2024. július 17., szerda

Folynak a színházi próbák

Februárban a Mara kortárs magyar alkotást visz színre

Olvasópróba közben (Fotó: Hajvert Ákos)

Tizedik bemutatójához érkezett a topolyai Mara Amatőr Színtársulat. Február közepén mutatják be Háy János A Senák című alkotását Kálló Béla rendezésében. Az új bemutató kapcsán a jelenleg folyó munkáról és a civil szervezetként működő Mara színtársulat múltjáról a szervezet elnöke, Sörfőző Károly nyilatkozott lapunknak.

2002. június 10-én tartotta első bemutatóját a kezdeti időszakban a topolyai Művelődési Ház tagozataként működő amatőr színjátszócsoport. Moliére Kényeskedők című vígjátékával mutatkoztak be a közönségnek. Az Urbán András rendezte darabra és a bemutatót megelőző munkafolyamatra Sörfőző szívesen emlékszik vissza.

– Már az első színre vitt darabunk is komoly szakmai segédlettel született meg. A rendezőnk mellett díszlettervezőnk is hivatásos volt. Urbán András olyan alapot teremtett, amelyre később sikeresen építkezhettünk. Munkaszokásaink, módszereink kialakulásában is nagyon fontos szerepet játszottak az első tapasztalatok. Ennek bizonyítéka, hogy később több ízben díjazták csoportunkat és színészeinket, például a Vajdasági Magyar Amatőr Színjátszók Találkozóján. A Hét nő Mess Attila rendezésében és a Csernik Árpád segédletével színre vitt Pirandello-darab, Az ember, az állat és az erény bemutatását közönségteremtő díjjal jutalmazták. Csernik Árpád négy alkalommal vállalta, hogy rendezőként működik közre a Mara által színre vitt daraboknál. A Csernik rendezésében született Duško Kovačević-darab, a Tiszteletkör bemutatása kapcsán Bambach Róbert-díjjal tüntették ki csoportunkat. A felsorolt művészeken kívül Péter Ferenc, Krizsán Szilvia és Hajvert Ákos is vállalta, hogy betölti a rendező szerepét egy-egy Mara által színre vitt darabnál. Munkánk sikerét, értelmét is bizonyítja, hogy az amatőr színtársulatban töltött évek olyan fiataloknak is ugródeszkát jelenthetnek, akik – hasonlóan Kokrehel Júliához vagy Crnkovity Gabriellához – hivatásul választják a színészetet.

A Senák, Háy János drámájának színpadi produkcióvá formálásának folyamata Kálló Béla értelmezésében, az ő rendezői instrukciói mellett, a Mara Amatőr Színtársulat kivitelezésében egy hónappal ezelőtt kezdődött. A címszereplő, Sörfőző Károly szerint a Pesthez közeli faluban, a szövetkezetek alapításának időszakában játszódó történet megjelenítése tele van feszültséggel és némi humorral, a mondanivaló megfogalmazását aprólékosan kidolgozott részletek segítik elő. Mivel több mint két éve használhatatlan, raktárhelyiségként funkcionál a topolyai Művelődési Ház színházterme, a színészeknek a ház öltözőjének előcsarnoka és a moziterem szolgál próbáik helyszínéül. A darab díszlettervének megszületésében is, amelynek kidolgozását szintén Kálló Béla vállalta, befolyásoló tényezőként szerepel a moziterem, mint helyszín. Sörfőző Károly elárulta, hogy ezúttal a díszlet kivitelezésében a Sinkovics József Középiskola is közreműködik. Az önkormányzat és a Szülőföld Alap támogatásával létrejövő színdarabban Sörfőző mellett Turuc Andor, Petrás Gizella, Vojtér Ilona, Szabó Erika, Vörös Emese, Bogárdi Zsolt, Ejzler Evila és Petrás Ármin vállalt szerepet.