A Riparia Természetbarátok Egyesülete a kedden tartott sajtótájékoztatón az elmúlt év programjairól, tevékenységéről számolt be. Mint évértékelőjükben elhangzott, az idén tíz különféle programot sikerült megvalósítaniuk az aktív természetvédelmi tevékenységek és a természetvédelem népszerűsítése terén.
Szekeres Ottó, az egyesület elnöke elmondta, az idén több mint ezerkétszázan vettek részt az akciókban, táborokban, oktatásban, kutatómunkákban.
– A nemzetközi jellegű ludasi ökológiai oktatótáborban 127-en vettek részt hat országból. Elsődleges célunk, hogy a területen lévő természeti értékeket feltárjuk, mellyel párhuzamosan egy oktató- és kutatóprogram is folyik, ahol a gyakorlatban ismertetjük meg a gyerekekkel a természetvédelmet és a védett fajokat. A tábor keretében az idén negyvennyolc madárfaj 4868 egyedét sikerült meggyűrűzni, illetve egy különleges lepkefajt is felfedeztünk. A Tisza ökotábor a Tisza menti védett és fokozottan védett állatok felkutatását és a helyi lakosság oktatását foglalja magába. Sajnos a terület nem áll védelem alatt, és folyamatosan csökken, ezért évről évre fogyatkoznak a természeti értékek és a madárállomány. A harmadik programunkban a védett madárfajok élőhelyének, vagyis a Palicsi-tó madárszigeteinek revitalizációjára koncentráltunk. Ez a program is több éve folyik már, melyet az idén a Park Palics vállalat támogatott. A szerecsensirályok egyetlen költőhelye található itt, s az idén rekordköltést sikerült elérnünk, ugyanis ötezer négyzetméternyi területen 151 pár és 1350 dankasirály költött itt – tudtuk meg az elnöktől.
Az egyesület részt vesz egy fajvédelmi programban is, ahol a szalakóta megmentésén fáradoznak. Kezdetben összesen 15 párt tartottak nyilván Vajdaság területén, de a mesterséges madárodúk kihelyezésével, az oktatóprogramok és a helyi lakosság bevonásának köszönhetően a párok száma 112-re nőtt, és csak az idén több mint háromszázötven szalakótafióka repült ki. A Palicsi Állatkertben működő befogadóteleppel közösen a sérült vagy kézre került védett állatok, elsősorban a madarak természetbe való visszajuttatásán fáradoznak. Az idén négy faj huszonhárom egyedét sikerült visszajuttatniuk a természetbe. A téli madáretetés során az énekesmadarakat segítik abban, hogy átvészeljék a hideg téli napokat, illetve ezt is összekötik az oktatómunkával és a madárgyűrűzéssel, így a fiatalok közelről is megfigyelhetik a madarakat. A madáretetőket több ezer madár látogatja.
– Az idén második alkalommal rendeztük meg a természetfotó-kiállításunkat, melyet a városháza előterében lehetett megtekinteni. Öt ország nyolcvan fotósa jelentkezett a pályázatunkra, és kétszázötven fényképet küldtek el, melyből ötvenet állítottunk ki. A Euro Birdwatch egy madármegfigyelő és madárlest népszerűsítő program, melyet Európa-szerte megszerveznek a madarászok körében október első hétvégéjén. A lényeg, hogy minél több madarász egyszerre a terepen legyen, és összeírja az összes madarat, amelyet megfigyel. Így évről évre kapunk egy adatbázist és az állományváltozást figyelemmel tudjuk kísérni, illetve ilyenkor a madarászok igyekeznek minél több természetkedvelőt magukkal vinni, és megszerettetni velük is a madárlest és madárvédelmet. Az idén száznégyen tartottak velünk, hat élőhelyen voltunk jelen, és több mint húszezer madáregyedet regisztráltunk. A szikesek védelmi programjának keretében is volt egy pályázatunk, ahol igyekeztünk minél több vajdasági szikes élőhelyre kijutni, feltérképezni a természeti értékeit, és egy adatbázist készíteni a védett és a fokozottan védett fajokról, illetve a szikes területekhez legközelebb eső településekre is ellátogattunk, hogy a lakosságnak előadást tartsunk ezekről a természeti értékekről. A tizedik programunkat a mesterséges madárodúk védett területekre való kihelyezése képezte. Mivel az erdőgazdálkodásban az öreg odvas fák úgymond nem kívánatosak, ezért ezeket kivágják, holott ezekben a fákban sok madárfaj talál magának költőhelyet. Vajdaságban több mint ötven olyan madárfaj van, mely odút választ a költéshez, ezért a mesterséges madárodúk nagyon fontosak, s ezért hozunk létre odútelepeket, illetve karbantartjuk a meglévőket, emellett pedig ezt a tevékenységet is összekötjük az oktatással, és a fiatalokat is igyekszünk bevonni mindebbe – mondta Szekeres Ottó.
Mint hozzátette, sajnos a programok anyagi támogatásának megszerzése igen nehéz, ugyanis állandó állami támogatásban nem részesülnek, az uniós alapoknál pedig éppen emiatt utasítják vissza őket, ennek ellenére állandó jelleggel pályáznak, ahol csak lehet, és igyekeznek az eddigi tevékenységeiket tovább folytatni, és lehetőség szerint bővíteni azokat.