait.

Az elmúlt egy évben zajló inklúziós programnak olyan kézzel fogható eredményei is voltak, mint például a horgosi Dankó Pista utcának rendbetétele, amely esős idő esetén járhatatlan volt. Ebben az utcában a romák maguk ástak árkokat a víz elvezetésére, a helyi közösség pedig a kőzúzalékot és munkagépeket biztosította. Horgoson ebben az évben a romák is képviseltették magukat a szüreti napokon, ahol verset mondtak, és népviseletben táncokat mutattak be. Csantavéren személyi igazolványokat készíttettek azoknak, akik évek óta anélkül éltek, így hivatalosan még csak idénymunkát sem tudtak vállalni. A jövőben mindenképp mindegyik helyi közösségben szükség lenne nemzetek közötti viszonyokkal foglalkozó tanácsra – ilyen 2006 óta működik sikeresen a Pescsara helyi közösségben – amely jó példaként szolgál. Ebben a helyi közösségben indult meg a felnőttek oktatása is, s azt a Zorka helyi közösségben is hamarosan bevezetik.