2024. július 17., szerda

Nők hálózatban

A topolyai Héra civil szervezet községi szintű női hálózat létrehozását szorgalmazza

Az előadók a női szervezetek hálózatattá formálódásának előnyeiről is szóltak (Fotó: Szabó Anikó)

Női hálózatok erősítése falusi közegekben, többnemzetiségű közösségekben elnevezésű, július 1-jén záruló projektuma keretében a Héra női civil szervezet összejövetelt szervezett Topolyán, ahol ismertették a projektum alapötletét, célkitűzéseit.

A rendezvény vendégelőadói, Vesna Šijački, a nemek egyenjogúságával foglalkozó tartományi intézetigazgatója, valamint Dragana Vujinović, a belgrádi Autonóm Női Központ képviselője is megerősítették a Héra vezetője, Kovács Eta által elmondottakat, miszerint a női szervezetek együttműködése, hálózatattá formálása nagyban hozzájárulhat többek között a nők gazdasági erejének növeléséhez, a falusi asszonyok helyzetének, életminőségének javításához, a családon belüli erőszak megfékezéséhez.

– Július 1-jén zárul majd az az egyéves időszak, amelynek során a Rekonstrukcija Női Alaptól nyert támogatásnak köszönhetően, a Női hálózatok erősítése falusi közegekben, többnemzetiségű közösségekben elnevezésű projektumon keresztül előmunkálatokat végeztünk egy leendő Topolya községi szintű női hálózat létrehozása céljából. Kérdőíves módszerrel mostanáig tizenkét községi szervezet adatait dolgoztuk fel. Az adatbázis létrehozásával az volt a célunk, hogy feltérképezzük: mik a jellemzői, erősségei, milyen a profilja a női aktivizmusnak, amely térségünkben megmutatkozik. Egy olyan társulást, hálót szeretnénk megvalósítani, amelyben a nők értékes, sokoldalú munkája, gazdag képzeletvilága reflektorfénybe kerülhet. A megismert szervezetek profilja változó, de mutatnak közös vonásokat is. Ez utóbbi feltételezi, hogy egy lehetséges hálózaton belül a jövőben kisebb csoportosulások is létrejöhetnek majd a még eredményesebb munka érdekében – nyilatkozta lapunknak Kovács Eta, a Héra vezetője.

A Héra tagjain kívül Topolyáról a Nagyapáti Kukac Péter Magyar Hagyományápoló és Néprajzkutató Társulat és a Vuk S. Karadžić Szerb Művelődési Központ kézimunka szakosztálya hölgy tagjainak, a bajsai Etno Hagyományápoló Kézművesek Köre és a Donna Nőszervezet képviselőinek, a krivajai helyi közösség és a Solidarnost civil szervezet tagjainak, valamint a kishegyesi Női Fórumot képviselő hölgyeknek a többórás rendezvény keretében az ismerkedésen, a tombolával kísért zenés-táncos időtöltésen kívül az ismeretszerzésre is lehetősége nyílott. Vesna Šijački, a nemek egyenjogúságával foglalkozó tartományi intézetigazgatója előadásában elsősorban A női aktivizmus tíz éve elnevezésű programsorozatot ismertette. Megosztotta hallgatóságával: az év folyamán olyan témaköröket, problémákat dolgoznak majd fel bizottsági üléseik, konferenciáik alkalmával, amelyek megismerésében, megoldásában a nők is érintettek. Többek között: a női aktivizmus és a kormányon kívüli szervezetek, a nők a döntéshozatalban, a gazdaságban, az oktatásban, falun, a nők és az Európai Unió, a nők a családon belüli erőszak elleni harcban témakörökben szerveznek üléseket.

A tizenhét éve fennálló belgrádi Autonóm Női Központ a nőket ért erőszak elleni fellépésre szakosodott szervezet. Képviselőjük, Dragana Vujinović a a topolyai rendezvényen szervezete felépítését, működési módját ismertette. Megtudtuk: munkanapokon 10-től 20 óráig S. O. S. telefont működtetnek (011-2645-328), egyéni kapcsolatfelvételen keresztül pszichológiai és jogi támogatást, tanácsadást nyújtanak a traumákat átélt hölgyeknek, miközben a szociális védelmi központtal, a rendőrséggel és a bírósággal építik eredményes kapcsolatukat.