2024. július 17., szerda

Papírangyalok és rózsák a karácsonyfán

Milyenek voltak a szabadkai karácsonyfák az 1859 és 1975 közötti években?

Angyalok és bárányok – avagy milyenek voltak a szabadkai karácsonyfák az 1859 és 1975 közötti években? címmel nyílt kiállítás a Városi Múzeum szervezésében a városháza alatti ajándékboltban. A kiállításon, ahol elsősorban a régi kort, ünnepet idéző nagyított fényképeket nézheti meg a közönség, egy-egy kort jellemzően feldíszített karácsonyfák is állnak. A kiállítást a megnyitón Dévavári Beszédes Valéria méltatta. Kiemelte, ez a kiállítás ezelőtt húsz évvel kezdődött el szerveződni, Raffai Judit, a mai kiállítás szerzője akkor még tanár volt Bajmokon.

A XIX. században indul meg a karácsonyfa-állítás Szabadkán, a Bácskai Hírlapban még hirdetéseket is lehetett olvasni, hogy milyen karácsonyfadíszeket lehetett vásárolni. A város leggazdagabb embere pedig fotókat készített arról, hogyan ünnepelte a karácsonyt a családjával. A szegényebb, paraszti rétegnek nem volt pénze díszes üveggömbökre, ott papírból, természetes anyagokból készült díszek kerültek a fára. Volt olyan időszak is, amikor nem lehetett karácsonyfát állítani, akkor sokan faágakat öltöztettek fel. Ezekkel a krepp-papírokból készült díszekkel pedig kifejezték szeretetüket, hiszen azokat maguk készítették. A szabadkai papírangyalok fel kell hogy kerüljenek az európai kulturális örökség védelmének listájára – mondta Dévavári Beszédes Valéria.

Ninkov Kovačev Olga elmondta, amióta létezik ez az ajándékbolt, ez a galéria, az a kézimunkákat, a népi hagyományok népszerűsítését helyezte előtérbe. Szabadkán élt egy Völgyi Lajos nevű ember, aki könyvet írt arról, hogyan kell feldíszíteni a karácsonyfát az intézményekben, óvodákban, iskolákban.

Judit a magyar állami archívumból szerezte vissza a Vermes család fotóit, amelyek valamilyen oknál fogva ott kötöttek ki. Ezeken a képeket látszik, hogy annak idején hogyan ünnepelt egy polgári család, továbbá az is, hogyan volt berendezve egy család háza – mondta Ninkov Kovačev Olga.

A kiállítás nem valósulhatott volna meg, ha a helyiek közül, Nagyradanovácon, Tavankúton, Palicson, Szabadkán nem emlékeztek volna az idős emberek arra, hogyan is készültek ezek a papírdíszek.

Raffai Judit elmondta, minden jó munka csapatmunka. – A legfontosabb szerzőtársam Sebők Valéria volt, aki elkészítette a sok angyalkát, nem akármi alapján, hanem Ostrogonac Katica emlékei alapján, aki a harmadik generációja annak a családnak, amelyek ilyen angyalkákat készítenek. Gizela Vizin pedig gyönyörű madarakat alkotott, aminek köszönhetően emlékezünk arra, hogy nekünk is voltak ilyen szép madaraink – mondta Raffai Judit.

A kiállítás a városháza alatti ajándékboltban 2013. február 2-áig tekinthető meg.