2024. július 17., szerda

Követendő példa: több lábon állni

A Topolya községben működő polgári egyesületek idei évi önkormányzati támogatásáról

Sipos Hajnalka (Fotó: Szabó Anikó)

A topolyai önkormányzat a 2010-es évi községi költségvetésről szóló határozatában a község területén lévő polgári egyesületek két pályázati úton történő támogatást irányzott elő: programjaik megvalósítására és rendezvényeik szervezésére, továbbá állandó, működési költségeik társtámogatása, összesen két és fél millió dinár összegben. Ez a keretösszeg fél millióval kevesebb, mint a 2009-es esztendőben. A topolyai önkormányzat a májusi hónapban kezdte meg a civil szervezetek számára megítélt pénz folyósítását.

A fenti információkat Sipos Hajnalka, a topolyai önkormányzat képviselője, a Topolya község területén működő polgári egyesületek pénzügyi támogatásának mértékét meghatározó bizottság elnöke osztotta meg lapunkkal, aki a részletesen kitért a pénzfolyósítás módjára is.

– Először a civil szervezek működési költségeinek társtámogatása céljából megítélt összegeket utaljuk át, lehetőleg egy részletben. Ezt a folyamatot programjaik támogatására megítélt pénzösszegek kifizetése követi, egy vagy két részletben. Az előirányzott két és fél millió dináros keretből két millió dinárt különítettünk el a civil szervezetek programjainak megvalósítására, rendezvényeinek szervezésére, fél millió dinárt pedig működési költségeik társfinanszírozására. A felsoroltakon kívül a 2010-es évi községi költségvetésben 500 000 dinárt irányoztunk elő a polgári egyesületek év közben felmerülő, előre nem tervezett, rendkívüli költségeinek támogatására. Ezt a keretösszeget külön végzések alapján folyósítjuk majd a folyó évben.

Sipos Hajnalka hangsúlyozta: csakis olyan polgári egyesületek pályázati anyagát vették figyelembe az elbíráláskor, amelyek benyújtották az elmúlt évben szervezett rendezvényeikről és a költségvetésből átutalt eszközök felhasználásáról szóló jelentésüket, továbbá megfelelő iratanyaggal rendelkeztek az egyesület bejegyzéséről. Ezúttal hatvanegy civil szervezet adott át pályázati anyagot rendezvények társfinanszírozását remélve, közülük ötvenöten nyerték el az önkormányzat támogatását. Harmincöt polgári egyesület igényelte a működési költségeinek társfinanszírozását a topolyai önkormányzattól. Huszonöt pályázó sikerrel. Tíz olyan, a község területén működő civil szervezet is az ez évi nyertes pályázók között van, amely a tavalyi évi pályázat kiírásakor még nem volt bejegyezve.

Az önkormányzati megbízottól arról is érdeklődtünk, mekkora összegű pénzeszközökről beszélhetünk a nyertes pályázatok esetében.

– Az egyesületek által meghatározott, benyújtott pályázati anyagaikban feltüntetett eszközök összege több mint tízmillió dinárt tett ki. Az igényeket figyelembe véve komoly nehézségeket okozott a rendelkezésre álló két és fél milliós keret szétosztása. Egy-egy egyesület általában két-három rendezvény szervezéséhez kért hozzájárulást az önkormányzattól. Igyekeztünk minden nyertes pályázónak legalább egy programját támogatni. Az ilyen célból átutalásra kerülő összegek egy-egy pályázó esetében általában 30 000–40 000 dinárt tesznek ki, a működési költségek társfinanszírozásánál 10 000–20 000 dinárt juttatunk a keretösszegből egy-egy egyesületnek. A legtöbb nyertes pályázó szervezet Topolya, Bajsa és Bácskossuthfalva helyi közösségekben működik. A község egész területén, több helyi közösségben is működő civil szervezeteket magasabb összegű támogatásban részesítettük. Példaként említeném a topolyai községi nyugdíjas-egyesületet vagy a Petőfi Sándor Cserkészcsapatot. A polgári egyesületeknek azt a törekvését is értékeltük és jutalmaztuk, ha a tagjaiktól is rendszeresen, tagsági díj formájában bizonyos pénzbevételeket valósítanak meg. Fontosnak tartjuk, hogy a civil szervezetek minél több forrásból táplálkozzanak, vagyis több lábon álljanak, nyitottak legyenek. Követendő példának ítélem meg többek között a már említett községi nyugdíjas-egyesületet, amely havi szinten, ha csekély összegben is, de tagsági díjat határoz meg a tagok számára, továbbá nemcsak az önkormányzat irányában, hanem többek között a tartományi szervek és a helyi közösségek irányában is él pályázási lehetőségekkel.