2024. július 17., szerda

Többnemzetiségű kulturális forgatagban

Topolyán megtartották a VII. Nemzetek Fesztiválja a Vajdaságban elnevezésű néptáncszemlét

A bácspetrőci szlovák egyesület bemutatkozása

Vajdaság mindegyik nemzeti közösségéhez tartozó polgárának tényleges közösségi tagnak kell éreznie magát élőhelyén. Érezniük kell: szükségünk van a másság jelenlétére, a velünk együtt élők megismerésére. Topolya abban az értelemben is élen jár az említett célkitűzések elérésére való törekvésben, hogy két olyan művelődési központja is van, amely zászlóshajója a Vajdaságban élő nemzeti közösségek közművelődési életének. Topolya az a hely, amely tiszta szívvel várja vendégeit: jelen esetben a más nyelvű, más dallammal felcsendülő zenét, a más koreográfia mentén betanult táncokat, hangzott el Józsa Lászlónak , a Magyar Nemzeti Tanács elnökének köszöntőjében.

A Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ szervezésében hetedik éve megrendezésre kerülő esten Bábi Attila Topolya polgármestere beszédében a fesztivál tartalmi jegyeinek említése, hatóerejének, tudatformáló hatásának kidomborítása mellett kiemelte:

– Ahhoz, hogy egy ilyen fesztivál létre tudjon jönni, öntudatos közösségek közreműködésére van szükség, olyan közösségek szerepvállalására, amelyek vállalják, hogy ápolják kultúrájukat, hagyományaikat, nyelvüket.

Bábi a nemzeti tanácsokról szóló törvény elfogadásának fontosságáról szólva kiemelte: reméli, hogy nemcsak e kulturális rendezvényen, hanem a mindennapi életben is, vállalni fogjuk a jövőben is, hogy tagjai vagyunk egy-egy kisebbségi közösségnek.

Ma este 11 táncegyüttest láthatnak, akik ugyanazt a célt tűzték ki maguk elé: ápolni és tovább éltetni saját népük kultúráját. Legtöbbjük a tánc, a zene és az ének által teszi ezt, de mindehhez szorosan kapcsolódik a tárgyi kultúra is, tolmácsolta Gazsó Hargita a szervezők gondolatait az est folyamán színpadra lépők műsorszámainak felkonferálásakor. A Csáki Lajos Iskola sportcsarnokában megtartott szemlén a Kodály Központot a Cickom, a Tátika és a Cirkalom szakosztályok képviselték, és a helyi Vuk Stefanović Karadžić Szerb Művelődési Központ is bemutatót tartott. A szlovák nemzeti közösséget a bácspetrőci Petrovačka Družina képviselte, amely a legrégebbi szlovák művelődési egyesület Vajdaságban, hiszen 1891-ben alakult. Zentagunarasról a Petro Kuzmjak ME tamburazenekara és szólistája ajándékozta meg a közönséget ruszin énekszó és dallamok közvetítésével. A tavankúti Matija Gubec Horvát Kulturális és Közművelődési Egyesület előadásában bunyevác táncokból álló koreográfiát is láthattak az érdeklődők. A vajdasági magyar közösséget a szervezőkön kívül a kishegyesi Rizgetős, az óbecsei Szelence, a péterrévei Tisza táncegyüttesek is képviselték. Budapesti vendégegyüttese is volt a rendezvénynek: fellépett a Bem Néptáncegyüttes.

Salevin László, a Kodály titkára a rendezvény fejlődéstörténetéről nyilatkozott lapunknak:

– Míg az általunk életre hívott fesztivál életének korai szakaszában a tartomány több helységéből érkező magyar együttesek mutatkoztak be a közönségnek, idővel színesíteni tudtuk a palettát, és a rendezvény a Vajdaságban élő nemzetek fesztiváljává nőtte ki magát. Reméljük, hogy az egyik idei meghívottunk, a fellépését az utolsó pillanatban lemondani kényszerült román együttes is velünk lehet majd a következő évben. Arra törekszünk, hogy az egy-egy nemzeti közösséget évről évre más-más képviseljen: míg idén a bácspetrőci szlovák népi együttest láttuk vendégül, korábban fesztiválunkon a Stara Pazovaiak voltak. Fontosnak tartjuk a már meglévő kapcsolataink ápolását, de újak kialakítására is törekszünk. Reméljük, hogy a jövőben a fellépőkkel mind nagyobb számban érkeznek kísérők, nézők is Topolyára, hogy a kapcsolatfelvétel elevenebb, együttműködésünk tartalmasabb lehessen.