2024. július 17., szerda

Szabadka következő tíz éve

Holnap kerül sor a város fejlődését meghatározó dokumentum megvitatására

Elkészült Szabadka helyi fenntartható fejlesztési stratégiája, mely a város szempontjából nagy jelentőséggel bír, hiszen ebben a dokumentumban fektették le azokat a fejlesztési irányvonalakat, melyeken a városnak a következő tíz évben haladnia kellene. A stratégia kidolgozása alatt két úgynevezett partneri közgyűlésre is sor kerül, a második, záró közgyűlést, ahol a képviselők, közvállalatok, intézmények, civil szervezetek képviselői mellett a szabadkaiak részvételére is számítanak, és amelyen megvitatják a stratégiatervezetet, holnap 11 órától a városháza dísztermében tartják meg, majd a városi képviselő-testület elé kerül elfogadásra.

Dragi Vučković,a város beruházásokkal megbízott tanácsosa lapunknak elmondta, ebben a dokumentumban meghatározták azokat a módokat, hogyan kell hozzáállni a problémák megoldásához, s elengedhetetlen, hogy a fejlesztést összekössék a fenntarthatósággal, ami az értékrend megváltoztatását is jelenti.

–Nem fejlődhetünk úgy, hogy az egyedüli szempont a gazdasági növekedés bármi áron való elérése, miközben például a meglévő forrásainkat tönkretesszük. Tehát valaki, aki a faiparban dolgozik, és bútorokat készít, nem fejlesztheti fel a vállalkozását úgy, hogy nem vállal

Dragi Vučković (Molnár Edvárd felvételei)

társadalmi felelősséget, vagyis hogy amennyi fát kivág, annyit ültet a helyére. A meglévő tartalékainkat úgy kell beosztani, hogy az utánunk következő generációinak is elég legyen, s így kell gondolkodnunk a jövőben, amikor lépéseket teszünk – emelte ki a tanácsos.

A stratégia három alappilléren nyugszik, mégpedig a gazdasági- és közösségfejlesztésen, valamint a környezetvédelmen, és egyik fejlesztésének sem szabad a másik kárára mennie. Ezek egymással összhangban csak egy jó közigazgatási irányítással valósulhatnak meg, ahol a köz-, magán- és civil szektor együttműködik egymással, így a dokumentum erre is kitér. A stratégia mintegy háromszáz projektumot is magába foglal, melyek megvalósítása már folyamatban van, illetve a következő évek alatt kell megvalósítani őket, vagyis máris tudható, nagyjából merrefelé kell haladni.

Kudlik Erika, a Gazdasági Fejlesztési Iroda vezetője elmondta, ez a dokumentum kevésbé részletes, mint egy ágazati stratégia, ugyanakkor sokkal több szempontot figyelembe vesz, így az oktatást, sportot, kultúrát, nemi egyenjogúságot, közigazgatás fejlesztését és a vallási közösségek fejlesztését is.

– A stratégia alapdokumentuma három nagy részből áll. Az első részben arról olvashatunk, hol tart most a város, milyen módszertan alapján készült a stratégia, olvashatunk egy leírást, amely a város tevékenységeiről szól, a projektumok kapcsán van egy összehasonlítás más városokkal, továbbá ez a rész tartalmazza a jövőképet is. A második részben a

Kudlik Erika

projektumokat soroljuk fel, mely választ ad a kérdésre, hogyan is érjük el a célt. A harmadik az akcióterv, ami ezeknek a projektumoknak a konkrét listája, és tartalmazza, hogy ki lehet egy-egy projektum hordozója, mikor tervezzük a megvalósítást, mennyi pénzeszközre van szükség, vagy milyen forrásból történik a finanszírozás. Itt meg kell említenem, hogy városi, tartományi, köztársasági és uniós pénzekből fogjuk megvalósítani a projektumokat. A dokumentum tömör és közérthető nyelvezeten íródott, s nem elvont tudományos szöveg. A jövőképet az alapján dolgoztuk ki, hogy a városnak milyen előnyei és gyengeségei, milyen forrásai, lehetőségei vannak. A gazdaság területéről kiemeltük például azt, hogy ipari központot vagy márkás termékeket, illetve tudáson és innováción alapuló gazdaságot szeretnénk. A közösségfejlesztés terén az oktatási rendszer az egyik fő téma, de foglalkozunk a humán erőforrással, szolidaritással, nemek egyenjogúságával, egészségvédelemmel is. A környezetvédelem terén például a természeti tőke értékének felismerése, az újrahasznosítás, megújuló energiaforrások vagy éppen a kerékpárkultúra fejlesztése kapott szerepet. A közigazgatás fejlesztése kapcsán pedig egy minőség-ellenőrző rendszer bevezetése vagy egy a projektumokról szóló adatbázis létrehozása szerepel, hiszen sokszor párhuzamosan történik hasonló projektumok megvalósítása – avatott be a stratégia részleteibe Kudlik Erika. A stratégia alapjai a következő tíz évben nem változnak, azonban az akcióterv formálódni fog a megvalósítás ütemétől, egyéb felmerülő szükségletektől függően, s ezekkel kiegészül majd. A megvalósítással egy munkacsoport foglalkozik majd, és minden évben szeretnének partneri közgyűlést tartani az érintett felekkel.

A cél nem a jövő előrelátása, hanem hogy formálja a jövő eseményeit, melyek a város és polgárai számára hasznot hoznak, éppen ezért fontos, hogy a szabadkaiak is hozzászóljanak a dokumentumban leírtakhoz, s ötleteikkel, javaslataikkal tökéletesítsék azt. A polgárok ezt december 16-ig tehetik meg, magát a stratégiát pedig a város hivatalos honlapján, valamint a városháza földszintjén lévő Gazdasági Fejlesztési Irodában tekinthetik meg.