2024. szeptember 15., vasárnap

Szabad vallásgyakorlás a hadseregben

Katolikus és pravoszláv imaház a laktanyában

A topolyai Bácska kaszárnyában magas rangú egyházi tisztségviselők jelenlétében tegnap felszentelték a katolikus és a pravoszláv imaházat. Stanislav Hočevar, a belgrádi egyházmegye érseke, dr. Pénzes János szabadkai megyés püspök, dr. Irinej Bulović bácskai pravoszláv püspök, Porfirije zágrábi–ljubljanai pravoszláv püspök, Jovan šumadiai püspök, Jeronim püspök, David püspök és más magas rangú egyházi vezetők jelenlétében szentelték fel a laktanya területén található épületeket. Az egyházi és katonai tisztségviselők mellett az önkormányzat és a közintézmények képviselői is jelen voltak, valamint dr. Saša Milutinović ezredes, a védelmi minisztérium vallásügyi részlegének vezetője is. A vallási vezetőket Željko Petrović, a topolyai laktanya parancsnoka fogadta.

Szerbiában néhány évvel ezelőtt vált lehetővé a szabad vallásgyakorlás a hadseregben. A hatályos rendelkezések értelmében a történelmi egyházak már imaházakat is létesíthetnek a hadsereg létesítményeiben. Szerbia Hadserege eddig hét, hivatalosan bejegyzett egyházközösséggel kötött együttműködési megállapodást. A Szerb Pravoszláv Egyház volt az első, a megállapodást 2011. június 28-án írták alá, majd ugyanez év október 18-án a római katolikus egyház, a református egyházközösség, az szlovák evangélikus vallási közösség, az Ágostai hitvallású evangélikus vallási közösség, a zsidó hitközség és a szerbiai iszlám vallási közösség kötött ilyen megállapodást a hadsereggel.

A szerbiai katonaság keretében a vallásgyakorlásnak vannak történelmi hagyományai, hiszen még 1839-ben megszületett az ide vonatkozó törvényes előírás, mely szabad vallásgyakorlást engedélyezett a hadseregben szolgálóknak. A jelenleg hatályos törvények szerint a hadseregben dolgozóknak ismét engedélyezett a szabad vallásgyakorlás, összehangolva a szolgálatból eredő kötelezettségekkel. A legtöbb hadseregében van ilyen gyakorlat, és a tapasztalatok szerint a szabad vallásgyakorlás hozzájárul a hadseregben szolgáló katonák erkölcsi moráljának emeléséhez.