2024. július 17., szerda

Jubileumi Öko-Camp

Húszéves az Arcus környezetvédelmi tábora, az Öko-Camp – Augusztus első hetében kerül rá sor
Tóparti fürdőzésre készülődnek a táborlakók (Fotó: Szabó Anikó)

Az idén húszéves az ország egyik legrégebbi tábora, a topolyai Arcus Környezetvédő Egyesület szervezte Öko-Camp. A nyári tábor vezetői már évek óta a valamikori táborlakók közül kerülnek ki, s vendégelőadók bevonásával adják át a természettudományokban, a környezet- és természetvédelemben szerzett szakmai ismereteiket, tapasztalataikat.

Egykori táborlakó az Arcus jeles aktivistája, a 2010. évi Öko-Camp táborvezetője, az ornitológiai szakcsoport irányítója, Sihelnik József természetvédelmi mérnök is. Vele a sátortábor hagyományos színhelyén, a topolyai tó partján lévő Kiss Lajos-birtok melletti táborhelyen beszélgettünk. Az idei, augusztus 1-je és 8-a között lezajló Öko-Campban a részvevők olyan programokon vehetnek részt, amelyek magukban foglalják az általános iskolás biológia és kémia tananyag kiegészítését, alapvető növény- és állattani ismeretek elsajátítását, valamint a legfontosabb ökológiai és természetvédelmi tudnivalókat. A fenti gondolatok is elhangzottak Sihelnik József ismertetőjében, amikor az idei sátortábor jellemzőiről érdeklődtünk:

– 2005-től négy évig két váltásban dolgoztunk ökológiai táborunkban. A hagyományos gyermekváltáson kívül fiatal felnőttek részére kutatóváltást is szerveztünk. Utóbbi az idén anyagi eszközök hiányában elmaradt. 2010-ben tehát a fiatalabb környezetbarátok uralják a terepet. A tábor létszáma idén 49, Szabadkáról, Újvidékről, Topolyáról, Bácskossuthfalváról, Palicsról, Noszáról, Hajdújárásról, Királyhalmáról, Horgosról, Magyarkanizsáról, Nagybecskerekről, Moholról, Pirosról, Csantavérről, Kishegyesről, Adáról, Martonosról, a magyarországi Somoskőújfaluról és Veszprémből érkeztek a természetbúvárok. A gyermek és ifjúsági korosztály 36 fős csoportja öt munkacsoportban tevékenykedhet. Növénytani (botanika), madarász (ornitológia), természetismereti, környezettudományi, valamint a kétéltűek és hüllők (herpetológia) témakörével foglalkozó csoportmunkákban vesznek részt. A legfiatalabb jelentkezők számára természetismereti csoport működik a topolyai Harkai Ákos és az adai Kiss Adrianna vezetésével, e munkája során alapvető növény- és állattani ismereteket sajátíthatnak el a gyerekek. Legnépszerűbb munkacsoportunk az Arcus ornitológiai szakcsoportja, továbbá hasonlóan közkedvelt a horgosi Csurgó Károly vezette herpetológiai csoportunk is, amely a kétéltűek, a hüllők világát hozza közelebb a táborlakókhoz. A palicsi Vinkó Tamás irányításával kialakítandó környezettudományi munkacsoportban elsősorban a középiskolás és felnőtt korosztályba tartozó fiatalok szerezhetnek elméleti és gyakorlati ismereteket. A felsoroltakon kívül a szabadkai Lévai Anna vezetésével botanikai csoportot is indítottunk. A szakmai foglalkozásokon túl vendégelőadóktól is tanulhatnak a táborlakók. A 20. Öko-Campba ellátogat Szabados Klára, a Tartományi Természetvédelmi Intézet munkatársa, egykori tábori csoportvezető kutatónk, az újvidéki Buzás Mihály, továbbá a palicsi Tóth Dénes, az Eco Friends Egyesület elnöke is – foglalta össze Sihelnik József.

A tábori foglalkozássorozat elméleti és gyakorlati munkarészből áll. Délelőttönként terepi munka folyik, a délutáni és az esti programba szakmai előadásokat iktattak be. A tanuláson kívül a táborlakóknak természetesen különféle programokon való részvételre, népdal- és néptánctanulásra, gyöngyfűzésre, nemezelésre, rongybabakészítésre, közös játékokra, tájfutó versenyben, számháborúban való megmérettetésre, tóparti kikapcsolódásra, hangulatos tábortűzgyújtásra, éjszakai túrázásra, Topolyával való ismerkedésre is lehetőségük nyílik. A tartalmas kikapcsolódásról többek között Vörös Emanuella és Tóth Ágnes szabadidő-felelős is gondoskodik. Több éves hagyomány a törökbecsei Micsik Béla népzenész és hangszerkészítő bemutatkozása a táborban. Ma ő is felkeresi az Öko-Camp helyszínét.