Fotó: Herceg Elizabetta
Családon belüli erőszak: Már nem tabutéma, de sok még a tisztázatlan kérdés
A tartományi munkaügyi és nemek egyenjogúságával foglalkozó titkárság szervezésében az elmúlt két napban Topolyán is megtartották az Erőszak a családban és intézményesített védelem című szemináriumot, amelyen közel 35-en vettek részt Kishegyes és Topolya község olyan intézményeiből, amelyek ebben a problémakörben leginkább érintettek.
A szervezők nevében Anita Beretić titkár-helyettes és Illés Marina üdvözölték a hallgatóságot, majd az előadók, a belgrádi Autonóm Női Központ trénerei Dragana Milojević, Olivera Mladenović és Tanja Ignjatović vezetésével folyt az elméleti és gyakorlati munka.
-Nagyon hasznos, tartalmas, véleményekeket is ütköztető előadássorozatról, műhelymunkáról van szó. A két nap alatt komoly vitákra is sor került, mely során próbáljuk egymást meggyőzni arról, kinek mi lenne a feladata, milyen hozzáállást kellene hogy tanúsítson a kérdésben. Itt vannak az egészségház, rendőrség, a bíróság dolgozói, a közvádló, a szabálysértési bíró, az ombudsman, a szociálisközpont munkatársai és az iskolák képvielői, tehát azok a szervek, amelyek kapcsolatba kerülhetnek a családon belüli erőszakkal, akik fel tudják tárni ezeket a problémákat, illetve tudnak tenni megszűnése érdekében.-hallottuk Sípos Piroskától, a topolyai községi tanács tagjától, akitől a feldolgozásra kerülő témákról is érdeklődtünk:
-Azt próbáltuk megállapítani, hogy kik azok, akik az erőszak áldozatáivá válhatnak, milyen erőszakformák vannak a családban. Másként jut kifejezésre a gyerekeknél, a nőknék és a férfiaknál. Négy formája lehet: a fizikai, a pszichikai, a gazdasági és a szexuális erőszak; míg a nők esetében mind a négyfélével találkozunk, addig a férfaknál leginkább a pszihikai jellemző, amikor a nő akarja, általában idősebb házastársaknál a saját akaratát mindenáron megvalósítani. Hogyan lehet mindezt észrevenni, miként kell a sértett iránt viszonyulni, hogyan kell kérdezni.-ilyen kérdésekkel is fogalkoztunk. Az erőszak a családban sokáig tabutéma volt, de mostmár változik a helyzet. Fontos, hogy ne csak az áldozatok, hanem a szomszédok, az ismerősök, az iskolában a tanárok, az orvosok is megtegyék a megfelelő lépéseket. Egyelőre nagyon sokan visszavonják a feljelentést, de tudni kell, hogy szankciók várnak az elkövetőkre.
Bátori István, az újvidéki Ökumenikus Szeretetszolgálat munkatársaként a szervezés lebonyolótását vállalta, tőle megtudtuk, hogy február óta Vajdaság községeiben folyamatosan szevezik a szemináriumokat, a Szerbiában a témában egyedüli tanúsítvánnyal rendlekező belgrádi csoporttal eddig kilenc helyen jártak, most Topolya és Kishegyes, illetve Ruma és Ürög volt a képzés helyszíne. A projektum melyet az ENSZ Nők Elleni Erőszak Alapja támogat, három évig tart, a szeminárium folytatására Topolyán június közepén kerül sor.