2024. július 17., szerda

Mit tesznek a feleslegessé vált ruhaneművel?

Szezonváltás idején topolyai asszonyokat kérdeztünk:

Simon Julianna: Szezonváltás idején a szekrényekben is nagytakarítok, lomtalanítok. Ilyenkor osztályozom azok tartalmát: a feleslegessé vált ruhákat, ha arra érdemesek, elajándékozom. Ezek családon belül, ismeretségi körömben találnak leginkább gazdára, de ajánlottam már fel intézménynek is használt ruhát. Előfordult, hogy kézműves tevékenységhez is felhasználtam a kiselejtezett ruhaneműt.

Baranyi Valéria: Nem dobom vagy égetem el a használaton kívül helyezett ruhaneműt, amelyre a szűkebb családi körben már nincs szükségünk. Előfordul, hogy baráti körben felajánljuk: ha valaki kedvére valót talál közöttük, egészséggel használja. Mások is járnak el hasonlóan ismeretségi körömben. Jótékony célra is szoktam adományozni ruhaneműt, a Vox Humana szervezethez juttatom el.

Bata Rozália-Rózsa: Nem igazán jellemző, hogy családi körben, generációkon keresztül öröklődik, talál gazdára egy-egy már használaton kívül helyezett ruhanemű. A kiselejtezett ruhaneműtől azonban nem válok meg, hanem újrahasznosítom. Félreteszem, és amikor alkalom adódik, hogy gyermekeknek vezetett kézműves foglalkozásaim során rongylabdát, rongybabát vagy rongypokrócot készítsünk, felhasználom.

Horváth Etelka: A szelektált ruhákat nem dobom ki, hanem összegyűjtöm, és az arra érdemesekkel, megfelelőkkel, az apácanővérekhez térek be. A rokonságban is gazdára szoktak találni feleslegessé vált ruhaneműink. Az is gyakorlat, hogy az elsősorban gyermekeknek szánt holmikat dobozolom, majd Gunarasra viszem. Az ottani szegényebb sorsúakat ajándékozom meg velük.