A tikkasztó nyár után sokan vártuk a lehűlést, a hideg idő beköszöntével azonban fordult a kocka, és visszasírjuk a forró napokat. Nyáron alig volt csapadék, vízhiánnyal, aszállyal küzdöttünk, viszont ahogy a mondás is szól: Vigyázz, mit kívánsz, mert lehet, hogy megkapod. Ki gondolta, hogy ilyen nagy zuhanyban lesz részünk?
Az időjárás a hétvégén „átállt a sötét oldalra”, hiszen bekövetkezett a szörnyűség: mindenhol a környező országokat ellepő árvízről olvashatunk. Otthonokba betört vízről, gátszakadásokról, elöntött autópályákról, és elsodort autókról hallhatunk. Európa-szerte hatalmas pusztítást végez az éghajlat, de Szerbiában szerencsésebb a helyzet. Bennünket valahogy mindig kikerül a nagyobb esőzés, de azért itt is okozott felfordulást a lezúduló csapadék.
A Subotica-trans Közúti Utasszállító Közvállalat buszaira is hatással volt az eső, feltételezhetően az okozott komoly problémát az egyik, régebbi csuklós buszán. Hétfőn, amikor megláttam, hogy az egyik busz mennyezete több helyen is beázott és leszakadt, eltűnődtem, hogy valóban ráfér a frissítés a buszokra. Főként az idejétmúlt autóbuszok nem tudják tartani a tempót, ezt bizonyítja, hogy a plafon is megadta magát.
Ez nem olyan megdöbbentő, mivel a buszok felújításáról, és az új buszok beszerzéséről, korábban már a szabadkai képviselő-testület ülésein is tárgyaltak, de az intézkedések még nem váltak hatályossá. Az üléseken szó volt a felújítás szükségességéről, mivel sok busz elamortizálódott, károkat találtak rajtuk, ami az alábbi fotón is jól látszik. Az autóbuszok üzemben tartása és szervizelése költséges, egy részüket pedig ki kellett zárni a forgalomból az utasok biztonsága érdekében. Mostani esetünkben nem értesültünk balesetről, de felmerül a kérdés, hogy meddig váratnak magukra ezek a beavatkozások?
Az ülésen tárgyalták, hogy klímával, internettel és új jegykezelő rendszerrel felszerelt új buszokat szereznek be, ezáltal nagyobb kényelmet biztosítva az utasoknak. A Subotica-trans vállalatból feltételezhetően hamarosan egy köz-magán partnerséget alakítanak ki, hiszen ezzel Szabadka Városa több száz millió dinárt tudna megtakarítani, amit más fejlesztésekre, beruházásokra fordíttathatnának.
Reményeink szerint, ha a bővítések és a renoválások megkezdődnek, akkor újra biztonságban lesznek azok, akik igénybe veszik a tömegközlekedést.
Nyitókép: Kolovity Edina felvétele