2024. július 17., szerda

Tanítottak, újat is tanultak

Milyen a tűfokos hímzés és az árnyéköltés ? Hogyan készül a szalmabábu? – Kézműves tevékenységek megismerése és oktatása a topolyai tájházban

A péterrévei Gór Endre kosárfonó bemutatója iránt is nagy volt az érdeklődés (Fotó: Szabó Anikó)

A hétvégén a Nagyapáti Kukac Péter Magyar Hagyományőrző és Néprajzkutató Társulat kézimunkacsoportja szervezett egynapos, a Vajdasági Kézimunka-kedvelők Szövetsége programja keretében megvalósuló, tapasztalatcserére épülő műhelymunkát Taníts, tanítalak mottóval.

Többek között a gyékényszövés, a kosárfonás, az üvegfestés, a gyöngyfűzés, a nemezelés, a csigatészta-készítés, a szalmakép- és szalmabábu-előállítás fortélyaival ismerkedhettek meg az érdeklődők, továbbá a csipkekészítés több fajtájáról, a necc, a frivolitás, a vert csipke készítéséről, a hímzés lehetséges módjairól szereztek új ismereteket. A kézműves tevékenységek meghívott oktatói között volt a zentagunarasi Džunja Vladimir, a péterrévei Gór Endre, a topolyai Dudás Jutka és a verbászi Paróczi Mária. A tűfüles és a buzsáki hímzést, valamint a kalotaszegi nagyírásost az érdeklődőknek ezúttal a Vajdasági Kézimunka-kedvelők Szövetségének titkára, a kishegyesi Major Márta oktatta. Ő tájékoztatta lapunkat arról, hogy a topolyai a 2010-es év során szervezett műhelymunkák sorában a hatodik. Az idén még a kishegyesi Kátai-tanyán, Bácsfeketehegyen és Csókán biztosan szerveznek hasonlót.

A Vajdasági Kézimunka-kedvelők Szövetsége tagjainak a kézművesség, a kézimunkázás terén való fejlődését a Tóthfaluban és a kishegyesi Kátai-tanyán szervezett táborokban, valamint műhelymunkáik során megvalósuló tapasztalatszerzés és -csere is segíti. Aki a műhelymunka alkalmával egy-egy technikát elemi szinten elsajátít, az a következő foglalkozáson gyakorolja tudását, majd tovább is adja ismereteit.

– Egy-egy személy vagy csoport, amely magas szinten művel egy adott kézműves technikát, találkozásaink alkalmával díjmentesen, önzetlenül adja át tudását. A tizenhárom éve fennálló szövetség programja keretében megvalósuló, Topolyán ötödik alkalommal szervezett foglalkozásunkon száztíz érdeklődő jelent meg. A helybelieken kívül Törökkanizsáról, Csókáról, Zentáról, Tóthfaluból, Csantavérről, Bácskossuthfalváról, Verbászról, Bácsfeketehegyről és Szilágyiból érkeztek csoportok – tudtuk meg Simon Juliannától, a Nagyapáti Kukac Péter Magyar Hagyományőrző és Néprajzkutató Társulat koordinátorától.

Az 1998-ban alakult csókai Móra Ferenc Művelődési Egyesület kézimunkacsoportja az idén tagosodott be a Vajdasági Kézimunka-kedvelők Szövetségébe. A topolyai tájházba huszonnégy kézimunkázó érkezett e bánáti településről. Képviselőjüktől, Fehér Piroskától megtudtuk: a csókai asszonyok Tóthfaluban szerezték első ismereteiket a tűfokos hímzésről és az árnyéköltésről. Topolyán ezúttal gyarapították ez irányú ismereteiket. Novemberben hazai terepen ők is oktatnak majd: fehér- és kalocsai hímzéstípusokat.