2024. november 23., szombat

Útvonaltervezés interneten

Egy gazdaságosabb áru- és utasszállítás megtervezéshez szükséges internetes honlap készül

A budapesti Közlekedéstudományi Intézet és a szabadkai Városrendezési Intézet közös projektumba kezd az IPA-program keretében, mellyel egy határon átívelő internetes közlekedési platformot dolgoznak majd ki. Az erről szóló együttműködési szerződést tegnap írta alá a két intézmény képviselője.

Dragan Trklja, a Városrendezési Intézet igazgatója a projektum kapcsán elmondta, a következő hónapokban egy közlekedési platformot dolgoznak majd ki, mely a szállítás tervezésében lesz nagy segítség.

A két régió felismerte a szállítási költségek csökkentésének fontosságát, főleg a gazdasági helyzetet és az ügyviteli költségeket tekintve. Egy ilyen platform választ ad mindazoknak, akik valamilyen formában a szállítással foglalkoznak, hogy hogyan lehet csökkenteni az áru- és utasszállítás költségeit, milyen útvonalakat használjanak, és hogyan lehet a szállítás idejét is lerövidíteni – tudtuk meg az igazgatótól.

Egy kétnyelvű honlapot hoznak majd létre, melyhez jogi és fizikai személyek, kommunális és közvállalatok is hozzáférhetnek, akik a bevitt paraméterek alapján kiválaszthatják a legjobbnak vélt útvonalat, mellyel időt és a kisebb üzemanyag-fogyasztás által pénzt takaríthatnak meg. A honlap emellett a Csongrád megye és az észak-bácskai régió közötti járatokat, menetrendeket, átszállási lehetőségeket, jegyárakat is tartalmazza majd. A projektum keretében készül majd egy tanulmány, összegyűjtik a szállításhoz kapcsolódó adatokat, melyek az internetes felület kidolgozásához szükségesek, több szakmai műhelyre kerül sor, valamint a szoftver kezeléséről képzést szerveznek a köz- és magánvállalatok számára.

Keserű Imre, a KTI tagozatvezető helyettese elmondta, az intézetnek ez már a második határon átívelő projektuma Szabadkával, ugyanis a Subotica-trans Utasszállító Közvállalattal már folyamatban van a DitranS elnevezésű, integrált közösségi közlekedési rendszer kidolgozása, mely összeköti a határ két oldalán élő közösségeket.

A közös tanulmány a határon átnyúló közösségi közlekedést vizsgálta, mely kimutatta, hogy a helyi lakosság igényli azt, hogy információval rendelkezzenek a közlekedési lehetőségekről és ez az újabb projektum éppen ezt a célt szolgálja. Az az elképzelésünk, hogy a projektum végére a helyi lakosság rendelkezésére álljon egy olyan weboldal, ahol meg tudják tervezni például a Szeged és Szabadka közötti utazásukat tömegközlekedéssel vagy saját járművel. A határ két oldalán működő vállalkozások pedig környezetbarát módon, energiatakarékosan, költségeiket csökkentve tudják megtervezni a különféle köz- és privát szolgáltatások kapcsán a járműveik útvonalát – mondta el Keserű Imre.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás