2025. február 2., vasárnap

Állandó néprajzi tárlat a Szabadkai Városi Múzeumban

Színes programkínálat várja az idén is a látogatókat

Sikeres évet zárt a Szabadkai Városi Múzeum, több mint tizenhétezer látogatót jegyeztek 2024-ben, ebből hatezret a Múzeumok éjszakáján. Dr. Ninkov Kovacsev Olga, a Szabadkai Városi Múzeum meghatalmazott programigazgatója elmondta, hogy minden tekintetben gazdag volt az előző esztendő.
– Minden új tárlat új közönséget vonz, emiatt igyekszünk sokszínű programot létrehozni. Tavaly összesen 11 kiállításunk volt helyben, három pedig terepen. Ez a tájolós pannókiállítás Almási Gábor szobrászról készült, és az idén szeretnénk tovább utaztatni Adorjánra, Völgyesre, Zentára és Magyarkanizsára. Nemcsak tárlatokkal tájolunk, hanem előadásokkal is, amikre a szakmunkatársaink járnak, főként gyermektáborokba. Az elmúlt években növekedett a turisták aránya, köszönhetően a város szecessziós jellegének, mellyel nem csupán a múzeum, de Szabadka is intenzíven foglalkozik. Tavaly nyílt meg az állandó néprajzi tárlatunk, a meglévő természettudományi, régészeti és a Vajdasági Magyar Galéria mellett. Az időszakos tárlatok közül jelenleg a Szabadka madárvilága látható, amihez fotópályázatot is hirdettünk, és előadások és gyermekfoglalkozások társulnak majd köré – részletezte a megbízott igazgató, majd hozzátette, hogy szeretnék tovább folytatni a Hónap műtárgya című sorozatukat, amelyről sok visszajelzést kap az intézmény.

– Az idén érkezik Zomborból egy régészeti vendégkiállítás, az év második felében nyílik meg Kubicskovics Ákos történészünk szerzői kiállítása. Ezzel a történelmi osztály technikai gyűjteményét mutatja be. Ehhez várjuk a közönség közreműködését, így ha valakinek olyan régi technikai berendezése van, amit szívesen megmutatna vagy a múzeumnak ajándékozna, nagy szeretettel várjuk. Előnyt élveznek a Szabadkán gyártott a tárgyak. Folytatjuk a bajai Türr István Múzeummal való közös IPA-programot, amelynek témája a modernizmus Bácskában. E projektum során tavaly légkondicionáló berendezéseket szereltünk be abba a térbe, ahol majd a modernizmus tárlatot tartjuk. A program során az év első felében szervezünk egy szakmai-tudományos konferenciát A modernizmus Bácskában címmel. Tárlat készül Pehán Józsefről, vajdaság egyik első modern festőművészéről, és a tervek szerint Bajáról is érkezik egy kiállítás. Igyekszünk neves emberek évfordulóiról is megemlékezni, ahogyan ezt tettük tavaly Almási Gábor és Húsvét Lajos, illetve dr. Sturc Béla esetében. Az idén dr. Czékus Géza biológus legújabb kiadványait mutatjuk be, és foglalkozni fogunk a csantavéri mozi történetével is – folytatta az illetékes. Beszélgetésünk alatt kitértünk az iskolákkal való együttműködésre is, melyben nemcsak a szabadkai, hanem a vidéki iskolák is részt vesznek.

– A diákok azokról a településekről érkeznek, amelyeket összeköt az új vasúti forgalom. Vannak foglalkoztató füzeteink, amelyek segítségével felkészítjük a tanítókat, tanárokat a műhelymunkákra és tanórákra. Példa a tavalyi geológiai, kőzettani tárlat, amelyre sok középiskolás érkezett. Mindenki élhet ezzel a lehetőséggel, a pedagógusnak csak jelentkeznie kell nálunk. Minden segítséget megadunk, hogy interaktív környezetben tanulhassanak a gyerekek. A múzeum is szervez különböző műhelymunkákat és játszóházakat. Minden részlegünk igyekszik pedagógiai, interaktív foglalkozásokat tartani. A műhelyfoglalkozásokról a honlapunkon lehet tájékozódni – mondta lapunknak a múzeum programvezetője.
Az intézmény kísérőprogramjai szerteágazóak, és szeretnék folytatni őket, mint amilyenek a Muzsikáló udvar koncertek, a könyvbemutatók és előadások. Egy korábbi IPA-pályázati beruházásnak hála a múzeum tavaly üzemelt be egy mozgássérültek segítését szolgáló rámpát.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele