2024. július 17., szerda

A leghumánusabb közösségben

Topolya község száztíz véradóját tüntették ki a véradók nemzetközi napján
Száztíz véradót tüntettek ki

Érmek, emlékplakettek és oklevelek adományozásával fejezte ki elismerését a véradók nemzetközi napján a topolyai Vöröskereszt és az önkormányzat a rendszeres önkéntes véradók előtt. Nyolcadik éve hagyomány ilyen szervezésben és formában köszönteni közösségünk önzetlen adományozóit.

A Vöröskereszt székházában a világnap alkalmából az önkéntes véradók tiszteletére szervezett ünnepi rendezvényen elhangzott köszöntőjében Kospenda József, a topolyai Vöröskereszt közgyűlésének elnöke és Bábi Attila polgármester is elismerését fejezte ki a megjelenteknek, és hangsúlyozta: nekik is köszönhető, hogy immár másodízben került be Topolya az ország leghumánusabb önkormányzatai közé. Ennek igazolására június 14-én Szerbia elnökétől kitüntetést vehetett át az önkormányzat küldöttsége. Dr. Varga Lívia gyermekgyógyász szakorvos, a községi véradási bizottság elnöke örömét fejezte ki amiatt, hogy a leghumánusabb, legönzetlenebb polgárok közösségében tartózkodhat, és hangsúlyozta:

– Azoknak, akik egyszer adnak vért, nagy köszönet jár, önöknek pedig, akik a leghumánusabb, legnemesebb emberek közé tartoznak, külön köszönet.

A véradási bizottság elnöke is felhívta a jelenlévők figyelmét arra, hogy népszerűsíteni kell a véradás gondolatát. Köszönetet mondott továbbá mindazoknak, akik a véradási akciók szervező- és háttérmunkálatait végzik el, továbbá az újvidéki és a szabadkai vérellátó állomás dolgozóinak munkáját is kiemelte. Ez utóbbi egyik vezető munkatársa, dr. Knežević Prčić Bogdanka meg is tisztelte jelenlétével a rendezvényt. A doktornő beszédében ráirányította a figyelmet a véradás folyamatosságának, az új véradók toborozásának fontosságára.

– A véradók nemzetközi napjának választott székhelye 2010-ben Barcelona, jelmondata pedig a következő: Új vérre van szüksége a világnak! – tudatta a jelenlévőkkel a szabadkai vérellátó állomás képviselője, aki értelmezte is hallgatóságának a jelmondatot: fiatal, új véradók bekapcsolódására van szükség a véradási folyamatokba, akciókba. E lépésnek köszönhetően nem csak a vérkészlet bővül. A fiatalok részvétele a véradási akciókban feltételezi azok egészséges fizikai, pszichikai, mentális életformáját is.

Hugyik Tibor átveszi az elismerést

Édesapjától tanulta, unokájának is továbbadta önkéntes véradói tapasztalatait, öregbítette e fontos hagyományt Hugyik Tibor, aki Topolya községben a legtöbb, mintegy 163 alkalommal adott vért, 75 literes mennyiségben. Az 1987-től 2002-ig a Vöröskereszt topolyai szervezeténél titkári feladatokat ellátó kitüntetett az ez évi ünnepi rendezvényen is megragadta az alkalmat, hogy felhívja a figyelmet az önkéntes véradás népszerűsítésére a fiatalok körében.

Hugyik Tibor egyike volt Topolya község száztíz véradójának, akiket a véradók nemzetközi napja tiszteletére szervezett évi összejövetelen tüntettek ki. A topolyai Vöröskeresztnek az a gyakorlata, hogy a világnap alkalmából a nők esetében a harmincöt alkalommal és a fölött, a férfiak esetben a hetvenöt alkalommal és afölött vért adó személyeket tünteti ki. Évről évre a veterán véradók előtt is elismerésüket fejezik ki, vagyis azok előtt, akik korukból kifolyóan már nem adhatnak vért, de korábbi teljesítményük kiemelkedő volt, vagyis elérte vagy meghaladta a felállított határértéket, tudtuk meg Kospenda Józseftől, aki jelenleg a legtöbbet vért adó aktív személynek számít Topolya községben. Ő mostanáig 135 alkalommal élt a véradás lehetőségével. Kospenda kiemelte: a Vöröskeresztnek nemcsak az a feladata, hogy véradási akciókat szervezzen, bonyolítson le, hanem hogy a legifjabbak körében is népszerűsítse az életmentést elősegítő mozgalmat. A véradás témájában hirdetett képzőművészeti és irodalmi pályázatukra beérkezett munkák készítői közül az ünnepségen a pacséri Nagy Gergőt, valamint a gunarasi Kovács Viktort és Kocsis Elizabettát díjazták.