2024. július 17., szerda

Sokszor későn kérnek segítséget

Az ombudsmanhoz a legtöbb panasz a munkaadókra és az állami szervekre érkezik

A Szabadkán hat éve működő városi ombudsmani irodához az idén eddig több mint kilencszáz polgár fordult valamilyen ügyben jogi segítségért. Az esetekből mintegy százötven a bíróságon végződik, a többi esetben sikerül a feleknek megegyezniük.

Zlatko Marosiuk polgári jogvédő lapunknak elmondta, hatáskörükbe elsősorban a városi közigazgatáshoz és a közvállalatokhoz kapcsolódó esetek tartoznak, de egyre többször valamelyik köztársasági szervhez kapcsolódó panasz is érkezik hozzájuk, például az adó, nyugdíj- vagy egészségbiztosítás kapcsán felmerülő problémák esetén, melyekkel a polgárok a fiókintézetekben találkoznak.

– Bár ezekben az ügyekben nem vagyunk illetékesek, és nem fordulhatunk ajánlással az érintett szerv felé, de utánajárunk, mi lehet az oka például annak, hogy a nyugdíj folyósítása hónapok óta késik, vagy tanácsot adunk, hogy a polgárok panaszukkal kihez forduljanak, sőt annak megfogalmazásában is segítünk, ha kell. Emellett végzünk mediációt is, vagyis segítünk, hogy a két fél peren kívül megoldást találjon a problémára. A polgárok egyébként bármilyen jogsértés esetén hozzánk fordulhatnak, mi pedig közvetítőként jogi tanácsot adunk, és ha kell, ingyenes jogi képviseletet is biztosítunk, ha ügyét még nem képviselte egyetlen ügyvéd sem – mondja az ombudsman.

A legtöbbször a munkaügyi jogok sérülnek, legalábbis a legtöbben emiatt fordulnak az ombudsmanhoz, de a közvállalatokra is érkezik panasz. Többen például azért fordultak az ombudsmanhoz, mert szerettek volna lekapcsolódni a távfűtésről, de a Távfűtőművek visszautasította a kérelmüket. A tíz panaszból eddig nyolcat már sikerült is rendezni.

– A köztársasági ombudsmannal közösen kivizsgáljuk azokat a katasztereket, melyekben a kisebbségi nyelvhasználat érvényben van, ugyanis a végzéseket, kivonatokat csak szerb nyelven, cirill írásmóddal adják ki. Ez jogi bizonytalanságot szülhet azoknak a személyeknek az esetében, akiknek magyar vezetéknevük van, mert például a Török helyett Terek fog szerepelni a papíron, és amikor a bíróságon hitelesítésre kerül sor, a személyi igazolványban pedig Török szerepel, ez fennakadást jelenthet. Többször közreműködünk olyan esetekben, ahol visszamenőleg kell rendezni a nyugdíjbiztosítást, és a Solid cipőgyár mintegy négyszáz munkásának is segítettünk a munkaévek összekapcsolásában. Voltak eseteink, amikor a munkanélkülieknek folyósított térítés időtartamának meghosszabbításában kellett segítenünk. A szülési szabadság idejére a térítést az egészségbiztosító fizeti, de a fejlődési rendellenességgel született gyerek esetében a gyermek ötéves koráig kell ezt az összeget folyósítani. Erről viszont már a Nemzeti Foglalkoztatásügyi Szolgálat dönt, az általuk felállított bizottságnak pedig szakértői véleményt kell adniuk a gyermek állapotáról. Az érintett kismama azért fordult hozzánk, mert a bizottság visszautasította a szakértői vizsgálatot – sorolja az eseteket Marosiuk.

Mint mondja, igyekeznek minél többet hallatni magukról, az irodáról, szerepelni a nyilvánosság előtt a média által is, így ennek köszönhetően a köztudatban már él az ombudsman fogalma, és igénybe is veszik a segítségüket. A legfájóbb az – mondja Marosiuk – amikor olyan esettel fordulnak hozzájuk, amiben segíthettek volna, de túl későn kérik az ombudsman közbenjárását, például mobbing esetében a munkaviszony megszűnése vagy a panasz benyújtási határidejének lejárta után, és ilyenkor már nem tehetnek semmit. A esetek öt–tíz százaléka ilyen.