2024. november 25., hétfő

A családon belüli erőszakról

Kerekasztal-beszélgetést szerveztek Topolyán

Csütörtökön délelőtt kerekasztal-beszélgetés zajlott a topolyai polgármesteri hivatalban. A házigazda Kókai Mernyák Melinda, Topolya polgármestere és Nešić Miladin Topolya községi ombudsman volt. A tanácskozás témája elsősorban a családon belüli erőszak volt.

Az eseményen részt vett Dragana Grabovica, az Ombudsmani Hivatal nemek közötti egyenlőséggel foglalkozó osztályának vezető tanácsadója, Adriana Zaharijević, a Filozófiai és Társadalomelméleti Intézet kutatója, a nemek egyenlőségével foglalkozó tanács tagja, több, a női jogokkal foglalkozó könyv szerzője, valamint Vanja Macanović ügyvéd, az Autonóm Női Centrum munkatársa, aki már évek óta ingyenes jogi tanácsokkal segíti a rászorulókat. A tanácskozás házigazdáin, azok munkatársain és a fentebb soroltakon kívül jelen voltak még különböző helyi szervezetek képviselői a civil szférából, az egészségház és a rendőrség képviselői. Az ügyészség képviselői elfoglaltság miatt nem tudtak részt venni a kerekasztal-megbeszélésen.

A tanácskozás elején Kókai Mernyák Melinda polgármester asszony köszöntötte a jelenlévőket. A bemutatkozás után minden résztvevő kifejtette tapasztalatait a témával kapcsolatban. Mint megtudtuk, a családon belüli erőszak egy igen kényes téma, és igen nehéz a vele való foglalkozás, hisz annak ellenére, hogy mindenki tud a problémáról, és tisztában van a jogaival, a róla való kommunikáció még mindig nincs a kívánt szinten. Sokszor maguk az áldozatok sincsenek tisztában azzal, hogy erőszak áldozatai. Nešić Miladin tapasztalatai alapján kifejtette: a Topolya községi ombudsmani hivatalhoz egyre több bejelentés érkezik, és egyre többen keresik fel tanácsadásért, továbbá mind több esetre derül fény. Arra is kitért, hogy ez csak egy töredéke a valóban megtörtént eseteknek, és leginkább csak akkor fordulnak a hivatalhoz, ha már fizikai bántalmazásra is sor került. Szólt még a médiával, elsősorban a helyi médiával való együttműködés fontosságáról is. Az egészségház képviselői elmondták, hogy 2012 óta megvannak az eszközeik arra, hogy jegyzőkönyvbe vegyék és dokumentálják az eseteket, de valójában tehetetlenek, amennyiben az áldozatok nem hajlandóak velük együttműködni. Ugyanezt emelték ki a rendőrség képviselői is, akik szintén jegyzőkönyvezik, amennyiben valamilyen úton tudomást szereznek az esetről. Feljelentést azonban csak az áldozat tehet, és a megfélemlített áldozatok ezt sokszor nem merik megtenni. Arra is volt már példa, hogy maguk az áldozatok visszavonták a feljelentésüket. Problémaként felmerült a rendőrség kapacitása is, ugyanis ha mindent ellenőrizni szeretnének, sokkal több rendőrre lenne szükség. Ebből kifolyólag olyan helyzetben vannak, hogy sokszor mérlegelniük kell, hogy melyik bejelentés élvez prioritást a másikkal szemben.

A tanácskozás rámutatott a sok felmerülő problémára, amelyeket csak a helyi szervezetek és az állam közös munkája nyomán lehet megoldani. Emellett elengedhetetlenül fontos az emberek ezen ügyhöz való hozzáállásának megváltoztatása.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás