2024. július 17., szerda

Növelnék a fogyasztók számát

Április végéig jutányos áron lehet rákapcsolódni a vízhálózatra – Királyhalmán új módon dolgoznák fel a vizet

A Vízművek és Csatornázási Közvállalat évzáró sajtótájékoztatóján a vezetőség beszámolt az idei évben megvalósított beruházásokról, bővítésekről és a jövő évi tervekről is.

Snežana Pejčić, a vállalat igazgatónője elmondta, 2011-ben két nagyberuházás is megvalósult. Az egyik a Szabadka-Palics fővízvezeték kiépítése, melynek során három kilométer hosszan fektették le a csöveket, és lehetővé vált az ivóvíz ésszerű irányítása, a megfelelő víznyomás és vízminőség biztosítása. A munkálatok megvalósulásában a szlovák kormány is segített. A másik a nyugati fővízvezeték megépítése volt, melynek köszönhetően négy helyi közösségben, Peščara, Újfalu, Kisbajmok és Gát helyi közösségben, valamint a kisbajmoki ipari parkban oldották meg a vízellátást, illetve megteremtődtek a feltételek a Szabadka–Mérges–Tavankút fővízvezeték megépítéséhez is. Emellett kisebb, de a lakosság szempontjából nem kevésbé jelentős bővítéseket végeztek a meglévő víz- és szennyvízcsatorna-hálózaton is a Vasutas település, Peščara és Kertváros helyi közösségekben is. Összesen 10 kilométer hosszú vízvezetéket építettek ki, és négy kilométer hosszan épült ki a szennyvízcsatorna-hálózat.

– A szennyvíztisztító megépítésére felvett hitel részleteit rendszeresen fizetjük, ami bár határt szab a beruházásoknak, de az idei évben is sikerült bővíteni a hálózaton. A városfejlesztési terv urbanisztikai tervével összhangban kell nekünk is terveznünk a következő évek beruházásait, hiszen a terv alapján a lakott terület kibővült, és a megfelelő infrastruktúrákat ki kell építeni. Ez alapján a víz- és a szennyvízcsatorna-hálózatot tovább kell bővíteni, de többek között szükség van a kettes Vízgyár megépítésére, a hálózat elöregedett részeinek cseréjére vagy a vízkészletekkel való takarékoskodásra – mutatott rá az igazgatónő.

Mivel a vízvezetékre való rákapcsolódások száma még mindig elég kicsi, ezért a vállalat egy akciót indít ennek serkentésére, így január elsejétől április végéig a huszonnyolcezer dinár helyett húszezer dináros áron lehet rákapcsolódni a vízvezetékre. Ennek harminc százalékát kell előre befizetni, a megmaradt összeget három egyenlő részletben lehet törleszteni. A jövő évi tervek között szerepel többek között a kettes és hetes kollektor kiépítése, a kettes Vízgyár kiépítése, a városi fővízvezeték kiépítése, a nyugati és keleti fővízvezeték összekapcsolása, a bajmoki szennyvíztisztító megépítése, a szennyvíztisztítás során keletkező iszap raktározása, és egy operatív központ megalakítása, mely a vállalat tevékenységét irányítaná és felügyelné.

– Az idén több kísérleti projektumunk is volt, az egyikben egy új technológiát alkalmaztunk a nyers víz feldolgozásában, melynek lényege, hogy vegyszerek nélküli, biológiai eljárást alkalmazunk. Az eredmények igen biztatóak, ezért szeretnénk az egyik peremvárosi helyi közösségben ideiglenesen beindítani a rendszert, és ha az továbbra is pozitív eredményeket hoz, akár tartósan alkalmazni ezt az új eljárást. Legvalószínűbb, hogy ez a helyi közösség Királyhalma lesz, hiszen ott a legmagasabb a víz arzéntartalma – tette még hozzá Snežana Pejčić.