2025. február 24., hétfő

Az ökolábnyomról és a boldogbolygó-indexről

KP-szombat a szabadkai Mathias Corvinus Collegiumban

Szombaton a Vajdasági Mathias Corvinus Collegium Alapítvány Középiskolás Programjának keretében megtartották az idei első, egyben harmadik KP-szombat elnevezésű rendezvényt, amely a képzésükben részt vevő középiskolásoknak szól.

A tanácskozás plenáris előadásból és két-két műhelymunkából állt, amelyek a fenntartható fejlődésről, a vállalatok környezetért és társadalomért vállalt felelősségéről, az emberi életmód ökológiai lábnyomra tett hatásairól, a boldogbolygó-indexről és a migráció komplex kihívásairól szóltak. Az előadók: dr. Besenyei Mónika környezetmérnök, az MCC égisze alatt működő Klímapolitikai Intézet igazgatója, illetve Dobó Géza jogász, emberi jogi szakértő, az MCC Migrációkutató Intézetének kutatója.

 

Dr. Besenyei Mónika az Ökolábnyom – azaz hol szorít a cipő? című előadása közben (Fotó: Molnár Edvárd felvétele)

Dr. Besenyei Mónika az Ökolábnyom – azaz hol szorít a cipő? című előadása közben (Fotó: Molnár Edvárd felvétele)

A vajdasági MCC ügyvezetője, Varga Diósi Viola kifejtette, hogy a diákok érdeklődési körét kutatják. Céljuk, hogy olyan témákat találjanak, amelyek foglalkoztatják őket, ezzel segítve a fiatalok pályaorientációját.

– Az MCC intézményének a témáival készültünk, amely tudásközpontként működik, és számos intézete kutatja a legaktuálisabb társadalmi mozgásokat. Azok a középiskolások, akik külföldi tanulmányokat fontolgatnak, de bizonytalanok a döntésükkel kapcsolatban, alaposan fontolják meg, mert Vajdaságban most olyan lehetőségek nyíltak, gondolok itt az MNT ösztöndíjprogramjára és a felkészítőkre, amelyek pár éve nem álltak rendelkezésünkre. Különösen kiemelkedő ösztöndíjat kapnak a jogászok, az orvosok és a fogorvosok. A lakhatás is könnyen megoldható Újvidéken az Európa Kollégiumban. Nagy hangsúlyt fektetünk a nyelvek tanítására. Nem szeretném, ha Magyarország lenne a tanulók fő iránya, inkább ismerjék meg az itteni lehetőségeket – taglalta az ügyvezető.

Szeles Réka, a középiskolás program koordinátora megosztotta, hogy negyvenhét diák vett részt az eseményen. A középiskolás edukatív projekten belül két tevékenységet hoztak létre.

– A heti rendszerességgel megtartott Klubdélután során a tanulóknak a belső énjére, a fejlődésükre fordítjuk a figyelmet, a KP-szombatok pedig szakmai napnak minősülnek, amelyeken konferenciaélményt biztosítunk a tanítványainknak, így készítjük fel őket az egyetemi évekre. Olyan tudományos színvonalú előadásokat hallhatnak, amelyek az ő tudásukat, világlátásukat fejlesztik – fejtette ki bővebben a koordinátor.

Dr. Besenyei Mónika előadó felhívta a figyelmet arra, hogy a mai gyerekeknek sokkal nagyobb a környezettudatosságuk, mint az idősebb korosztálynak. A konferencián az ökolábnyomról, a műhelymunkán pedig a magánember boldogságkereséséről és a zöldvállalkozások működéséről esett szó.

– A kurzusokat interaktívan valósítom meg. Igyekszek kérdezgetni, provokálni, vitát generálni. Két népszerű, hozzám közel álló témát hoztam, a zöldítést pedig most tesztelem. Sokan mutogatnak a vállalatokra, hogy nekik kell a fenntarthatósággal többet foglalkozni, jobban odafigyelni a környezetvédelemre, de a fogyasztók is kiveszik a részüket ebből, hiszen a vállalatok termékeit mi vásároljuk. Célom, hogy a fiatalok, akik később intézményvezetők, politikai döntéshozók lesznek, már most olyan szemléletet alakítsanak ki, hogy tudják, hogyan lehet zölden, fenntarthatóan és nyereségesen üzemeltetni egy céget. Foglalkozunk azzal a gondolattal is, hogy lehet-e zöld egy vállalkozás, és mennyire mondanak igazat az üzemek, amikor azt állítják magukról, hogy zöldek – hangsúlyozta az oktató.

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Sok a szorgalmas és jókedvű diák az MCC-ben, akik alig várják, hogy megosszák a válaszaikat (Fotó: Molnár Edvárd felvétele)