A cikkhez képgaléria tartozik.
Ma Szabadka központjában tüntettek az egyetemisták, a sztrájkoló tanárok, az általános sztrájkban részt vevő intézmények, vállalatok képviselői, valamint az őket támogató diákok, polgárok.
A településen november 22-e óta minden pénteken tizenöt perces néma csenddel emlékeznek meg a november elsején az újvidéki vasútállomáson történt tragédia áldozatairól. Az idő előrehaladtával a demonstráció résztvevőinek száma fokozatosan emelkedett, és a Közgazdasági Egyetemet blokád alatt tartó hallgatók csatlakozásával vált tömegessé. Az elmúlt két pénteki megmozduláson már több százan vettek részt, míg a mai tüntetésen becslések szerint kétezernél is többen voltak jelen.
A tüntetés ezúttal is a Jadran épülete előtt kezdődött. 11.52-kor a demonstrálók lezárták a Đuro Đaković utcát, és tizenöt perces néma csenddel emlékeztek meg az újvidéki tragédia áldozatairól. Az útlezárás alatt a rendőrök már az említett utcának a Branislav Nušić utcánál és a Raichle Ferenc parknál lévő kereszteződésénél elterelték a forgalmat.
A tüntetők ezt követően a főtérre vonultak, miközben sípokkal, kürtökkel zajt csaptak. A főtéren azután nyílt órát tartottak, amelyen több sztrájkoló tanár is felszólalt, így a Közgazdasági Iskola, a Politechnikai Iskola, az Ivan Sarić Műszaki Iskola, valamint a Svetozar Marković Gimnázium képviselője.
Boris Čegar, a gimnázium filozófiatanára felszólalásában többek között a vita fontosságát hangsúlyozta.
– A politikára úgy is tekinthetünk, mint egy romlott dologra, de számomra a politika az, ami most itt megvalósul. Nyilvános beszéd egy nyilvános területen, ahol az emberek véleményt cserélhetnek, vitatkozhatnak annak érdekében, hogy egy jobb társadalomban éljünk. Az egyetemisták megkezdték a munkát, amit nekünk követnünk kell, hogy megtisztítsuk a területet, a közterületeket a szeméttől, a mocsoktól, a szennyeződésektől, a primitivizmustól, és ezen a megtisztított területen elkezdhetünk egymással beszélgetni, vitázni, hogy ütköztessük a véleményünket. Nem vitázhatunk úgy, ha a szemétben fuldoklunk – fogalmazott a tanár.
A tüntetők kezében ezúttal is sok különféle, otthon készült transzparens volt látható.
A tüntetés végén bejelentették, hogy vasárnap 17 órától újra tiltakozó sétát tartanak, és a menet ezúttal a Harcosok sorakozója helyi közösségben lévő emlékműtől indul a központba.
Péntekre több helybeli közintézmény és vállalat is sztrájkot hirdetett, ezzel támogatva az egyetemistákat. A Kosztolányi Dezső Színház tervezett előadása elmaradt, de a Népszínház, valamint a Gyerekszínház több tagja is munkabeszüntetéssel tiltakozott. A korábbi bejelentések szerint a Kortárs Galéria kurátori csapata, valamint a Szabadkai Városi Múzeum kurátorai is tiltakoztak. A Szabadkai Városi Könyvtár szakszervezete csütörtökön közleményt adott ki, amelyben kifejtették, hogy a tagság támogatja az egyetemisták harcát, de az idő rövidsége miatt nem tudták megtalálni a módját, hogy teljes munkabeszüntetéssel vállaljanak szolidaritást a hallgatókkal.
A helybeli középiskolák egy részében továbbra is sztrájkoltak a tanárok, és a velük szolidaritást vállaló diákok. Az Egészségügyi Középiskolában a diákok plenáris ülésükön arról döntöttek, hogy pénteken csatlakoznak a sztrájkolóhoz, ugyanakkor a Zeneiskolában sem volt tanítás.
Ide kapcsolódik a hír, miszerint a Svetozar Marković Gimnázium 63 alkalmazottja ellen fegyelmi eljárás indul, miután a tanárok január 20-a óta teljes munkabeszüntetéssel tiltakoznak. Az intézmény tanárai érvelése szerint az eljárás jogtalan, mivel az iskola igazgatója felmondott, viszont a tartományi szervek rövid idő alatt új vezetőt neveztek ki, annak ellenére, hogy az illetékes minisztérium még nem döntött a korábbi igazgató lemondásáról.
Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele