A Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége, a Csantavéri Termelők Klubja, valamint a Vajdasági Magyar Szövetség csantavéri helyi szervezete szervezésében csütörtökön este mezőgazdasági lakossági fórumot tartottak. A rendezvénynek a csantavéri Bartók Béla Művelődési Egyesület adott otthont. A lakossági fórumon Tóbiás József, köztársasági képviselő, a parlament mezőgazdasági bizottságának alelnöke, Molnár Viktor, a Tartományi Mezőgazdasági Fejlesztési Alap igazgatója, valamint Nagy Miklós, a Vajdasági Agráregyesületek Szövetségének elnöke ismertette azokat a pályázati lehetőségeket, amelyek nyitva állnak a gazdák előtt, ugyanakkor hangsúlyozták a képzések jelentőségét is.
Tóbiás József újságírói kérdésre elmondta, hogy a tervek szerint 26 vajdasági településen tartanak mezőgazdasági lakossági fórumot, hogy személyes kapcsolatot alakítsanak ki a termelőkkel, meghallgassák a problémáikat, igényeiket, és a pályázati lehetőségeket eszerint formálják, hogy azok minél hatékonyabbak legyenek.
A rendezvény elején Ercsi Hargita, a szabadkai városi tanács csantavéri tagja köszöntötte az egybegyűlteket.
Szerbia Mezőgazdasági Minisztériumának költségvetése a korábbiaknál nagyobb, ugyanakkor a Tartományi Mezőgazdasági Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárság is az előző évekénél magasabb összeget különített el a gazdák támogatására, és az elkövetkező időszakban több pályázatot is kiírnak a termelőknek, valamint az önkormányzatoknak és civil szervezeteknek.
Molnár Viktor szavai szerint az összes titkárság közül a mezőgazdasági rendelkezik a legnagyobb költségvetéssel.
– A Tartományi Mezőgazdasági Titkárság a tartományi költségvetés 17 százalékával, több mint 12 milliárd dinárral rendelkezik. Ennek jelentős része a termelők számára pályázat formájában elérhető. Az idén a termelők számára 1,6 milliárd dinárt biztosítottunk, ami húsz százalékkal több, mint tavaly. Az önkormányzatoknak 1,9 milliárd dinár áll rendelkezésre. A pályázatok többségét várhatóan március folyamán írják ki. A tartomány tavaly számbelileg kevesebb pályázatot írt ki, mint az azt megelőző években, de ez azért van, mert több pályázatot összevontak – fogalmazott Molnár Viktor.
Molnár Viktor emellett szót ejtett konkrét pályázatokról is. A gazdák például öntözőrendszerek fejlesztésére, jégvédő hálók telepítésére, a fóliasátras termelés javítására, eszközbeszerzésre, beleértve a kapcsolható eszközök vásárlásának társfinanszírozására pályázhatnak. Emellett a tízezer főnél kevesebb lakosú települések esetében különböző fejlesztésekre lehet pályázni, ugyanakkor a falusi turizmus területén is több lehetőség áll a polgárok előtt.
A rendezvényen szó esett arról, hogy a gazdáknak mire kell odafigyelniük a vetőmag vásárlásánál, és hogyan tudják visszaigényelni az erre fordított összeg egy részét, vagy a teljes összeget, ugyanakkor az IPARD program is szóba került, de azt is hallhattuk, hogy több kiírás esetében előnyt jelent, ha a pályázó nő, vagy fiatal.
Molnár Viktor kihangsúlyozta, hogy a Tartományi Mezőgazdasági Fejlesztési Alap több célra is kedvezményes hiteleket ad a gazdáknak. A termelők éves szinten egyszázalékos kamattal vehetnek fel kölcsönt például szaporítóanyag, műtrágyák vásárlására, de mezőgazdasági gépek és földek megvételére is, ugyanakkor lehetőséget nyújt arra, hogy a hiteleket különböző pályázatokkal kombinálják a gazdák. Az Alap a közeljövőben várhatóan a gazdák képzésére is figyelmet fordít. Ennek jelentőségét hangsúlyozta Nagy Miklós is, aki kiemelte, hogy a megváltozott időjárási körülmények miatt a termelőknek folyamatosan keresniük kell a lehetőségét annak, hogy pozitívan tudjanak gazdálkodni. A VASZ elnöke emellett arra biztatta a gazdákat, hogy továbbra is forduljanak bizalommal a falugazdászokhoz a fentebb említett és egyéb pályázatok kapcsán egyaránt.
A lakossági fórum végén a résztvevők válaszoltak a jelenlévők kérdéseire, felvetéseire.

Nyitókép: Nagy Miklós, Tóbiás József és Molnár Viktor / Benedek Miklós felvétele