2025. február 23., vasárnap

Az influenza még mindig terjed

Különösen veszélyesek lehetnek a bakteriális szövődmények

Az influenza továbbra is aktívan terjed Észak-Bácskában, és a megelőzés kulcsfontosságú a súlyos szövődmények elkerülése érdekében – nyilatkozta lapunknak dr. Nebojša Bohucki, a Közegészségügyi Intézet járványügyi szakorvosa. 
Az influenza fő tünetei közé tartozik a hirtelen jelentkező láz, orrfolyás, torokfájás, izomfájdalom, fejfájás, fáradtság és általános gyengeség, amit később száraz köhögés követhet. Különösen az időseknél alakulhatnak ki súlyos szövődmények, például tüdőgyulladás, homloküreg-gyulladás, asztmás rohamok vagy akár szívproblémák – emelte ki dr. Nebojša Bohucki.
A február 10-e és 16-a közötti időszakban 265 influenzás esetet regisztráltak Észak-Bácskában, míg az azt megelőző héten 250 esetet jegyeztek fel. A járványügyi szakorvos szerint látható némi növekedés, de ez természetes jelenség, hiszen az influenza februárban éri el a csúcspontját. Hozzátette, hogy a járvány tetőzése akár három hétig is eltarthat, sőt a vírus áprilisig is aktív maradhat.
 – Fontos tudni, hogy az influenza nem tűnik el teljesen a nyári hónapokban sem, csak kevésbé fertőző, mivel több időt töltünk a szabadban – tette hozzá a Közegészségügyi Intézet szakorvosa.
A szakember kiemelte, hogy különbséget kell tenni az influenza és az influenza-szerű megbetegedések között. Influenza csak akkor állapítható meg biztosan, ha PCR-tesztet végeznek a betegen, ami garatminta alapján mutatja ki a vírus jelenlétét. Az influenza-szerű megbetegedéseknél viszont a diagnózis a tünetek alapján történik, mint amilyen a magas láz, köhögés, levertség és gyengeség. Sok esetben nincs szükség tesztre, mert a tünetek önmagukban is egyértelműek.
Dr. Nebojša Bohucki hangsúlyozta, hogy az influenza elleni védekezés kétféle módon történhet, specifikus és nem specifikus megelőzéssel.
A specifikus megelőzés legfontosabb eszköze az influenza elleni védőoltás, amely habár nem nyújt teljes védelmet a fertőzéssel szemben, jelentősen mérsékli a betegség lefolyását. Az oltás csökkenti a szövődmények kialakulásának kockázatát, így a súlyos esetek száma is kevesebb, ami hozzájárul az egészségügyi rendszer tehermentesítéséhez. Különösen ajánlott idősek, krónikus betegségben szenvedők és legyengült immunrendszerű személyek számára. 
A nem specifikus megelőzés olyan intézkedéseket foglal magába, mint a maszkviselés – elsősorban a beteg személy részéről – a gyakori szellőztetés, valamint a rendszeres kézmosás. Az egészséges táplálkozás is fontos szerepet játszik, minél több természetes eredetű ételt, zöldséget és gyümölcsöt valamint fehérjét és növényi illetve állati eredetű zsírokat kell fogyasztani. Nebojša Bohucki az alvás jelentőségére is felhívta a figyelmet, hangsúlyozva, hogy annak szerepe nem csupán a pihenésben, hanem a fizikai regenerációban is kulcsfontosságú. Alvás közben a szervezet helyreállítja az izmokat, kijavítja a sérült sejteket és erősíti az immunrendszert. A tartós alváshiány gyengíti a szervezet védekezőképességét, így növeli a fertőzések és betegségek kialakulásának kockázatát. 
A szakember kiemelte, hogy az influenzánál különösen veszélyesek lehetnek a bakteriális szövődmények, például a pneumococcus-fertőzés, amely tüdőgyulladást okozhat. Ez a baktérium az influenza által legyengített immunrendszert támadja meg, és súlyos esetben akár életveszélyes is lehet. A pneumococcus elleni védőoltás különösen ajánlott cukorbetegeknek, dohányosoknak, túlsúlyosoknak, krónikus betegségekben szenvedőknek és időseknek. 
– Télen az influenzán kívül számos egyéb légúti vírus is terjed, például az RSV, az adenovírus és az infektív mononukleózis. Emiatt ebben az időszakban különösen fontos a megfelelő higiéniai szabályok betartása és a megelőző intézkedések alkalmazása – zárta gondolatait dr. Nebojša Bohucki.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele