2024. július 17., szerda

Éjszaka a kastélyban

A Múzeumok Éjszakáján nyílt kerámia-, textil- és grafikai kiállítások május végéig látogathatók

Németh Anna kiállítását Náray Éva nyitotta meg (Fotó: Szabó Anikó)

Topolyához szorosan kötődő három iparművész, Németh Anna pedagógus, keramikusművész kedves tanítványaival, Világos Zsuzsával és Mentus Hellával állított itt ki közösen az Art Gallery kiállítótermében, az egykori Kray-kastélyban.

Náray Éva képzőművészeti szakíró a legtopolyaibb újvidéki művésznek nevezte Németh Annát, aki negyvenöt éve él Topolyán. Az újvidéki Tanárképző Főiskola képzőművészeti szakán szerzett oklevelet, 1978-tól tagja a Formatervezők és Iparművészek Vajdasági Egyesületének. Németh Anna a pedagógusi tevékenység mellett kezdett el foglalkozni kerámiával. Harmincöt éves munkásságának keresztmetszetét nyújtja a napokban nyílt retrospektív tárlat.

– Nem tudom különválasztani a kerámiát és az oktatást, mert mind a kettő a szépre nevel. 15 éve vagyok nyugdíjas, azóta olyan gyerekekkel veszem magam körül a Szivárvány szakkörben, akiknek szépérzékük és belső indíttatásuk van az alkotásra. Ebben a csoportban tanult Világos Zsuzsa és Mentus Hella is. Mindig is ügyeltem arra, hogy a művészetem ne menjen az oktatás kárára, mert egyik is és a másik is teljes embert igényel. A mindkét területen elért eredményeim motiváltak az újabb kihívásokra – vallotta Németh Anna, aki azt is elárulta: – Tavaly látogatóként vettem részt a Múzeumok Éjszakája topolyai rendezvényén. Nagyon tartalmasnak, színvonalasnak és sokoldalúnak találtam a rendezvényt. Egyébként annak egyik szervezője, Gazsó Hargita is tanítványom volt, Szivárvány szakkörös. Már az első ízben szervezett Múzeumok Éjszakáján is megfogalmazódott bennem az óhaj: szeretnék munkáimmal én is szerepelni egy következő alkalommal, tanítványaim kíséretében. A tavalyi évben is három topolyai alkotó: Csernik Attila, Penovác Endre és Zsáki István állított ki műalkotásokat az ünnep alkalmából, az én javaslatom az volt, hogy az idén három női alkotó mutatkozzon be, akik szintén kötődnek a városhoz.

Világos Zsuzsa (1984) öt évig volt a Szivárvány szakkör tagja. A belgrádi Textilipari Főiskola Textil- és Ruhatervezői Karán diplomázott fiatal lány elmondása szerint a jelenleg is élő kiállítás látogatói, iskolai tanulmányai lenyomatával szembesülhetnek a tárlat felkeresésekor: ruha- és textilterveit nézhetik meg, ez utóbbiból néhány kész terméket is kiállítottak. Zsuzsa hosszú távú tervei az alkotáshoz és a textilhez kötődnek, jelenleg azonban kreatív alkotómunkára is nevel általános iskolásokat. Mint mondta, tanárnőjével az utóbbi időben pedagógusként szerzett tapasztalataikról is folytatnak eszmecserét. Mentus Hella (1987), a budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Vizuális Kommunikáció Szakának negyedéves hallgatója, fő szakterülete az alkalmazott grafika, arculattervezéssel is foglalkozik.

– Nyolcévesen, a Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központban, a Szivárvány szakkörben, Németh Anna tanárnőm irányításával alkottam meg az első grafikai felületeket ex libris készítése közben – emlékezett Hella, aki ezúttal grafikáiból, kollázs technikával, applikációval készült festményeiből mutat be néhányat. Kiállított alkotásai között illusztrációk, 3d-s mobilok is megtalálhatók.

Az érdeklődők minden munkanap 8 órától 14 óráig látogathatják a tárlatot.

Komolyzenei hangverseny és dzsesszkoncert keretezte a Múzeumok Éjszakája rendezvény pro gramsorát Topolyán. Az újvidéki Zeneakadémia vonósnégyeseinek hangversenyét, Csikós Zoltán gordonka-, Milan Bogdanović hegedű-, Ena Petković hegedű-, Csibri Árpád brácsa- és Barna Antónia hegedűjátékát, továbbá a topolyai Trio Paradaj (Goran Čamdžija – ének, elektromos gitár; Pandurcsek Róbert – basszusgitár; Jovan Stojisavljević – akusztikus gitár) dzsesszkoncertjét élvezhette a közönség. A zenei programok mellett a magyarországi Szemadám György festő és kritikus Madách Imre Az ember tragédiája című művéről értekezett. Betegség miatt elmaradt a topolyai származású, Belgrádban élő Gabrijela Masleša művészettörténész előadása a szerbiai neoavantgárdról. Mentus Hella plakátkiállítását Lázár Tibor festőművész nyitotta meg, Világos Zsuzsa munkáit Brindza Bernadetta divattervező ajánlotta a közönség figyelmébe.