2024. július 17., szerda

Értékmentés pályázás útján

A topolyai tájház, valamint a bognár- és kovácsműhely fatárgyainak konzerválásáról

Zajlik a fatárgyak konzerválási folyamata (Fotó: Dudaš Tatjana)

A Művelődési Ház egy évvel ezelőtt adta át pályázatát a Tartományi Művelődési Titkárságnak kulturális örökség védelme témájában. A pályázat a tájház, valamint a bognár- és kovácsműhely fatárgyainak konzerválását és restaurálását célozta meg. Az elmúlt hetekben megtörtént a legrosszabb állapotban lévő fatárgyak konzerválása.

– A tájház, továbbá a bognár- és kovácsműhely épülete, és az ott lévő tárgyak is igen rossz állapotban vannak. A Községközi Műemlékvédelmi Intézet szakembereinek véleménye egyezett a miénkkel. Konzultáltunk Olajos Annával, a Vajdasági Múzeum restaurátori osztályának vezetőjével is, akitől megerősítést kaptunk: nyomós okunk van pályázni, állapította meg ajánlásában, amelyet a tartományi titkársághoz eljuttatott pályázati anyaghoz csatoltunk. Úgy határoztunk, több éven keresztül folytatnánk a pályázást konzerválás és restaurálás tárgykörben – nyilatkozta lapunknak Csípe Tímea, a Művelődési Ház igazgatója.

A pályázatban 330 ezer dináros támogatást kértek. Az előzetes, márciusi eredmények szerint 240 ezer dinárt ítéltek meg számukra. A későbbiekben az előzetes eredményeket visszavonták, majd 2009 októberéig a bizonytalanság jellemezte a helyzetet. Októberben a tartományi illetékesek jelezték a topolyaiaknak: 120 ezer dinárt át tudnak utalni, feltéve, ha a munkálatok kivitelezése és a beruházás kapcsán történő elszámolás is lezajlik az év végéig.

– A megítélt összegből egyelőre a legsúlyosabb állapotban lévő fatárgyak konzerválását tudtuk elvégezni. A munkálatok mindenekelőtt a kártevők megsemmisítésére irányultak. A munkafolyamat során a szakemberek a tárgyak megtisztítása után minden szújáratot méreggel fecskendeztek be, majd permetezést végeztek a helyszínen. Kivitelezőként az újvidéki Dezinfekcija működött közre. Mostanra már befejeződtek a munkálatok. A kivitelező részéről történő ellenőrző vizsgálatok a jövő év tavaszán valósulnak meg. Ők százéves garanciát vállaltak munkájukra. A tárgyak védőréteggel való bevonására, restaurálására is igényeltünk támogatást, ám a megítélt keretösszeg nagysága sajnos nem tette lehetővé, hogy az ez irányú munkálatokat is beindítsunk. A jövőbeli célkitűzéseink között szerepel azonban, hogy továbblépjünk ebbe az irányba. Reméljük a közelmúltban zajlott munkálatoknak köszönhetően elkerülhető, hogy értékeink tovább károsodjanak. Ha a fatárgyakat sikerül helyrehoznunk, a folytatásban a fémtárgyak és a textíliák konzerválása és restaurálása következne.

A Szülőföld Alapnál október végén adtak át pályázati dokumentumukat a tájház főépületének tatarozása ügyében. Tőlük a jövő év elején várható válasz.